şükela:  tümü | bugün soru sor
 • karizmatik lider tanımını yıllardır görmüş geçirmiş herkesin fark edeceği durum.

  kendisine duyulan koşulsuz bağlılıkla, ağzından çıkan her cümlenin sorgulanmadan hayata geçirilmesiyle, neyle suçlanırsa suçlansın çevresindekiler tarafından aklanmaya çalışılmasıyla, tarafında duranların muhaliflere kustuğu öfkeyle, yanındakilerin ona bakarken gözlerinde beliren hayranlıkla bile karizmatik bir liderdir.

  1) dış güçlerle mücadele; tuncer ustael tüm aileyi (kendi yarattığı) dış güçlerden sonsuz bir azimle korumuştur.

  2) güvenlik; ailenin bekası için (önce evleri satıp parayı cebine indirmiş) arabada yaşamayı bile göze alarak onlara sahip çıkmıştır.

  3) iç düşmanlar; bazı terörist aile fertleri (kadın) kendisine iğne yapıp tecavüz etmişlerdir ancak o asla kaçmamış ve mücadelesine sağlam iradesiyle devam etmiştir.

  4) yükselen sesler; baş kaldırmaya kalkışıp ailenin bekasını tehlikeye atanları gerekse ağaca bağlayarak, gerekse aç bırakarak, gerekse döverek cezalandırıp düzeni sağlamaya adanmıştır.

  5) imanlı bir insan olması; aileyi cinlerden ve kötü büyülerden korumuş, gerektiğinde kendi yaptığı büyüleri öz yeğenine içirerek onu temizlemeyi denemiştir; yanlış yaptığını anladığı yerde eminim ki kandırıldım diyerek öz eleştirisini de kendisine yakışır şekilde yapmıştır.

  6) herkesi suçlamak; şimdiye kadar programa katılan ve aileye iftiralar atan herkesi sen çok yalancı bir insansın diyerek savuşturmuş, herkese postasını koymuştur.

  7) kendisine adanmış hayatlar; gerekse eşi emine, gerekse kaynanası havva, gerekse kayınçosu isa... hepsi onun önüne yatmaktan, onun için yalan söylemekten, onu savunmak için mücadele vermekten çekinmemiştir.

  8) tahnal ailesi; aileyi içerden gerekse casuslar, gerekse büyüler ve cinlerle çökertmeye çalışan, ailenin bekasını tehlikeye atan bu pis terör örgütünü darmadağın etmek için elinden gelen her şeyi yapmıştır. para harcamıştır, kendini riske etmiştir.

  9) sevgi bağı; ailesindeki herkesi kucaklamış (tecavüz etmiş ama bunu başka cinleri def etmek için yapmıştır) hepsiyle ayrı ayrı ilgilenmiş, sorunlarına kulak vermiştir.

  10) uyuşturucu; ailesinin bir gece olsun rahat uyku uyuması için gerektiğinde yine onların haberi dahi olmadan hem para hem emek harcayarak bunu bile yapmıştır. önemli olan ailenin huzurudur, bireylerin mutluluğu.

  tüm bunlar ve aklıma gelmeyen daha bir sürü niteliğiyle tuncer ustael palu ailesinin karizmatik lideridir, her güçlü lider gibi elini kirletmekten korkmamıştır. palu ailesi de gerekeni yapmış ve son anına kadar “yedirmeyiz” demeye devam etmiştir.

  tabi her diktatör gibi kolunda iki polisle sonlanan bir hikaye finalinden kaçamamıştır. olsundur, palu ailesinin belirli bir kesimi için hala evlerinin baş köşesine fotoğrafı asılacaktır.
 • tuncer ustael'in karizmatik dört dörtlük lider olduğu gerçeği su götürmez bir gerçektir. kendisi dı nekst prezidınt olmalıdır... bu özellikleri bünyesinde barındıran az insan vardır.