şükela:  tümü | bugün
 • fin sineması'nın* medarıiftiharı konumundaki tuntematon sotilas, yamulmuyorsam halen fin diyarının en çok izlenen filmi olma onurunu elinde tutmakta. väinö linna'nın romanından edvin laine uyarlamış, 2. dünya savaşı sırasında ruslarla yapılan çatışmaların ortasındaki bir makineli tüfek birliğinin hikayesi konu alınmış. 181 dakika sürüyor, açıktan bir propoganda filmi olsa da, kendini izletiyor.

  uluslararası camiada "the unknown soldier" olarak bilinmekte..
 • açıkçası böyle güzel bir filmin ekşi sözlükte yeterince tanınmadığını görmek beni üzdü. izleme şerefine 6 yıl önce nail olduğum bu savaş filmi talvisotadan sonra en sevdiğin kış savaşı filmidir. 1955 ve 1985 yıllarında çıkmış aynı isme sahip iki film vardır. siz ikisinide izleyin.
 • fin yönetmen aku louhimies imzalı 2017 filmi. 1941 yılında geçen filmimiz almanya ile işbirliği yapan fin ordusuyla sovyet ordusunun savaşını anlatıyor. oldukça gerçekçi savaş sahneleri ile 3 saat süren sıkı bir film. bölük komutanının şirket yöneticisi. makinalı tüfek şeridinin kemer olarak çevrildiği berbat ötesi türkçe alt yazıya rağmen sıkılmadan izledim.
  - bir finliye karşı 10 rus askeri var.
  + bir finli 10 rus'a bedeldir.
  - 11.gelince ne yapacağız.?
 • romanında geçen bir sahnede normal şartlarda sessiz, mütevazı ve çok yetenekli biri olan koskela adlı karakterin sarhoş olduktan sonra kurduğu cümle akıllarda yer etmiştir.

  "koskela suomesta. syö rautaa ja paskantaa kettinkiä"

  finlandiya'dan koskela. demir yer, zincir s*çar.
 • buram buram milliyetçilik kokan savaş filmi. sevemiyorum bu tarz filmleri
 • dialoglari zayif, zorlama.. gecisleri zorlama.. neden 3 saat oldugu belli degil.. savas kotudur, tamam sonra?
 • väinö linna'nın aynı adlı romanının 2017 yılında yapılan uyarlaması için geldim. daha önce iki kez daha sinemaya aktarılmış.

  kitap 1954 yılında yazılmış ve türkçeye çevrilmemiş.

  filme gelirsek; kitabı okumadığım için uyarlama mevzusuna bir şey diyemiyorum. savaşın sinemada pek yer verilmeyen bir cephesini anlatıyor. ww2 meraklıları izlesin. zaten meraklısı olmayan 3 saatte kurdeşen döker. daha az bir sürede de bu hikaye anlatılabilirdi sanki. bazı sahne geçişlerinde arada uyumuşum da bir şey kaçırmışım gibi hissetmek dışında film süresi beni rahatsız etmedi gerçi.

  finlandiya'nın gelmiş geçmiş en yüksek bütçeli filmiymiş. adamlar her imkanı kullanmış; film bunu gözüne de sokmuyor. ver en janjanlı efekti abim gibi bir durum yok. kuzeylilerin böyle epik olacağım diye yırtınmadan epik hikayeler anlatışını seviyorum. savaş pis ve kanlı bir şey, aynen de aktarmışlar.

  romanın karakter takdimi mi böyle, yönetmenin tercihi mi; bölükte tanıma imkanı sunulan askerlerin her biri belirli bir düşüncenin, bakış açısının temsilcisi. anlamaman imkansız, gözüne gözüne sokuluyor. bunu sevmedim. film belgesel gibi akıp giderken, arada teatral mesajlar geçiveriyor. yoksa tabi hepsinin gelmişi geçmişi başka başka olacak.

  almanlarla işbirliği içinde oluşlarından ziyade rusların ezeli düşmanları olması öne çıkıyor. hadi buna eyvallah da film boyunca süren "devletimiz, evimiz, dinimiz için" vurgusu askerlere mi ait yönetmene mi? orası net değil.

  oyunculuklar şahane. hiç sırıtan yok. rokko, vanhala ve kariluoto favorim.

  filmin bıraktığı hissiyat: evvel ahir filler tepişiyor çimenler eziliyor.
 • güzel ve uzun film. sıradaki film: talvisota
  --- spoiler ---
  dua sahnesinden komik bir bölüm:
  komandoları, nöbetçileri, denizcileri ve sürücüleri koru. topçu sınıfı o kadar da önemli değil. vaktin varsa bütün büyük-küçük rütbelileri koru.
  --- spoiler ---
 • ww2 meraklılarının izlemesin gerektiği bir film. hem savaş sahneleri hem de savaşın diğer yüzü ile ilgi çekici bir film.
  --- spoiler ---
  filmin dram kısmı güzel olmuş. askerlerin ayrı ayrı hikayeleri var ama bunlar geçmişleri ya da gelecekleri değil. o anki savaştaki durumları, psikolojileri, düşünceleri. askerin vurulduktan sonra kafasına sıkması, ilk günümde vurulan asker, evlendikten sonra sonra vurulan, başka birini kurtarmaya çalışır iken kör olan.
  bunlardan ayrı rokka karakteri. kış savaşını yaşamış. karısı ve çocukları var. cepheye çağırmışlar. kendisinden 10 belki 20 yaş küçük kişilerden emir alıyor. fakat hepsinden daha cesur ve tecrübeli. üst rütbeli kere karşı geliyor genelde. bırakın savaşayım diyor ne kasıntı yapıyorsunuz, emrederdiniz memredersiniz filan ne gerek var kafasında. ama asıl dikkatimi çeken cephedeyken ailesini düşünüyor sürekli onların yanına gitmek istiyor. ailesinin yanına gittiğinde ise bu seferde cepheyi düşünüyor vatanını düşünüyor. ailesini bırakıp cepheye giderken karısıda hiç gitme demiyor. bir askerin vatanı ile ailesi arasında kalmasını güzel anlatıyor. zaten savaş bittikten sonra ailesine döndüğünde gözü yaşlı. ailesine kavuştu ama savaşı kaybetti. sağ kurtuldu ama karısı bile srvinemiyor tam olarak.
  ayrıca finlandiya 2. dünya savaşında cidden böyle savaşmış. hatta sürekli olarak rus ekipmanlarını kullanmış ve gerilla savaşı yapmış. bunuda filmde görüyoruz zaten. ama almanya'da biraz panzersherk veya başka ekipmanlar verseymiş herhalde leningradı alıp moskovaya doğru yol alırlarmış almanlarla. bu arada isveç'te yardım etti diye biliyorum ama finlandiya ile yanında savaşa bilirmiş. siz aynı soydan geliyorsunuz nordic siniz. bunlar hep hoi4 oynama sonucu.
  ayrıca filmin 4,5 saatlik dizi versiyonuda var. ımdb den bakabilirsiniz.
  --- spoiler ---