şükela:  tümü | bugün soru sor
 • %37 lik hissesinin halkın oldugu, turkiye'ye en cok kazandıran holdingler sıralamasında birinciligini koruyan tesis, cirosu en fazla olan anonim sirketi, eski adı rafineri.
 • forbesun a listesine girmiş, bu yılki “dünyanın en mükemmel büyük şirketleri” olarak nitelenen 400 şirketin dahil olduğu listede yerini almıştır. forbes’un verdiği rakamlara göre tüpraş’ın sermayesi 1 milyar 277 milyon dolar, cirosu ise 4 milyar 383 milyon doları buluyor. şirketin büyüme hızının yüzde 53.2, beş yıllık performans ortalamasının ise yüzde 43.1 olduğu belirtildi.
 • imkb'deki senet kodu tuprs olan şirket.
 • petrol iş: verilen fiyat tüpraş'ın iki yıllık kárı

  petrol-iş sendikası genel başkanı mustafa öztaşkın, tüpraş ihalesinin iptali için dava açacaklarını söyledi. batman'a giden öztaşkın, şube binasında geçici işçilerle görüştü. öztaşkın, tüpraş ihalesinde en yüksek teklifi veren tataristan firmasının şaibeli olduğunu öne sürerek, bu şirketle ilgili belgeleri açıklayacaklarını iddia etti. tüpraş'ın gerçek değerinin 7 milyar dolar olduğunu, verilen en yüksek teklifin ise kurumun 2 yıllık kárı olduğunu savunan öztaşkın, ‘‘özelleştirme idaresi'nin ihaleye onay verip vermeyeceğini bekleyeceğiz. onay verilmesi halinde ihalenin iptali için dava açacağız. tüpraş özelleşirse batman rafinerisi kapatılır’’ dedi. geçici işçi sorununu çözülmesi gerektiğini de bildiren öztaşkın, sorun çözülene kadar işçi eylemlerinin süreceğini kaydetti.
 • ozellesme magduru; turkiye'nin en buyuk sanayi kuruluslarindan birisidir.ekonomistlere gore ozellestirilmesinde gec kalinmistir. umariz satin alan rus firmasi turkiye'de daha fazla isci sorunu cikartmaz,deneyimlesmis elemanlari calistirmaya devam eder.
 • ilk kurulduğu vakit gazelere iş ilanı vermiş. birçok kadronun yanında "enstrümancı" kadrosu duyurusu da yapılmış..

  tabii bunlar, ecnebilerin i&c tabir ettikleri "instrumentation and control" kadrosuna başvuru beklerken, mülakatta ortalığı sazcı, kemancı doldurmuş..

  "abi 15 yıldır çalıyorum, iste konuşturiim kanunu" , "abi benim sesim de güzeldir, şarkı da söylerim istersen" gibi ikna cümlelerinin kullanıldığı iddia edilir..
 • ülkenin en büyük kalesi(idi) nakit üretir,petrol dağıtır.
  çalışanlarının “ babalar gibi satarım” diyene , kına gönderilmesi,elzem bir durum.hiçbir durumda satılmaması gereken bir kurumdu.

  satışında çok büyük yanlışlıklar yapılmıştır.somut gerçekler ;

  -2000 yılında %34.5 ‘i hissesi 1.2 milyar dolara satılmış iken,
  -bugün %65.5 hisse 1.3 milyar dolara satıldı.
  -şirketin 3 yılın sonunda hisseleri düşmemiş yükşelmiştir.
  -tüpraş bir monopoldür.ne devlet ne özel sektör 7 milyar dolara bir daha tüpraş kurmaz.
  -tüpraşın maddi değerinin yanında monopol değeri 20 milyar civarında olduğu,
  -tüpraş özelleştiriği 1.3 milyar dolar tüpraşın 3 aylık nakit hareketi
  -10 yıllık vadede alan şirketin %1000 karlı olacağı,
  -özelleştirmelerden sonra işçi sendikaların tasfiye edilmesi (poaş ta yapılmak isteniyor)
  -düşük ücretle işçi çalıştırılmaları işçi çıkartılmaları (poaş ta yapıldı)
  -efremov kautschuk gmbh şirketinin sendika tarafından “kara para aklayan şirket “olarak nitelenmesi,
  -tüpraşı alan firma ülkenin politik ve iktisadi yapısında rakipsiz finansal gücüyle kırılgan olan işadamı-politikacı ilişkisi içinde bir zayıf halka daha olacak.

  tüpraş, bir et balık kurumu,bir seka bir hereke sümerbank basma fabrikası değildir.kar eden ihracat yapan .üreten. ülkede toplanan verginin %12 sini direk hazinenin kasasına koyan(şirketin devrinden bu pay azalacaktır) ,istihtam sağlayan ve en önemlsi gelir dağılımındaki sosyal adeletin sağlanmasıda payı olan,her turk vatandaşının hissesinin olduğu bir kurumdur. babalarının malını satanlara hayırlı olsun diyorum.türk ekonomi tarihine bir iz bıraktınız.
 • satışı ankara 10. idare mahkemesi tarafından durdurulan şirket. 1 haftadır borsada yükselen bilimum zorlu holding şirketleri kötü etkilenecektir kanımca.
 • http://www.petrol-is.org.tr/duyuru135.htm adresinden görülebilecek mahkeme kararı ile özelleştirilme işlemi durdurulmuş kuruluş.
  ayrıca işçilerinin bağlı olduğu sendikanın (petrol-iş) başkanının bir kuruluşun fiyatının karıyla değil sahibine yaratacağı getirilerin (gelecekte ödeyeceği temettüler oluyor bu) bugünkü değere indirgenmesiyle belirlendiği gerçeğini bilmediği kuruluş.
 • tüm rafinerileriyle yeni bir tüpraş kurmak en az 5 milyar dolardan başlarken, çok çok ucuza ve çok çok sakat adamlara gitmekte olan, türkiye cumhuriyeti'nin en büyük, en stratejik ve en karlı şirketi.