şükela:  tümü | bugün
 • dünyanın ilk supersonic yolcu uçağı. concorde'un ikizi gibidir, hemen hemen her özelliği aynıdır. ilk uçuşunu concorde'dan bir sene önce, 1968 senesinde gerçekleştirmiştir. 1973 senesinde paris air show esnasında, bir adet tu-144 'bakın sizin concordeunuzun aynısını önce biz yaptık, yaşasın üstün sovyet teknolojisi' edasında gösteri uçuşu yaparken çakılmış, ve batının alay konusu olmuştur. 1981 tarihine kadar toplam 20 adet üretilen bu uçaklar 140 yolcu taşıma kapasitesine sahiptirler. şimdilerde çoğu rusyanın bir köşesinde çürüyor.
 • sst olarak ta adlandırılır
 • concordski olarak da bilinen sst..
 • (bkz: tu144)
 • paris'deki kazada pilot hatasinin baya buyuk oldugu, o manevrayi yapmaya kalkacak herhangi bir yolcu ucaginin ayni sekilde cakilacagi soylenmistir.. o gosteri sirasinda once concorde turlamis sahayi, sonrasinda rus pilot sahneye cikip aha ben gosteririm sana edasiyla kullanmistir ucagi (mi acaba?)..
 • meshur concorde kazasinda ntv vb televizyonlarda goruntusu kullanilan ucak. kulaklari var, kuzu gibi.
 • saatte 2600km ile en hizli ticari ucagin ismidir. ruslarin concorde'a verdigi mukemmel yanittir. 1978 yilinda emekliye ayrilmistir.
 • yolcu kabini iett otobüslerinden daha konforludur, çünkü oturgaçlar plastik değildir; gerisi aynı
  (bkz: http://www.museum-sinsheim.de/…ev/tupoinnen_200.jpg)
 • paris kazasi olayininin resmi aciklamasi ikinci gun rus teknisyenlerin stabilizasyon sistemine yatiklari bir ayarlamanin hataya sebep oldugudur..

  concordski "kaynagi" olan concorde kadar basarili degildir; iki ucagin da ne kabini rahattir ne de ucus masrafi.. lakin denilir ki tu-144 yolcularina kulak tipasi dagitilirmis ucustan once sagir olmasinlar diye, bunun nedeni de motorlarin gurultulu olmasi degil gurultunun cogunun kabine kacmasina sebep olacak sekilde yerlestirilmis olmasidir. sadece batiya kapak olsun (!) diye uretildiginden ragbet de gormemis, iki yil insan yerine kargo tasimistir, o da cok pahali gelince durdurulmustur.. mekanik sistemi ucagin yukunu zar zor kaldirir, en sonunda bir 144 dusup iki muhendisi oldurunce aeroflot 78'de ucuslari iptal eder..

  daha once de belirtildigi gibi (bkz: #6140038) nasa ve boeing bir tanesini alip (hep boyle sira sira tu-144lerin oldugu bir hangar hayal etmek istemisimdir, yok ama oyle bisey parca parca hepsi simdi) kendi supersoniklerini uretmeye calismistir.. toplum buna hazir degil olunca 99'da proje sonlandirilmistir

  tabi ruslar bir sey ogrendi mi? hayir.. aha (bkz: buran)
 • tu 144 ün en büyük özelliği ilk süpersonik ticari uçak olmasıdır. ilk test uçuşunu 31 aralık 1968 de ( ki concorde un ilk test uçuşundan 2 ay önce ) yapmıştır. görünüm olarak concorde ile çok benzeşir. en göze çarpan fark uçağın önündeki iki küçük ek kanatdır. tasarımıcısı andrei n. tupelov dur.

  ilk yolculu ticari uçuşunu 1 kasım 1977 de moskova-almaata arasında gerçekleştirmiştir. tu 144 tüm ömrü boyunca bir çok teknik ve ticari nedenlerden dolayı sadece 102 kere yolculu sefer yapabilmiştir. 1978 de aeroflot bu uçağı seferden kaldırdı.

  bir prototip, iki üretim test uçağı olmak üzere toplam 17 adet tu 144 üretilmiştir.
hesabın var mı? giriş yap