1. vertigo'nun citizen kane'den liderliği aldığı listedir. kane bu kez ikincilikle yetinmiş. iki film de harikadır. ama citizen kane'i daha bir severim. stanley kubrick'in muazzam filmi (ki listedeki tüm filmler muazzam aslında) 2001, john ford'un en sevdiğim filmi searchers, carl dreyer'in yönettiği joan of arc, 8,5 ve daha bir sürü sevdiğim filmin listede olması epey hoşuma gitti nedense. tabi scorsese'yi de es geçmeyeyim. ustanın taxi driver'ının listede olması sevindirici.

ve son olarak

the dark knight neden yok? peki lotr? böyle liste mi olur alla'sen? diyecekler lavabo yakınınızda, yüzünüze bir su çarpıp da gelin.
  2. çocukluğumda izlediğimden beri gelmiş geçmiş en iyi film olarak andığım vertigo'yu ilk sırada görmekten mutlu olduğum liste.
  3. bu "en iyi film" listeleri arasında şimdiye kadarki en çok beğendiklerimden biridir. muhteşemliği tartışılsa bile en azından en tutarlı olandır. listedeki her film kendi çapında önemli bir şaheserdir. sadece battle of algiers olması bile mest etti beni ki; şu şöyle güzeldir, şunu şöyle severim, şunu bende böyle bir hikayesi diye başlasam listenin çoğunu yazmam gerek.

edit: http://www.ntvmsnbc.com/id/25371130/
  4. özellikle italyan sinemasına sevgilerin, şükranların bol bol gönderildiği, fransız sinemasının, yer yer erken dönem alman ve rus sinemalarının es geçilmediği, uzak doğu sinemasına, özellikle japonya'ya da hakkının bol bol verildiği ama nedense ispanyol sinemasının yüzüne bakılmadığı liste. hatta sinema tarihinin en ayrıksı adamlarından* bunuel'in de bundan payını alması entresan. kendisi sadece sinemaseverlerin değil, eleştirmenlerin de gözdesidir diye bilirdik biz halbuki. ihtimallerden biri kendisinin üzerinde anlaşılmış net bir başyapıtının olmaması olabilir. çok fazla sayıda harika film yapmanın talihsiz bir sonucu oyların bölünmesi ile bunuel güme gitti diye düşünmek istiyorum. yoksa bir los olvidados, bir viridiana, bir nazarin, bir el ángel exterminador, bir le charme discret de la bourgeoisie'dan biri ya da birkaçı bu listede olabilirdi.
  5. durduk yere insanın amına koyan listedir. ulan güya sinefiliz, bi baktım 12-13 tane anca çıkar izlemiş olduğum.