• ziraat bankasıyla başlayan, ziraat bankasıyla sonlanan cadde. ankara'nın en güzel zaman geçirten caddelerinden biridir.

zodiac ve james cook ile sol başta, if performance ile sağ başta mevzilenen cadde üzerinde midas hotel, dünya göz hastanesi, rixos hotel, holiday inn hotel (kabası bitmiş vaziyette), sonno butik otel, bddk, retrox, london pub, flat, tint, zeynel, laterna, newcastle, gate 66, düzen laboratuvarları, tübitak, şinasi sahnesi, akün sahnesi, dip ankara, alman okulu gibi birçok cafe, bar, kurum, kuruluş, restaurant, disco vs. vardır.

zodiac balkonunda bira içmesi, newcastle ve james cook'ta maç izlencesi, if'te sabahlaması, retrox ya da london pub'da demlenmesi, laterna'da sirtaki oynaması, flat'te kokteyllenmesi, tint'te gündüz limonatası içmecesi güzeldir.
  • kanımca ankara'nın en güzel olduğu yerdir. bestekar'ın ergenliği, filistin'in entelliği, sakarya'nın leşliği, kızılay'ın tekdüzeliğinden kurtulmuş, cadde boyunca birbirinden sıcak ortamlarıyla barlar, sokakta neşe saçan insanlar ve onlara eşlik eden yeşil tonları.
  • tunus caddesi, ankara'nın belli başlı akarsularından biri olan kavaklı dere* kurutularak (yok edilerek, öldürülerek), birebir dere yatağının üzerinde açılmıştır. bakanlıklar'a doğru inerken üzülerek yürüyünüz*.

*

sonradan : soranlar var kavaklı dere nereden başlıyor diye. üzülerek yürüyeceğiniz yolu uzatmak istiyorsanız çankaya'nın tepelerine, köşkün oralara çıkın. derenin gözü köşk bağçasının içinde bir yerlerde imiş. sonra seğmenler gezisinin en yukarısından başlayarak koyak boyunca aşağı inin (inerken pamukbank havuzuna değin size eşlik eden o incecik su var ya, işte o kavaklı dere'dir aslında; koca dereden günümüze ne kaldıysa). ardından yürüyüşünüzü atatürk bulvarından aşağı doğru sürdürün. topraklarına izinsiz giremeyeceğiniz için israil, isviçre, slovakya, çek cumhuriyeti, polonya elçiliklerinin yanından (arada iller bankasının yapılarıyla tenis kulübünü unutmadan), kuğulu gezisinin de içinden geçip tunus caddesine doğru giderseniz kavaklı derenin üst kısmını enikonu katetmiş olursunuz.
  • tunus caddesinde bulunan barlara ilişkin bir inceleme yazısı:

http://artaudundefteri.blogspot.com/…r-rehberi.html
  • kennedy ile kesişiminde uzunca yıllar travesti barlar vardı. sonra nasıl olduysa buralar kapatıldı. üzüldüm netekim bir çeşit kültür yumağı idi. aklımda kalan son görüntü; bir travestiyle beraber takılan takım elbiselinin, kolunda alçı olan alternatif giyimli bir gençle kafa tokuşturmasıdır.
  • ankara'nın en güzel caddelerinden biridir. tunalı hilmi caddesi ve kızılayı birbirine bağlar. yürümesi keyiflidir. kızılay'ın mütevaziliğinden tunalı hilmi caddesi'nin ışıltısına varırsınız. bestekar sokak ile parallel olup ancak bir kısmı tunalı hilmi caddesi ile paralleldir. tesk ile başlayıp şinasi sahnesi ile son bulur. zeynel, pruva, zodiac, rock if, tint gibi kafe ve barlara, ayrıca tübitak ve akademi kitabevi'ne ev sahipliği yapmaktadır. gece vakti özellikle old school, graveyard gibi barların olduğu metruk evin etrafı kalabalık olur. gazi üniversitesi'nin sosyal bilimler enstitüsü'de taşınmadan önce bu caddede idi. gerçi bina hala gazi üniversitesi'ne aittir. akademi kitabevi yanında bulunan otopark ise hafta sonları ve gece programları yapıldığı zaman çok işe yaramaktadır.
  • hayatim boyunca, en cok keyif aldigim yerlere, en sevdigim insanlarin yanina giderken, usanmadan yurudugum yol. belki o yuzden tunali'ya giderken daha uzun ve daha yorucu...
  • bugün sol şeride park etmiş 32 aracın durduk yere çekildiği yer. biri de benimkisi. polisin verdiği neden "burası tek yön ve sola araç park edilmez."

bu bokun yenmesinden her kim sorumlu ise ona iki çift sözüm olacak.

bak beynini siktiğim, bu şehirde 11 senedir yaşıyor ve 10 senedir araba kullanıyorum ben. o caddenin sağ tarafı parka kapalı sol tarafı açıktır. arabalar da hep oraya park ederler. daha dün gece başta olmak üzere çalıştığım yer orada olduğundan defalarca benim de yaptığım ve daha önce hiç arabamın çekilmediği üzere. hadi diyelim bunca zamandır benim kafa gidikti, 31 diğer sürücü de mi hatalı? cezayı alan polis bile afalladı, bu nasıl keyfî bir uygulama ya?

sıçtığımın ülkesinde hak ara hukuk ara. birileri paraya sıkıştı yine belli ki.
  • bugunlerde buz pistine dönmüş kaldırımlarıyla kabusum olan cadde. dun gece kolumu incittim, yarın gece de kırmayı dusunuyorum.
  • akşamüstü tunus caddesinde aşağı doğru yürüyün. geçin iş merkezlerinin olduğu uzun binaları, barların olduğu kısa binaları. caddenin sonuna doğru geldiğinizde iyice karanlık olacak, güneş yüzünü göstermeyecek. ve bir anda cadde bitecek. güneyden kuzeye uzanan tüm caddeler gibi bir anda güneşi göreceksiniz solunuzda, meclisin üstünde. mutlu olacaksınız, ona doğru koşacaksınız.
hesabın var mı? giriş yap