şükela:  tümü | bugün
 • radyo dalgalari alicisi
 • receiver gibi guclendirici icermez. deck sistem bir cihazdir. dogrudan hoparlore baglanmaz
 • ing. ayarlayan, ayarlayıcı. hatta ayarmator
 • aynı zamanda gitarın ve bir çok telli aletin sapında bulunan tellerin akortunu yapmaya yarayan mekanik alete verilen isim. plastik yada metal başlıklı, kapaksız, kilitli olanları gibi bir cok ceşit ve bir cok marka vardır. en cok bilinenleri grover tuners , gotoh tuners, kluson tuners, schaller tuners dir. turkiyede grover ve schaller bulunabilirken gotoh ve ozellikle kluson marka tuners bulmak zordur.
 • akort aletidir. kullanımı:

  bu cihazlar genelde tuner ve metronom cihazı olduğundan, cihazı tuner moduna alıyoruz. aksi bir şey yapılmadıkça zaten açılışta bu modda olacaktır. akort edeceğimiz cihaza göre anahtarı belirliyoruz. sonra enstrümanımızdan bir ses veriyoruz. sesin hangi notaya ait olduğu ekranda belirecektir. örn: g# yani sol diyez yazar. buradan sonra yaylı çalgılar için teli gerdirerek bir sonraki notaya ya da gevşeterek bir önceki notaya ulaşıyoruz. ekranda görülen notaya yakınlık derecesini ibremizden okuyoruz. ör: ibre ortadan solda ise ve ekranda e yazıyorsa, o an elde ettiğimiz ses mi le re diyez arasındadır.

  notaların karşılığı:
  a=la
  b=si
  c=do
  d=re
  e=mi
  f=fa
  g=sol
 • entonasyon ayarı yaparken gerekli gibi görünen cihaz. kulağına güvenen kullanmasın bence.
 • okunuşu kendisinden daha karizmatik olan alet. titreşimlerin frekansını verebildiğinden akort için kullanılır. müzik aletlerinin hemen hiçbirine spesifik olmayıp, çoğunun sensivitesi ayarlanabilirdir.
 • telli enstrüman çalan herkesin akord ederken kullanması gereken cihaz. acemilik dönemindeki öğrencilerin kullanması tavsiye edilse de, ileri düzeyde çalıp, enstrümana hakim de olsanız, enstrümanı tam frekansında akord etmek çok zordur. mesela gitarda birinci teli, boş bırakarak çaldığınız ''mi'' sesinin rengiyle, ikinci telin, 5. perdesinden aldığınız ''mi'' sesinin rengi farklıdır. iki aynı notayı, aynı anda çaldığınızda frekanslar uyuşmuyorsa genelde dalgalanma olur. buradan anlayabilirsiniz akordun tutmadığını ama ufak dalgalanmalar duyulmayabilir. onun için, hem zamandan kazanmak hem de bir eseri çalarken bazı seslerin kulağınızı tırmalamaması adına tuner şart.
 • içinde lo'su olan, rf sinyalleri ara frekansa çevirmeye yarayan elektronik blok.
 • müzik aletlerini akort etmek için kullanılan cihazlar.

  bazılarının üstünde kendi mikrofonu olur, bazıları ise in ve out çıkışları ile sinyal zincirine bağlanır.

  geçmişte referans ses veren akort düdüğünün yerini alan bu cihazlar günümüzde akıllı telefonların gelişmesi ve gayet başarılı, ücretsiz tuner programlarının yayınlanmasıyla artık pratik olmaktan çıkmıştır.

  ancak canlı performans yapan müzisyenlerin pedal board'larında hala yerini korumaya devam eder. çünkü bu cihazlar by pass (düz kablo gibi davranır, sinyale müdahale etmez. sadece okur.) olarak çalışmakla birlikte tek bir tuşla bütün sinyali kesebilir ve tamamen sessiz bir akort etme imkanı sunabilir.

  sinyal zincirine enstrümandan hemen sonra bağlanır.

  strobe tuner gibi türleri de çok daha hassas olmasından dolayı entonasyon ayarı gibi teknik konularda iş görmektedir.