şükela:  tümü | bugün
 • kadınlarda yumurtalıklara giden yolun cerrahi yöntemle bağlanması ile uygulanan geri dönüşüm şansı çok düşük bir doğum kontrol yöntemi, abstinens hariç tüm doğum kontrol yöntemleri gibi başarı oranı yüzde yüz olamayan doğum kontrol yöntemi.
 • kadınlar için uygulanan cerrahi dogum kontrol yöntemidir; kadındaki fallopian tüp kesilir ya da bloke edilir. bu şekilde spermle yumurta birleşemez. bir yılda 100 kadından birden azı hamile kalıyor. doğum kontrol için çeşitgenliliği yoktur, kalıcı hiçbir yan etkisi yoktur. sürekli gebelik önleyici metod olabilir. uzun donemli ikincil bir sonuç içermez. hiv içeren std'lerin bulaşmasını engellemez. eğer kullanımda başarısızlık olursa tübal hamilelikte risk çoğalır, döllenen yumurta fallopian tübünde gelişir. bununla beraber tam tersi de olabilir. bu çok karmaşık, pahalı ve her zaman işe yaramayan bir yöntemdir.
 • genellikle erkek milleti vazektomiye ikna edilemediği zaman uygulanan yöntem. madem ortak karar verdiniz niye eşlerden erkek olanı bağlatmaz ki? vazektomi hem daha ucuz, hem daha kolay, hem daha güvenli dedirten yöntem. yoksa herif kısmısı bu karı ölür mölürse benden önce, bi karı daha alırım ondan da çocuk yaparım diye mi düşünmektedir? yoksa bu satırların yazarı mı fesattır? ya da tipik olarak hemen her erkekte görülen doktor/ dişçi vb. bilumum tıbbi müdahaleden çocuktan beter korkma durumu mudur bilinmez...
 • kadinlarda yumurtlama döneminde, yumurta hücresine sperm tasiyan fallop borularinin baglanarak kisirlastirma

  (kaynak: ok sitesi)
 • bazılarının günah saydığı eylem:

  - hanım ereksiyonumuza yazık oluyor bak hep. bağlatsak şu senin tüpleri diyorum.
  - olmaz recai! doğurganlığımla oynaşma aaa...
  - fakat mualla... yedi çocuğumuz var bizim??
  - olsun tüplerimle oynama lütfen bey. herşey allahtan.
  - peki mualla. gel buraya. tüplerine değdirmek istiyorum şu an.
  - ihihihhh... prezarfını tak da bey. ihihih...
 • dogurgan bir kadinin sebepsiz yapmasi halinde annelik intiharidir.
 • (bkz: sterlizasyon)
 • diğer doğum kontrol yöntemlerini uygulamayan, uygulayamayan, uygulamak istemeyen ve bu nedenle de sürekli gebe kalan, kürtaj yaptırmayı kabul etmediği için doğurmak zorunda kalan kadınlar için en etkili ve tercih edilen doğum kontrol yöntemidir. malum, toplumumuzun çoğu kesiminde doğum kontrol yöntemleri denince nedense akla kadınların korunma yöntemleri geliyor.
 • doğurganlık özelliğini zaten %80 yitirmiş ve bünyesi kalan %20'lik ihtimal için denenen neredeyse tüm yöntemlere öyle ya da böyle tepki veren bir kadının uygulayabileceği en etkili doğum kontrol şeklidir. hastanede yatmayı gerektirmez, 4-5 saat içinde taburcu edilir hasta. psikolojik etkilerini saymazsak fiziksel hiçbir yan etkisi de yoktur. tüplerin, istenildiğinde geri açılabileceğine dair yöntemlerle bağlanabileceğini iddia eden rivayetler olsa da, yoktur böyle bir şey. geri dönüşü olmayan bir işlemdir. en iyi ihtimalle tüp bebek ihtimali zorlanabilir o kadar.
 • artık çocuk istemeyen çiftlerde, kadınların yumurtalık kanallarının/tüplerin ameliyatla bağlanmasıdır.

  · tüpler bağlandığı için yumurta, erkek tohum hücresi (sperm) ile karşılaşmaz. böylece döllenme engellenir.

  · gebelik şüphesi olmayan herhangi bir zamanda, kadın evli ise kendisinin ve eşinin yazılı onayı ile yapılır.

  · çok etkilidir.

  · cinsel arzu, yeterlilik ve doyumda, adet kanamalarında hiçbir değişikliğe yol açmaz.

  · hastanede yatmayı gerektirmez.

  · cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan (hıv/aıds, hepatit-b, frengi, bel soğukluğu, klamidya gibi) korumaz.

  dip not: dinen günah olduğu kabul ediliyor.

hesabın var mı? giriş yap