şükela:  tümü | bugün
 • şahsi kıstaslarım; ekonomik güç, askeri güç, yüz ölçümü, nüfus ve teknolojidir.

  her ne kadar biz sürekli kendimizi gazlasak da tarihin gördüğü en büyük imparatorluk osmanlı değildir.

  kendi sıralamamı yazacak olursam:
  1-) roma imparatorluğu: tarihin en uzun süre ayakta kalan imparatorluğu. akdeniz havzasının tamamını ve daha pek çok önemli yeri kontrol ediyor. yüz ölçümü olarak pek çok imparatorluğun gerisinde kalsa da nufüs bakımından da kendi döneminde oldukça zengin. ayrıca teknolojisi, kültürü ve uygarlığı ile tarihin en çok iz bırakan imparatorluğu.

  2-) britanya imparatorluğu: döneminin en güçlü devletlerinden birisi. dünyanın dört bir yanında toprakları var. ekonomik, askeri ve teknolojik açıdan da oldukça güçlü. yüz ölçümü olarak da tarihin gördüğü en büyük devlet. nüfusu da muazzam durumda.

  3-) moğol imparatorluğu: oldukça kısa süreli bir imparatorluk olsa da kendi döneminde askeri açıdan oldukça güçlü durumda. tarihte en fazla yüz ölçümüne sahip ikinci imparatorluk. en önemli ticaret yollarının tamamına da hakim durumda. bütün bunlara rağmen geriye bir medeniyet bırakamamış olması ziyadesiyle üzücü.

  4-) osmanlı imparatorluğu: yüz ölçümü olarak bakıldığında osmanlı'dan daha büyük en az 20 tane imparatorluk sayılabilir. bu anlamda osmanlı, roma'ya benzemektedir ki zaten kendisini roma'nın devamı sayan devletlerden birisidir. 1299-1923 yılları arasında yani oldukça uzun bir dönem dünyanın en güçlü devletlerinden biri olmuştur. karadeniz ticaretinin tamamına ve akdeniz ticaretinin önemli kısmına sahiptir. kuruluş ve yükselme dönemlerinde teknolojik açıdan da çağdaşı devletlere oranla üstün konumda iken sonraları bu üstünlüğü kaybetmiştir. askeri açıdan da gerileme ve çöküş dönemlerinde oldukça güçsüz olsa da imparatorluğun genel tarihi açısından bakıldığında güçlü durumdadır.

  5-)rus imparatorluğu: osmanlı'nın sonunu hazırlayan devletlerden birisidir. oldukça büyük bir yüz ölçümüne sahiptir. ekonomik ve askeri açıdan da iyi durumdadır.

  listeye devam edecek olursak eklenecek daha çok devlet bulunabilir. emevi ve abbasi devletleri kendi çağlarında oldukça güçlüydüler örneğin. fransız imparatorluğu da keza, güçlü bir imparatorluktu.

  tabi günümüzdeki devletler ile bu devletler kıyaslanamaz. bir abd, bir çin *, yine rusya gibi devletler de aslında bu sıralamaya girebilirler. ancak ben son yüzyılı es geçmeyi tercih ettim.
 • amerika birlesik devletleridir.

  neden derseniz mogol imparatorlugu, osmanli imparatorlugu, buyuk selcuklu vs falan gibi imparatorluklarin toplamindan daha fazla nukleer bombaya sahiptir. yha ama onlar demokratik demeyin uzulurum.*
 • tartışmasız roma imparatorluğudur. günümüze kadar mirası gelmiştir. en basitinden bugün avrupa'nın çoğunluğu hıristiyansa, bu miras roma mirasıdır.
 • osmanlı diyenler hangi dizileri izliyorlar acaba :))
 • 7 kingdoms