şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye'deki ilk süryani gazetesi sabro'nun sahibi, genel yayın yönetmeni ve ayrıca türkiye'deki azınlıklar ve süryani tarihi konusunda uzman bir araştırmacı yazar.

  cnn türk'te kendisi hakkında aktarılan bilgi şöyle; "1964 yılında midyat’ın anhil (yemişli) köyünde doğdu. 9 yaşında istanbul’a, 1985 yılında isviçre’ye göç etti. 1 yıl önce türkiye’ye geri döndü. 20 yıldır aktif olarak süryanilerle ilgili çalışmaların içinde yer alan çelik, bu konuda birçok araştırma yaptı ve bu çalışmalarını değişik seminer ve sempozyumlarda ortaya koydu 'mezopotamya uygarlığında süryani halkı' adlı tarih kitabının çalışmasında yer aldı. değişik dergilerde çıkan yazıları 'mızrak çuvala sığmıyor' ve 'umudumuz başka bahara kalmasın' adlı kitaplarda toplanıp yayınlandı."
 • avrupa süryaniler birliği (esu) türkiye temsilcisi ve süryanice, türkçe yayın yapan sabro gazetesi genel yayın yönetmeni olur. kendisi 24 haziran seçimlerinde hdp mardin 3.sıra milletvekili adayı olup hdp baraj altı kalmazsa muhtemelen milletvekili seçilecektir. süryaniler ve bölge insanı için başarılı çalışmalar yürüteceğini düşünüyorum. umarım aktif ve başarılı bir siyaset hayatı olur.

  sabro gazetesi twitter hesabı: https://twitter.com/gazetesabro?s=09
 • hdp'nin süryani adayı.

  buradan röportajı ;

  https://www.youtube.com/watch?v=bi4r82zhcl0