şükela:  tümü | bugün
 • dersim katliamıyla meşhur tunceli'ye olan borçtur. başka şehirler kestane şekeri, lokumu, pastırması, mandalinasıyla meşhurken, katliamla meşhur olmak gerçekten utanç verici.
  hükümetin yakın zamanda gerçekleştirmesi bekleniyor. *
  dersim katliamı unutulmayacaktır, unutulmamalıdır.!

  (bkz: akp kadar demokrat olamamak)
 • adı değişince ne farkedecek.

  hiç.

  sanki başka bir şeylerin değişmesi gerekiyor.
 • bu değişikliğe ilişkin tunceli milletvekili şerafettin halis tarafından verilen kanun teklifi için: http://www.tbmm.gov.tr/…leri?kanunlar_sira_no=72951
 • bir başlangıçtır sadece.
  yok diyarbakır amed olsun filan diye demiyorum,

  ankara solfasol, zülfazıl ismi yasaklandığı için bu ismi almıştır. komik örnekler bunlar.
  bir adım, bir açılımdır başlı başına...
 • yılmaz özdil saçmalıklarını papağan gibi tekrarlayarak engel olabilirsiniz.
 • çoğu kişinin sandığı gibi dersim kürtçe değildir, şöyleki:
  der=kapı sim=gümüş her iki kelime de farsçadır.
 • ben "nerelisin?" sorusuna, hic "tunceliliyim." diye yanit veren birini gormedim. bu insanlar "tunceliliyim"i ancak sosyal cevreden kabul gormeme endisesi ile derler. o yuzden bolge halki icin cok da buyuk fark yaratmayacak degisimdir. onlar zaten dersimliydi. resmi olarak da dersimli olsunlar ama bundan faydalanmak icin gene samimiyetsiz bir ise girisecek olanlarla olmasaydi keske.
  bir yerin isminin neden degistiginin ulkelerin ic dengesinde ne kadar onemli oldugunu da vurgulamak gerek.
 • desteklediğim düşüncedir.

  istanbul, izmir ve edirne'den farklı olarak türkçe'nin fonetiğine uygun olarak zamanla aşınan bir değişme değildir dersim'in isminin değiştirilmesi.

  kendi halkının hala dersim dediği yerin isminin tunceli olarak kalmasının savunulmasını anlayamıyorum. hadi bu değişiklik diyarbekir - diyarbakır gibi tarihi bir ismin ufak bir modifikasyonundan ibaret olsa "ne gerek var" der geçersin. fakat tunceli adı 70 küsür yıldır resmen dayatılıyor.

  bu konuda bir isim değişikliği referandumu yapılsa tunceli'de nasıl bir sonuç çıkacağını tahmin ediyorsunuz? olaya bir de bu açıdan bakmaya ne dersiniz?
 • tunceli'de yaşayan halkın, yapılacak referandum ile değişikliğe onay vermesi halinde anlamlı olacak değişikliktir. aksi taktirde, siyasi ellerle yapılan değişikliğin 1935 dersim kanunundan farkı olmayacaktır. bu değişiklik tasarısı iyi niyetli olabilir, ama insanın aklına akp'nin öymen'in gafını ölümsüzleştirme planı olabileceği de gelmiyor değil... bu nedenle referandum şart!!! bıraksınlar tuncelilier karar versin.