şükela:  tümü | bugün soru sor
  • küçük bir hesapla türkiyenin enerji ihtiyacini güneş panelleri ile karsilamak icin gerekli olan alan yaklasik bir ankara kadar. sadece paneller bu kadar yer kapliyor. teias trafo merkezleride bunun 3de 1 yer kaplar diye dusunuyorum.
    ayrica daha detaya girersek 321 908 685 (her panel 250 watt gucunde)tane panelin gerektigini de belirtmekte fayda var.
    321 milyon panelin kapladığı alan
  • niye hepsini bi yere yapıp yüksek gerilim hatlarını yapmakta zorlanalım? o kadar yük kolay değil bu hatlara. makul olan tek mekanın değiştirilmesi ve rakamların iki ile çarpılıp geleceğe yönelik de kapsamın korunması.
  • küçük bir hesapla değil de biraz daha büyük bir hesap yapıp güneşlenme vs gibi faktörleri de ekleyip öyle alanı hesaplamak daha doğru olur.
  • sadece gündüz.
  • trafo kotası %30. yönetmelik ilk çıktığında pv üretimi depolamanın maliyeti arttıracağı öngörüsüyle gündüz yüklerini ges'lerle almayı planladılar. malum, gece üretim yok.

ama çare de yok değil. tarım yapılabilen ama kağıt üstünde marjinal gösterilen dönümlerce araziye kurulan ges'ler yerine heliostat sistemleri yaygınlaştırıp aynalarla kuledeki suyu 700 c civarına ısıtıp aynı alanda pv'lerin 250 katı kadar üretim sağlanabilir. abd, ispanya, israil gibi ülkelerden sonra biz de bunu mersin'de kurmuştuk.

peki alan sorununu hallettik, maliyet de aşağıya çekildi. gece nasıl üreteceğiz? eriyik tuzla. bazı heliostat kuran ülkeler kulede su yerine tuz eriterek bunu depoluyor. bu sayede 24 saat üretim mümkün oluyor.
  • bu miktarlardaki enerji depolanamaz olduğu için panel maliyetini de düşünürsek pek mantıklı olmayacaktır. o kadar panelin maliyeti kabaca bir hesapla 300 milyar lirayı bulabilir. ve bu panellerin bir ömrü vardır. atıyorum her 10-20 senede bir bu panellerin yenilenmesi gerekli. kaş yaparken göz çıkarmak olur diye düşünüyorum.
  • yeterli yöneylem araştırması yapılmamış bir projedir. ankara'nın yüzölçümü kadar bir alanı güneş panelleri ile kaplamak yerine kırklareli veya sinop'ta kurulan ve kapitalist mantıkla kar hırsıyla değil, tam anlamıyla eksiksiz güvenlik önlemleri alınarak, kamu kesimi tarafından işletilen birkaç adet nükleer santral yapmak ülkemizin enerji ihtiyacını fazlasıyla karşılayabilir ve hatta mevcut termik santralleri gereksiz hale getirebilir.

(bkz: nükleer enerji daima zararlı mıdır?/#16870219)