şükela:  tümü | bugün
 • antik çağda mezarların üstüne kurulan, taştan koni biçiminde yapı.
  (bkz: kurgan)
 • manisa-sart ta paranın ilk basıldığı yerde bulunan kral mezarları
 • manisa salihli civarlarinda orneklerini gorebilecegimiz kral mezarlari. salihli de bulunanlara ayni zamanda bin tepeler adida veriliyor. o donemlerde yasam sonrasi hayat inanci oldugu icin genelde krallar degerli esyalari ile gomulurmus ve orada rahat olsunlar diye mezarlarinin ustune toprak yigilirmis. boylelikle kucuk tepe benzeri anit mezarlar olusmus. malesef tarihi eser kacakcilari ve define avcilari bu mezarlarin coguna girmis ve talan etmis.
 • eski yunan ve roma'da bir yeraltı mezar odası ile bunun üzerine toprak ya da taş yığılmasıyla meydana getirilen yapay tepeden oluşan mezar tipi.
 • trakya'da marmara denizinden bulgar sınırına kadar her yerde binlercesini görebileceğiniz, dümdüz ovalarda küçük çapta bir yanardağ hesabı fışkırmış küçük tepecikler. doğal görünüşlü bir tür piramit olarak da tanımlanabilirler. tamamı trak krallarının anıt-mezarları olarak inşa edilmiştir. (bkz: traklar) pek çoğu 1900'lerin başındaki bulgar işgali sırasında açılmış, içindeki hazineler yağmalanmış; bir kısmı da define avcıları tarafından eşelenip mahvedilmiş; açılmayan pek azı ise arkeologlarca açılmakta. hatta 1997'de açılan bir tanesinin, ki adı harekettepe tümülüsü'dür, içinden çıkan kral naaşı, o ana kadar hiç bozulmayıp binlerce yıl sonra havayla teması sonucunda rengi değişen giysisiyle beraber tekirdağ arkeoloji ve etnografya müzesi'nde sergilenmekteydi (bi ara çalındı ceset müzeden!), hala orada mı bilmiyorum...
 • odtü mimarlık fakültesi önündeki arkeoloji müzesinda sık sık adı geçen bir terimmiş... stres anlarında bağırarak "büyük tümülüs" demek çok işe yarıyomuş, insanın içindeki bütün birikmiş "üü"leri kusmasını sağlıyomuş...
 • en bilinenlerdinden biri ankara/polatlı civarında bulunan gordion antik kenti yakınındaki kral midasa ait olan, toprağın yığılmasıyla oluşturulan mezar türüdür. bunun yanı sıra ankara'da şehrin içinde, emek, atatürk orman çiftliği ve demetevler civarında da üç adet bulunmaktadır.
 • antik dönem mezar tepesine verilen isim.
 • ardıç ve sedir ağaçlarından yapılması sebebiyle uzun yıllar ayakta kalabilmektedir.
 • anadolu'da bulunan mezar çeşitlerinden bir tanesidir. en yoğun şekilde ankara ve çevresinde bulunduğu için ve bu mezarların açılanların çoğu frig krallığı'nın hüküm sürdüğü yıllara tarihlendiği, içlerinden frig krallarının naaşları çıkarıldığı için "frig mezar stili" olarak adlandırılır.

  gömülen kişi için ilk başta bir odacık yapılır. ve bu odacığın içine cesedi yerleştirilir. çoğu zaman yanına eşyaları ile birlikte gömü işlemi gerçekleştirilir. (ölümden sonraki yaşam inancı gereği). hatta hizmetçisi veya karısının da öldürüp beraber gömüldüğü örneklerine rastlanılmıştır. daha sonra bu odanın üstü kum ve çakıl taşları ile örtülür. ne kadar yüksek ise; içinde yatan kral o kadar önemli bir kraldır.

  anadolu'daki; en önemli ve en büyük tümülüsler;
  * nemrut dağı'ndaki antiokhos tümülüsü,
  * (manisa) bintepe'deki alyattes tümülüsü,
  * (ankara) polatlı'daki midas tümülüsü'dür.

  polatlı yakınlarındaki gordion (frigler'in başkenti) tümülüs bakımından en yoğun bölgedir. ayrıca ankara'nın birçok yerinde tümülüsler var olup bugün birçok mahalleye/semte adını vermiştir. örneğin; ankara emek'teki "beştepe" mahallesi adını burada bulunan beş adet tümülüsten almıştır.