şükela:  tümü | bugün
 • pek çok ilk'e imza atmış rus uçak firması. ilk jet motorlu yolcu uçağını (bkz: tupolev 104), ve sesten hızlı uçabilen ilk yolcu uçağını üreten firmadır (bkz: tupolev 144). 7 değişik model jet motorlu yolcu uçağı design etmiştir. bunların 4 tanesi halen kullanılmaktadır. (bkz: tupolev 134) (bkz: tupolev 154) (bkz: tupolev 204) (bkz: tupolev 334)
 • pilotlarinin parasütsüz uçmadiklari söylenen uçak cinsi..
 • buna güvenmeyenleri "sakin olun...adamlar* uzaya gidiyor" diyerek yatıştırmak mümkündür.
 • bir gün özbekistan'a gitmek zorunda kaldığım uçak. hayır uçaktan daha çok trene benzer bi yanı var. sürekli sallanırsınız, dizinizi kendinize çekmek zorunda kalırsınız, koridordan yan yan geçmek zorundasınızdır.
 • birkac yil öncesine kadar macar havayollariyla muhtelif defalar uctugum ucak. yolcu sayisi az oldugu takdirde, ucagin dengesini saglamak icin boarding sirasinda bazi yolcularin yerlerini degistirerek iceride homojen oturus dagilimi saglarlar. yalniz bu sekilde bir dagilimin yapildigi bir ucusumun simdiye kadar diger marka ucaklar da dahil olmak uzere hayatimdaki en rahat ucus oldugunu söylemeliyim. kalkis, ucus ve iniste en ufak bir sarsinti bile olmamisti. bir tek inis sirasinda bos koltuklarin arkalari patir patir öne düser, o kadar.
 • defalarca uçtuğum uçak. (bkz: tupolev 154) (bkz: tupolev 134). ilk uçuşta sizi biraz korkutabilir. onun nedeni de uçağa binip içeri adım attığınızda, görmeye alıştığınız airbus ya da boeing konforundan çok çok uzak olmasıdır. her şeyin çok özensiz ve kalitesiz durması insanda bir şüphe ve güvensizlik yaratabiliyor. fakat iki uçuştan sonra anlıyorsunuz ki bir farkı yok. görüntüsü sizi yanıltmasın. milletin uçan tabut laflarına da aldırmayın.
  hele hele tupolev 144 gibi bir efsane çıkarmış firma nın uçağına güvenmeyeceksiniz de neye güveneceksiniz.
 • bir tupolevle uçuş yaptığım için kesinlikle söyleyebilirim ki ne airbus ne boeing gibi konforlu ve ses yalıtımlı .. lambur lumbur uçuyorsunuz ama düşme korkusu da yaşamıyorsunuz tabi. doğal olarak rusya bölgesi ve civarında uçuyor bunlar ve istanbulda sabiha gökçen havaalanına haftada en az bir kere iniyor olmaları lazım merak eden gidip görebilir tabi.
 • kgb'nin istihbarat desteğiyle tasarım ve üretim yapmış sovyet üreticisi. en popüler modelleri batılılarınkilerin taklididir.
  tupolev 134 - dc 9
  tupolev 154 - boeing 727
  tupolev 204 - boeing 757
  tupolev 144 - concorde