şükela:  tümü | bugün
 • fin sineması'nın* medarıiftiharı konumundaki tuntematon sotilas, yamulmuyorsam halen fin diyarının en çok izlenen filmi olma onurunu elinde tutmakta. väinö linna'nın romanından edvin laine uyarlamış, 2. dünya savaşı sırasında ruslarla yapılan çatışmaların ortasındaki bir makineli tüfek birliğinin hikayesi konu alınmış. 181 dakika sürüyor, açıktan bir propoganda filmi olsa da, kendini izletiyor.

  uluslararası camiada "the unknown soldier" olarak bilinmekte..
 • açıkçası böyle güzel bir filmin ekşi sözlükte yeterince tanınmadığını görmek beni üzdü. izleme şerefine 6 yıl önce nail olduğum bu savaş filmi talvisotadan sonra en sevdiğin kış savaşı filmidir. 1955 ve 1985 yıllarında çıkmış aynı isme sahip iki film vardır. siz ikisinide izleyin.
 • fin yönetmen aku louhimies imzalı 2017 filmi. 1941 yılında geçen filmimiz almanya ile işbirliği yapan fin ordusuyla sovyet ordusunun savaşını anlatıyor. oldukça gerçekçi savaş sahneleri ile 3 saat süren sıkı bir film. bölük komutanının şirket yöneticisi. makinalı tüfek şeridinin kemer olarak çevrildiği berbat ötesi türkçe alt yazıya rağmen sıkılmadan izledim.
  - bir finliye karşı 10 rus askeri var.
  + bir finli 10 rus'a bedeldir.
  - 11.gelince ne yapacağız.?
 • romanında geçen bir sahnede normal şartlarda sessiz, mütevazı ve çok yetenekli biri olan koskela adlı karakterin sarhoş olduktan sonra kurduğu cümle akıllarda yer etmiştir.

  "koskela suomesta. syö rautaa ja paskantaa kettinkiä"

  finlandiya'dan koskela. demir yer, zincir s*çar.
 • buram buram milliyetçilik kokan savaş filmi. sevemiyorum bu tarz filmleri