şükela:  tümü | bugün
 • vertigo'nun citizen kane'den liderliği aldığı listedir. kane bu kez ikincilikle yetinmiş. iki film de harikadır. ama citizen kane'i daha bir severim. stanley kubrick'in muazzam filmi (ki listedeki tüm filmler muazzam aslında) 2001, john ford'un en sevdiğim filmi searchers, carl dreyer'in yönettiği joan of arc, 8,5 ve daha bir sürü sevdiğim filmin listede olması epey hoşuma gitti nedense. tabi scorsese'yi de es geçmeyeyim. ustanın taxi driver'ının listede olması sevindirici.

  ve son olarak

  the dark knight neden yok? peki lotr? böyle liste mi olur alla'sen? diyecekler lavabo yakınınızda, yüzünüze bir su çarpıp da gelin.
 • çocukluğumda izlediğimden beri gelmiş geçmiş en iyi film olarak andığım vertigo'yu ilk sırada görmekten mutlu olduğum liste.
 • lotr, star wars, the dark knight, v for vendetta gibi filmlerin fanatiklerini üzen liste. çünkü bu listeyi hazırlayanların hepsi çakma enteldir, cool görünmek adına sıkıcı filmleri bir bir döşemişler pis herifler.
 • bu "en iyi film" listeleri arasında şimdiye kadarki en çok beğendiklerimden biridir. muhteşemliği tartışılsa bile en azından en tutarlı olandır. listedeki her film kendi çapında önemli bir şaheserdir. sadece battle of algiers olması bile mest etti beni ki; şu şöyle güzeldir, şunu şöyle severim, şunu bende böyle bir hikayesi diye başlasam listenin çoğunu yazmam gerek.

  edit: http://www.ntvmsnbc.com/id/25371130/
 • şahane bir liste olduğu su götürmez. ama jeanne dielman 23 quai du commerce 1080 bruxelles 'in listede yer buluşuyla ayrı bir sevindirmiştir. filmin değerini iyiden iyiye buluşu sevindirici.
 • imdb'deki top 1000 voters'ın en sevdiği film olan rear window'un bile dahil edilmediği hiper entelektüel bi liste.
  bi liste düşün ki, andrei rublev, mulholland dr. ve stalker şeklinde ilerliyor... öyle de ağır bi liste.
 • en sevdiğim filmler listesinde ilk beşteki yeri sağlam olan fa yeung nin wa'nın da bulunmasıyla beni mutlu eden liste. 2000'lerden sadece iki film (fa yeung nin wa - 2000 ve mullholland drive - 2001) bulundurmasıyla da pek şaşırtmamıştır.
 • özellikle italyan sinemasına sevgilerin, şükranların bol bol gönderildiği, fransız sinemasının, yer yer erken dönem alman ve rus sinemalarının es geçilmediği, uzak doğu sinemasına, özellikle japonya'ya da hakkının bol bol verildiği ama nedense ispanyol sinemasının yüzüne bakılmadığı liste. hatta sinema tarihinin en ayrıksı adamlarından* bunuel'in de bundan payını alması entresan. kendisi sadece sinemaseverlerin değil, eleştirmenlerin de gözdesidir diye bilirdik biz halbuki. ihtimallerden biri kendisinin üzerinde anlaşılmış net bir başyapıtının olmaması olabilir. çok fazla sayıda harika film yapmanın talihsiz bir sonucu oyların bölünmesi ile bunuel güme gitti diye düşünmek istiyorum. yoksa bir los olvidados, bir viridiana, bir nazarin, bir el ángel exterminador, bir le charme discret de la bourgeoisie'dan biri ya da birkaçı bu listede olabilirdi.
 • durduk yere insanın amına koyan listedir. ulan güya sinefiliz, bi baktım 12-13 tane anca çıkar izlemiş olduğum.
 • michael jordan gelmiş geçmiş en iyi basketbolcudur demek ne kadar doğruysa, bu liste de o kadar doğrudur.