1. british film institute'ün yeni açıkladığı listedir. uzunca bir süredir bekleniyordu. 1962'den beri 10 yılda bir yapılıyor oylaması. toplamda 846 eleştirmen, programcı, akademisyen ve distribütörün oylarıyla oluşturulmuş. sight and soul'un anketinde 50 senedir birinci sırada kalan citizen kane, zirveyi alfred hitchcock'un vertigo'suna bırakmış.

  liste şurada.

  yalnız dikkat, sözlük yazarlarının hoşuna gitmeyecek bir liste olduğu aşikar. bir lotr, fight club, memento, the matrix, the dark knight gibi ana akım sinema eserleri görmeyi beklemeyin. çünkü bu liste söz konusu yazarlara göre entel listesi. o 846 kişi de sözlükten kız kaldırmak için yapmış bu listeyi zaten.

  ek: filmlerin aldıkları oyları şuradan görebilirsiniz.
 2. vertigo'nun citizen kane'den liderliği aldığı listedir. kane bu kez ikincilikle yetinmiş. iki film de harikadır. ama citizen kane'i daha bir severim. stanley kubrick'in muazzam filmi (ki listedeki tüm filmler muazzam aslında) 2001, john ford'un en sevdiğim filmi searchers, carl dreyer'in yönettiği joan of arc, 8,5 ve daha bir sürü sevdiğim filmin listede olması epey hoşuma gitti nedense. tabi scorsese'yi de es geçmeyeyim. ustanın taxi driver'ının listede olması sevindirici.

  ve son olarak

  the dark knight neden yok? peki lotr? böyle liste mi olur alla'sen? diyecekler lavabo yakınınızda, yüzünüze bir su çarpıp da gelin.
 3. çocukluğumda izlediğimden beri gelmiş geçmiş en iyi film olarak andığım vertigo'yu ilk sırada görmekten mutlu olduğum liste.
 4. bu "en iyi film" listeleri arasında şimdiye kadarki en çok beğendiklerimden biridir. muhteşemliği tartışılsa bile en azından en tutarlı olandır. listedeki her film kendi çapında önemli bir şaheserdir. sadece battle of algiers olması bile mest etti beni ki; şu şöyle güzeldir, şunu şöyle severim, şunu bende böyle bir hikayesi diye başlasam listenin çoğunu yazmam gerek.

  edit: http://www.ntvmsnbc.com/id/25371130/
 5. imdb'deki top 1000 voters'ın en sevdiği film olan rear window'un bile dahil edilmediği hiper entelektüel bi liste.
  bi liste düşün ki, andrei rublev, mulholland dr. ve stalker şeklinde ilerliyor... öyle de ağır bi liste.
 6. empire strikes back olmayan liste kısaca olmayan liste.
 7. en sevdiğim filmler listesinde ilk beşteki yeri sağlam olan fa yeung nin wa'nın da bulunmasıyla beni mutlu eden liste. 2000'lerden sadece iki film (fa yeung nin wa - 2000 ve mullholland drive - 2001) bulundurmasıyla da pek şaşırtmamıştır.

tüm zamanların en iyi 50 filmi hakkında bilgi verin