şükela:  tümü | bugün
 • cigrisim'in kurucusu, yerli punk'in oncusu.. ara ara konserlerde veya muhtelif muzikli olusumlarda karsimiza cikmasa efsane masal kahramani sanacagiz..
 • kişisel web sayfası "www.rocktuel.com/tunay" olan şahıs...
 • www.birzamanlar.net'te sinan doyan imzali bir tribute yazi var tunay akdeniz'e. "iste 'punk'in tarifi" diye baslik atmislar. tesekkur ediyorum.
 • çığrışım'da davul vokal yapmaktaydı. zerrin özer'le de çalışmışlığı vardır.
 • karabuk'te yasamaktadir. saglam arsivi vardi bir aralar. telefonla siparis veriyorduk. turk rock camiasinin emektarlarindan.
 • özellikle '78 senesinde çığrışım ile birlikte kaydettikleri dişi denen canlı/mesela mesele 45'likleriyle tanınmıştır. albümün üzerindeki punk rock ibaresiyle de bayağı ilgi odağı olmuşlardı o dönem. tabii trt hemen sansürünü koymakta gecikmedi.
 • yaz tatilinde datca kurucabuk'de yemek muzigi yapan, saygı duyulası şahıs.
 • en ünlü parçaları "salak" ve "seni seviyorum" olan ve şu anda hayatını karabükte sürdürmekte olan büyük müzisyen, big rocker, abimiz.
 • big rocker lakaplı abimiz. hala eskisi gibi arşivinden kayıtlar yolluyormuş. http://www.rocktuel.com/tunay/ dan hakkında daha fazla bilgi edilinebilinir.
 • '80'li yıllarda; memleketin yasal bandrollü kaset kavramıyla yeni tanıştığı sıralarda ve henüz rock müziğe para getirmiyor diye müzik piyasasının yüz vermediği günlerde, genç dimağları, kulaç attıkları pop denizi dışında çok daha derin rock okyanuslarının varlığından haberdar eden pek muhterem bir rocker.

  o yıllarin rock manzarasını özetlemek gerekirse; müzik market diye bir şey yoktu. gençliğin ruh gıdasını sağlamak irili ufaklı kasetçilere/plakçılara düşerdi. o dükkanlarda da, rock ya da heavy metal namına doğru dürüst bir ürün bulunmazdı, olanlar da artık klasikleşmiş albümlerdi. öte yandan türk rock grupları da kolay kolay albüm çıkaramazdı, zira finansal destek bulmaları çok zordu. mesela türkiye'de ilk kez bir türk metal grubunun yasal albümünün piyasaya çıkışı 1989'da, pentagramın grupla aynı adı taşıyan ilk albümünü yayınlaması ile gerçekleşmişti. hatta o dönemin popüler metalci figürü olarak nam salmış aptulika, hıbırdaki sayfasından, "aman kızanlar, öyle elinizi korkak alıştırmayın, üçer beşer alın bu albümü, alın ki, görsün müzik yapımcıları türkiye'deki metal dinleyicisi potansiyelini" diye gaz vermişti. kasetçiye girip utana sıkıla "ehem, şey, pentagram geldi mi aceba" dediğinizde, görevli kisvesi altındaki müzikle alakası şüpheli insanlar "ahan da arkada bir koli kaset var yeğenim, git bak bakalım" diye karşılık verirdi. o yıllarda türk rock dünyasının imkanları hakkında fikir verebilecek diğer bir örnek de bizzat şahit olduğum şu görüntüdür: 1991'de objektif'in samsun 19 mayıs üniversitesi'nde verecekleri konsere, arkası açık bir skodanın arkasında, ellerinin altındaki enstrümanlari ile beraber hopur hopur hoplamak suretiyle gitmeleridir.

  tünay akdeniz ise, türk rocker'larının o buhranlı günlerinde, karabük'teki evinden o dönem için çok kalburüstü sayılacak bir hizmet sunardı: rock'ın envai çeşit dalında faaliyet gösteren grupların albümlerini ücreti mukabilinde kaydederdi. ürün kataloğu olarak, bir nevi fanzin tadında, daktilosuyla a4'ten bozma el kadar broşürlere bu albümleri liste halinde dökerdi. isteyene, elden ele dolaşan o broşürü ücretsiz gönderirdi. işte memleketin metal müziğin ne menem bir şey olduğundan haberi olmadığı o günlerde, tünay abinin arşivi göz kamaştırıcıydı: kreator, sod, mod, annihilator, slayer, overkill, napalm death, vb.

  o broşürden, kendisinin kasede çekmesini dilediğiniz albümü/albümleri belirledikten sonra, tünay abiye telefonla ulaşıp bu talebinizi iletirdiniz. babacan üslubuyla, kasedin boş kalan yerine birkaç şarkı önerirdi ve genelde de önerdikleri iyi çıkardı. daha sonra ilgili posta çeki hesabına bu talebin bedelini yatırır ve heyecanla o kasetlerin gelecegi günü beklemeye başlardınız. gelen kasedin kayıt kalitesi, yine o günün şartlarinda gayet iyiydi. hatta zaman zaman o kasetler, "karabük'te nasıl bir evdir ki bu, böylesine zengin bir arşivi, (bu kadar da iyi kayıt yaptığına göre) devasa kayıt cihazlarını barındırır?" gibi düşüncelere sevk ederdi insanı.

  dolayısıyla, döneminin genç türk rocker'larının önünde saygıyla eğildiği ve o kitleye makul bir ücret karşılığında yıllarca önemli hizmetler vermiş, çok saygın bir rocker'dır tünay akdeniz.