• ankara dışından gelenlere turistik mekan olarak göstermenin hayal kırıklığı yarattığını anladığımız cadde. sanırım tunalı hilmi'yi güzel bulanlar bir şekilde çocukluğunda, ergenliğinde, gençliğinde burada anıları olanlar...
  • en baştan taa karum tarafından başlayalım dünden bugüne tunalı hilmi caddesine. karum alışveriş merkezi tunalı'nın bir zamanlar vazgeçilmeziydi. bir zamanlar diyorum çünkü 1994 yılında açıldığında henüz diğer o büyük avmlerden eser yoktu. (bkz: http://hizliresim.com/jv3nml) futuristik mimarisi ile 2000li yılların ortalarına kadar revaçta olmuştur. şimdi ise gidildiğinde birçok dükkanın kapalı olduğu o eski kalabalıktan eser kalmadığı rahatlıkla görülür sebebi sayısı hızla artan diğer avmlerdir.

karumdan çıkıp cadde boyunca aşağı indiğinizde altında sağınızda sarar mağazasının bulunduğu turuncu bina, solunuzda ise kuğulu park vardır. biraz daha gidince sırası ile eski urfalı hacı mehmet şimdinin lo loud cafesi, ceviz, mado, kuğulu pasajı, eski kavaklıdere sauna yeni golden cue cafe, eski baklavacı hacı baba şimdiki kent optik, yıllara meydan okuyan tunalı hotel, köşe başında şu anda yıkılan mango olacağı söylenen ve eskiden alt katında birçoğumuzun çocukluğunda derin izler bırakan mc donalds bulunan hattatlara ait beyaz bina yerine mango gelmistir (bir zamanlar bina komple printemps diye bir mağaza idi bilenler bilir), daha aşağıda eski pizza pino sonrasında kentucky yeni collezione, yine bir çoğumuza ah çektiren şu an kapalı olan kavaklıdere sineması, bestekar köşesinde yine eskilerden ertuğ pasajı, eski tivoli restaurant ve sahibi yaşlı amca (yerinde tapas vardı o da kapandı simdi cagdas market), ah cafe des cafes ahh, esat dört yola doğru yaklaşırken kapanan talip mağazası ve talip sineması (şu anda otopark olarak kullanılıyor) ile esat dörtyola varılır. aslında tunalı hilmi caddesi daha uzundur esat'a dönmeyip düz devam edilirse aşağıya doğru devam eder ama en bilinen kısmı karumdan dört yola kadar olan kısımdır. çocukluktur, gençliktir, anılardır...
  • cogu apartman sakininin direniste evini actigi caddedir. yakinindaki cogu barin da revir olarak kendilerini acik tuttugu caddedir ayrica. kisacasi guzel bir caddedir.
  • zamanında semra özal direksiyon pratiği yapabilsin diye trafiğe kapatılan cadde.
  • istanbul'un kapkaççı-tinerci yuvası bütün caddelerini ezer geçer. bu caddede gezen insanların ortalama eğitim yılları istanbul ortalamasının 10 yıl falan üzerindedir.
  • hayatımda bir erkekten ilk çiçeğimi aldığım yerdir.

çocukluk bitiyor, genç kızlığın başlarındayım ve olması gerektiği gibi tepeden tırnağa aşığım.
    tunalı'nın ortalarına doğru bir çiçekçi vardır; yasemin çiçek.
    yıl 1994, elimde koca bir demet ve mutluluktan kapanmayan ağzımla onun önünde dikiliyorum.

şimdilerde ne zaman önünden geçsem içim sızlıyor. nisan ayı çoktan bitti. gencecik aşklar, nergis kokusu, ankara...seviyorum huleyn!!!

edit: dün tunalı'da yürürken aklıma geldi. pasaja girip kendime iki beyaz, bir kırmızı gül aldım yasemin çiçekçisi'nden. gündeme, ekonomiye değinerek anıların ışıltısını bozmak istemiyorum ama söylemeliyim; iyi ki 90'ları yaşamışım. iyi ki ilk o zaman aşık olmuşum.
  • direnişi meşhur cadde. yoksa x kafeteryası, y bar'ı ünlü olsa ne olur, ünlü olmasa ne olur. sürekli biri gider öbürü gelir. bunun dışında bir yerin övünç kaynağı kriterini kazanması benim için ancak tarihsel ve sanatsal vaziyetleriyle hasıl olabilir.
  • caddenin klasikleri aynı gibi, sadece mado kapandı c'viz oldu. iş bankası'nın önünde gitar çalan gençler hala var, golden'ın önündeki tartıcı çocuk içeri girenlere "abla çıkışta tartmayım şimdi tartayım, hafif gelirsin" diyor, tapas'ın önünde bir bmw kontenjanı vardır ya hani, herhangi bir bmw yoksa park yeri boş hala. tunus ışıkları bestakar dönüşünden daha sakin, mc donalds'ın önünde köpekli bir teyze var, beer station'a doğru gidilirse sözlükçü sayısı artıyor. esat caddesine doğru ortalık sakin.
    ha, geceleri köşede bir tane ticari taksi ile iki tane ticari travesti oluyor tabi, fiks.

ekleme:

"bu arada mado da eski yerinin 2-3 dukkan yanına acılıyor yine, o da bir nevi aynı kaldı diyebiliriz hatta.." dedi everlong, bize de eklemek düşer..
  • ankara’yı iç anadolu görüntüsünden, orta anadolu zihniyetinden, geri kalmışlığından, yobazlığından uzaklaştıran yegane caddelerden biri.
    göç idaresinin il müdürlüğü, burayı ortadoğu’larla doldurup çehresini değiştirmeye başlayınca semt sakinleri birlik olup itiraz ettiler. suriyeliler iş ve işlemleri için mamak’a ; ıraklılar , afganlar, somalililer, iranlılar, pakiler vs kocatepe’ye gönderildi.
    gezmek için yine gelsinler, ancak taşı toprağı altın sandıkları şehirde ilk görüp tarumar edecekleri yer de tunalı olmasın değil mi.
    tunalı bugün istanbul fatih gibi olmadıysa bu semt ahalisi sayesindedir.
  • ankara'yı çekilir kılan. her yeni gelenin götürülmesinin farz olduğu kuğulu park, kıtır'ın kokoreçi*,random'ın bahçesi, kavaklıdere sineması'nın köhne salonunda film sefası**, akşam üzerileri kahveleriyle misafirperverlik gösteren özel-cici mekanlar, bestekar sokak vesilesi, teenagelerin ara sokak sevdası, corvus'un balkonu, üst komşusu puhu'nun dj partileri, sekans'ın ön sakal'ın arka bahçesi, apartman önü merdivenlerinde kısa diyaloglar ve konulan noktalar, alkol sayıklamalarını dindiren benzin istasyonu kapı komşuları, kahkahalar, göz yaşları, yağmur altı, kar kokusu, yaz güneşi, anılar, vs.. vs..
hesabın var mı? giriş yap