şükela:  tümü | bugün
  • merhaba hayvansever arkadaşlar
    dün ziyaret amacıyla geldiğim tunceli’ de akşam otelime aracımla giderken yola dört-beş aylık yavru köpek yola doğru yürüyordu, yavaş gidiyordum köpeği farkedip manevra yapmama rağmen hayvana çarptım. araçtan indim hayvancağız bağırıyordu. çevreden birkaç genç insan geldi. sağ arka ayağına dokunduğumuzda canı yanıyordu. veteriner var mı diye sordum. olmadığını söylediler. daha sonra bir barınak olduğunu,oraya götürebileceğimi söyleyince iki genç arkadaşımla barınak denilen yere götürdük yavru köpeği. konteynerdan çıkan arkadaşa durumu anlattım.hemen yavruyu köpeği aldı ayağına baktı. kırık olmadığını, sadece incindiğini, tamamen iyileşene kadar bakabileceğini söyledi. ben de barınak hakkında çeşitli sorular sordum. buranın belediyeye ait olmadığını, devlete ait bir arazide kendi imkanları ile bu besleme evini yaptığını, gündüz başka bir işte çalıştığını, mesai bitince buraya geldiğini ve geceye kadar kalıp hayvanlarla ilgilendiğini söyleyince çok etkilendim. hayvan katliamlarına karşı mücadelesini anlattı, konu ile ilgili görülen davalardan bahsetti. bu işi gönüllü yaptığını, kafe, restoranlardan yiyecekler topladığını anlattı. bir sürü imkansızlıklar içinde sokak hayvanlarına bakmaya çalıştığını anlattı. ben de bu güzel insanın yapmış olduğu güzel işe ufak bir katkım olsun istedim. hayvanlara mama göndereceğimi, sabah aynı zamanda belediyeye kayyum olarak atanan vali beye konudan bahsedeceğimi söyledim. daha sonra barınaktan ayrıldım, sonrasında ekşi itiraf sayfasında bu olaydan bahsettim. birkaç gönlü güzel yazar arkadaş mesaj attı, yardım etmek istediklerini söyleyip barınağın iletişim bilgilerini bende istediler ve bu konuyu sözlük üzerinden duyurmamı tavsiye ettiler. ben de hayvanlara bakan arkadaşın gerekli bilgilerini yarın öğrenip kendilerine göndereceğimi söyledim. bu sabah vali beyi ziyaret ettim. kendisine bu olaydan ve bu gönüllü arkadaştan bahsedip sokak hayvanları ve barınak konusunda yardım etmesini rica ettim. kendisi de gerek kendisi gerekse de ailesinin hayvanlar konusunda hassas olduğunu, barınak için projenin hazır olduğunu ve on gün içerisinde çalışmalara başlayacaklarını söyledi.
    daha sonra bu akşam tekrar besleme evine gittim gönüllü arkadaşın bilgilerini almak için. yürümekte zorlanan bir eşek gördüm barınakta ve çok şaşırdım.
    kendisine vali bey ile yaptığım görüşmeden ve mama göndermek isteyen arkadaşlardan bahsedip iletişim bilgilerini aldım.
    konuşma esnasında şarkıcı cem adrian’ın konser için tunceli’ye geldiğinde besleme evini ziyaret ettiğini ve insanların dikkatini çekmek amacıyla sosyal medyada besleme evi hakkında paylaşım yaptığını anlattı. ben de internetten bu konuyu arattığımda şu haber ile karşılaştım;

https://www.google.com.tr/…gesini-ziyaret-etti/amp/

kendisinin de belirttiği gibi bu güzel insanın adı cihan karaca. neredeyse kimseden destek almadan bu güzel görevi icra ediyor. birçok zorluğun üstesinden gelmiş ama yine de desteğe ihtiyacı var. bizlerin de çorbada tuzu olsun, imkanlarımız ölçüsünde mama veya hayvanların ihtiyacı olabilecek diğer şeyleri gönderelim.

bu konunun birçok insana ulaşmasını, gündemde kalmasını sağlamak da bir katkı olacaktır.

yardım etmek isteyen arkadaşlar için iletişim bilgileri;
    cihan karaca- 0541 350 26 42
    mavi köprü, hayvan barınağı merkez/ tunceli

herkese ilgisinden ötürü çok teşekkür ederim şimdiden.
  • yine gözüm doldu...

bu tunceli insanındaki hümanizmin bütün türkiye'ye bulaşmasını diliyor başlığı yukarı taşıyorum.
  • (bkz: insan olmak)
  • desteklenmesi gereken kampanya.
  • göz yaşartan kampanya, aramızda hala iyi insanlar da varmış.
  • destek zamanı.
  • hayat sizin gibi insanlarla guzel. helal olsun. iste bu ve bunun gibi başlıklar en yukarıda olmalı. kimin kimden hamile kaldığını anlatan başlıklar degil.

(bkz: up up up up)
  • hayvanlar bu dünyaya anlam kılan , insanlığımızı
    çoğaltan canlılardır.
    onlara yardım, sevgi vermek lütuf değil, insanlığımızın,
    güzel dünyanın zekatıdır.
    anadolu'nun bu ücra yerinde olanaksızlıklara rağmen
    bu görevi üstlenmek çok yüce bir görevdir.
    selam olsun.
    ilgileneceğiz.
  • kesinlikle desteklenmesi gereken kampanya.
  • çevremdeki yardım edebilecek insanlara da haber vererek desteklemeye çalışacağım kampanya.