şükela:  tümü | bugün
  • mide küçültme ameliyatı olarak bilinir.

(bkz: sleeve gastrectomy)

türkiyede son yıllarda ciddi sağlık sorunlarının kökeni olarak kabul edilen obezitenin çözümü olarak yapılan bir ameliyattır. her ameliyat gibi riskleri vardır. vücut kitle endeksi 40 ve üzeri olan hastalar ve bazı özel durumu olan daha alt obez grubu için yapılan ameliyatın sonrasında 7 gün istirahat sonrası sosyal hayata yavaş yavaş dönüş mümkündür.
  • öncelikle 158 kg ile ameliyat oldum aradan geçen 8 ay ve verilen kg 50 güncel kg 108 hedef 88 boy 1.80 kalan hedef 20 .
    bu bilgilerden sonra , bu ameliyat nedir ? midenin büyük bir bölümünün alınması ve fundus denilen kısmın alınması . peki bu ne sağlıyor ?
    fundus alındığı için iştah yaklaşık 6 ay kapalı oluyor mide küçük olduğu için de yaklaşık 80-120 gr. arası bir miktar yiyecek tüketebiliyorsunuz .dolayısıyla vücut hızlı bir şekilde kilo veriyor .
    peki ameliyat olduguma pişman mıyım ?
    hayır .neden mi ?kar zarar oranına bakarsak olmam daha iyi oldu .bu şekilde devam etseydim beni bir sürü hastalık bekliyordu ama şu durumda ciddi bir kilo kaybı ile yaşantımda kalite arttı diyebilirim .
    peki hiç mi olumsuz tarafı yok .sağlık açısından kendimi iyi hissediyorum fakat daha güçsüz ve bitkin hissettiğim zamanlar oluyor ama bunu gıda alımına bağlıyorum .
    bu arada zamanla yediklerimizin bir nebze arttığını da ifade etmek isterim .
    kilo verin sürecinde açıkçası eski alışkanlıklarımdan sıyrılmaya çalıştım mesela ekmek çok çok az tüketiyorum , yemek ile siviyi aynı anda almıyorum ve asitli hiç bir içecek tüketiyorum .bunun dışında aklınıza gelecek her şeyi tüketim özel diyet yaptığım dönemler de oldu ama genel itibarıyle menü de ne varsa onu yedim .
    olmak isteyen arkadaşlar için de tavsiyem hastane ve doktor seçimi çok önemli ayrıca insanlarin kulaktan dolma bilgilerine önem vermeyin ölüm oranı ameliyatta %1 dir .çoğu hastane de bu oran daha da düşmektedir . ameliyat kapalı müdahale seklinde olmakta yaklaşık hastanede 3-6 gün süre kalıyorsunuz ona göre temkinli olun . ameliyattan sonra yaklaşık 2 hafta hafif ağrı sızı olacaktır korkmayın geçici bir süreç .
    son sözüm ihtiyaç duyuyorsaniz korkmadan olun
  • hayatı boyunca kilo problemi ile savaşmış insanların vücuduna yapılan güncelleme gibidir. evet bazı sorunlar doğurur ama genç yaşta şeker-tansiyon-kalp hastalığı üçlemesine batıp, kutu kutu ilaç yutmaktan alıkoyar.

çevremde bu operasyonu geçirmiş ve yeniden doğmuş insanlar var. eğer yeme bozukluğunuz varsa ve kilonuz müdahale olmadan verebileceğiniz sınırın üstündeyse iyi bir alternatiftir. zira yemek isteseniz bile eskisi gibi yemeniz mümkün değildir. mutlaka emin ellerde yapılması gerekir. ankara'daki iyi bir doktora ameliyat olmuş birkaç insan tanıyorum. gördüğüm tek sorun şu oldu: evet mideniz küçük ve siz bunu çikolata ile doldurup kan değerlerinizi oynatabilirsiniz. ama sağlıklı beslenerek hayatınızı size dar eden bağımlılıklardan da kurtulabilirsiniz. kilo almanız imkansız olmasa da oldukça zordur. ameliyat belirli riskleri taşısa bile bademcik ameliyatı sırasında bile ölebildiğiniz gerçeğini unutmamak lazım.

ameliyat sonrası kilo kaybı nedeniyle üşüme, halsizlik yaşayabilirsiniz ama en azından kışın tişörtle terleme gibi bir sorununuz da kalmaz.

yine de vermeniz gereken kilo 20 civarı ise böyle bir ameliyat düşünmemek lazım. bunun yanında aldığınız kilo dönemsel ise de bu ameliyatı düşünmeyin bence. bu ameliyat çocukluğundan beri kilo problemi yaşayan 40 ve üstü kilo fazlası olan yemek yemeye aşık olan insanlar içindir.
  • nasıl yapıldığının anlatıldığı video şuradan izlenebilir.

bu tarz operasyonlar şu an neredeyse her yerde yapılmakta. iş en çok sizde bitiyor. isteyecek ve azim edeceksiniz o kadar. aksi halde midenizi küçültmeye, o kadar strese girmeye hiç gerek yok. tlc'deki ağır yaşamları izleyerek bile süreç hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
  • seçimden sonra olacağım ameliyat.
    bu süreçte toplamda 5 ayrı (bu alanda tanınmış) doktorla görüştüm.
    ve prof. dr. halil coşkun'a ameliyat olmaya karar verdim.

doktorları iki kategoriye ayırdım.
    şampiyonlar ligi ve 1. lig.
    amatörler ligine hiç girmiyorum onlardan uzak durun.

halil coşkun'u tercih etmemin nedeni ise kendine güveni, iş disiplini ve kalitesi. ekibinin ilgili, bilgili ve güler yüzlü olması da cabası. sonuçta uzunca bir süremi onlarla geçireceğim. uyum çok önemli.

hastaya gelir kapısı şeklinde değil de sağlığına kavuşturulacak bir insan olarak bakıyor.
    ki bu tavrı başka doktorda görmedim.

kendine güveni sizin de ona güvenmenize neden oluyor.

şimdilik heyacanla bekleme sürecindeyim.
    sonraki süreci buradan aktarıyor olacağım.
  • benim arkadaşımın olduğu ameliyattır. tek şart az yemek olsa... neredeyse hiçbir şey yiyemiyor. hangi içecekleri içemiyorsun diye sormuştum. bana "içebildiklerimi söylesem daha kısa olur" dedi. su, ayran, organik meyve suyu ve diğer organik içecekler ve eser miktarda çay dışında hiçbir şey içemiyor. bu demek oluyor ki marketteki dolaptan hiçbir ürünü içemiyor. mangalı çok severdi. mangal eti yiyemiyor. yiyemedikleri ve içemedikleri saymakla bitmez. çok pişman oldu operasyon sonrası ama nafile.