şükela:  tümü | bugün
 • huor ve rian'ın oğlu, celebrindal idril'in kocası, kutlu earendil'in babası. denir ki ulmo'yla konuşan az sayıda insandan biri olan tuor, denizin çağrısını hiç içinden atamamış, bu çağrı sonunda onu ulmo'nun diyarının derinliklerine sürüklemiştir. bazıları tuor'un çok sevdiği noldor'dan sayıldığını söylerler.(bkz: silmarillion)
 • mithrim li gri elfler tarafından büyütülmüştür. ulmo nun mesajını taşıyarak gondolin e girdi; turgon un kızı idril le evlendi. o ve oğulları earendil ile şehrin yağmalanmasından kaçtı. gemisi earrame ile batı ya açıldı. yazgısı bilinmez.
 • silmarillion'da geçer; edain halkından dor lominli huor'un oğlu ve turambar turin'in kuzeni, earendil'in babasıdır. gençliğinde nevrast'a gidip vala ulmo'yla konuşmuştur. ulmo, onu elçi olarak gondolin'e, turgon'un yanına gönderir. burada kalarak, turgon'un kızı idril'le evlenir ve bu evlilikten eärendil doğacaktır. bunu, huor, yıllar önce, nirnaeth arnoediad (sayısız gözyaşı savaşı) sırasında, turgon'a şu sözlerle belirtmiştir:

  "sadece çok kısa bir süre dayansa bile, hanedanınızdan elf ve insanların umudu doğacaktır. bunu size efendim, ölümün gözleriyle söylüyorum: burada sonsuza dek ayrılmamıza ve beyaz duvarlarınıza yeniden bakamayacak olmama rağmen, sizden ve benden yeni bir yıldız yükselecektir. elveda!"

  gondolin'in düşüşünden sonra, tuor, sağ kalanlarla beraber bir süre sirion deltası'nda yaşar ve zamanın geldiğini hissettiğinde, earrame (sea-wing) isimli büyük bir gemi inşa ederek karısı idril'le birlikte batıya açılır. ancak yazgısının ne olduğu bilinmez...
 • turgon'un halkından voronwe 'nin rehberliğinde gondolin'e gelmiş ve celebrindal idril ile evlenmiştir. bu evlilikten iluvatar'ın çocuklarının son umudu olan earendil doğmuştur. ilginç bir anektod olarak, tuor, gondolin'e giderken yolda kuzeye doğru giden siyah saçlı, sert suratlı, kara bir kılıç taşıyan bir adam görür. adam hiç ona bakmadan yoluna devam eder. bahsi geçen adam, tuor'un kuzeni, hurin'in oğlu turin'dir. o sırada hithlum'da yaşadığını zannettiği annesi morwen'in yanına gitmektedir. glaurung'un yalanları tüm hızıyla iş başındadır.
 • en uzun boylu insandır. öyle söyler şarkılar.

  amcası hurin*'in lafı olan aure entuluva bu yeğen sayesinde can bulur.
 • eskinin kahraman insanlarından biridir. tùrin'in onun yanından geçip gitmesi ve birbirlerini tanımamaları her okuduğumda tüylerimi diken diken eder. orada ikisi konuşmuş olsaydı, belki olaylar çok daha farklı ilerleyebilirdi. heyhat! ilùvatar ruhuna merhamet etsin.
 • ulmo tarafından bizzat görevlendirilme şerefine nail olmuştur. hador hanesinden huorun oğludur. ulmo, mandosun hükmüne rağmen ona yardım etmiş ve gondoline ulaşmasını sağlamıştır. batıya yelken açan son gemiden sağ kurtulan voronwe isimli elfi de kendisine yoldaş eyleyip turgonun saklı şehrine ulaşabilen tuor, insan olmasına rağmen gondolin elfleri tarafından saygı ve hürmet görmüş, kralın kızı idrili de zevcesi yapmıştır. yüzüklerin efendisinde de gördüğümüz elrond reyizin dedesi olur aynı zamanda. bu sebepten kendisine yarı elf elrond demişlerdir. ulmo ile orta dünya tarihi üzerine ettiği uzunca sohbet akabinde turgonun terk ettiği saraya sığınıp uyuduğunda rüyasında gökyüzünde “tam tepede keskin bir ışık yayarak kıpraşan tek bir yıldız”ı yani oğlu earendil kendisine malum olmuştur.
 • gondoline ayak basan 3.insan olarak bilinir. gondolinin düşüşü kitabında hakkında şöyle geçer:

  “ deniz kıyısındaki kara yerlere ulaşıncaya dek bu yörede bir süre amaçsızca dolaştı ve işte o zaman, hayatında ilk kez okyanusu ve onun dalgalarını gördü, hem de tam güneşin yeryüzünün uzak ucunda, denizin ufuk çizgisiyle birleştiği noktada gerçekleşen batışına tanık olacağı bir vakitte ve bu sahne karşısında yüreği çok büyük bir hasretle dolarak, kollarını iki yana açıp öylece durdu.

  bazıları onun insan ırkına mensup olup da denizin kıyılarına ulaşan ve bu manzarayı seyretme şansı yakalayarak onun yürekte uyandırdığı özlemi tadan ilk kişi olduğunu söyler.”

  içinde gün batımı olunca en fantastik en kurgusal kitap bile bi başka oluyor.