şükela:  tümü | bugün
 • mevcut teklifler ve fiyatlar üzerinden gerçekleşmesi durumunda türkiye'nin çok büyük kazık yiyeceği hatta halkın açıkça hakarete uğrayacağı bir özelleştirme girişimidir. ayrıntıları skandal çapındadır.
  türkiye'nin vergi gelirlerinin belki de %10'undan fazlasını karşılayan ve kâr eden dev bir tesis, et balık kurumu fiyatına satılmaktadır. bir esnaf bile sıfırdan dükkan açarken yaptığı masrafın 5-10 yılda geri döneceğini hesaplar. büyük yatırımlarda bu süre 20-30 yıla çıkabilir. mesela barajlar böyledir. iktisada uygun olan da budur. ama yeryüzünde başka hiçbir şirket 1-2 yıllık kârı karşılığında satılmaz; komiktir. meselenin daha trajik tarafı hakperest liberallerin bu satışa göz yummayı geçtim alkış tutmasıdır. bir zamanlar telekom bile 20 milyar dolar ederken, tüpraş'in 1,5 milyar $ karşılığı satılması ihanettir. madem öyle, bankadan ilk 2 yıl geri ödemesiz kredi alıp üç beş ortak biz satın alalım; bakalım satacaklar mı? nasılsa ki yıl sonra kredi borcunu peşin kapatırız.
  şimdi ise asıl büyük skandal şu: tüpraş devlet kuruluşu diye satılmak isteniyor. almak isteyen şirket ise tatneft. yani tataristan ve rusya devletlerinin ortak olduğu bir şirket. bir devletin en önemli sanayi kuruluşu başka devletin şirketine satılmak isteniyor. insan burada iktisat zekası, girişimcilik değil hainlik kokusu alır.
  üstelik bu şirket uyduruk tabela adresi veriyor. devlet malzeme ofisi'nin tükenmez kalem ihalesinde katılımcıların canını okuyan, bıktıran, iki yüz bin tane belge isteyen devlet, böyle bir konuda titizlenmiyor ya insan buna da üzülüyor. halkın malı mülkü böyle satılmak istenirken, aynı hükümet zabıtadan bozma namus bekçilerine kayıtsız kalıp, avrupa birliği çığlıkları atıyor.
 • bu amaçla, 12 eylül 2005'de başlayacak toplu görüşme ve açık arttırmalara katılacak olan gruplar şunlardır:

  1) omv aktiengesellschaft (avusturya)
  2) zorlu holding a.ş. ortak girişim grubu - polski koncern naftowy orlen sa (polonya)
  3) koç-shell ortak girişim grubu
  4) eni s.pa divisione refining & marketing (italya)
  5) anadolu uluslararası tic. ve taş. a.ş.-çukurova holding a.ş. ortak girişim grubu
  6) çalık enerji sanayii ve ticaret a.ş. ortak girişim grubu - indian oil corp. ltd. (hindistan)
  7) ordu yardımlaşma kurumu genel müdürlüğü
  8) petrol ofisi a.ş.-tüpraş aqusition cons. ortak girişim grubu
  9) mol hungarian oil and gas public ltd. co. (macaristan)

  masadaki yabancı ülkelere bir göz atalım: ingiltere, avusturya, polonya, italya, hindistan ve macaristan. çıkarlarının icap etmediği bir masada yer almalarının mümkün olmadığı devler. menüde ne var? tüpraş: rafineri ve ham petrol işlemede türkiye'nin bölgesel ve global güç olması adına elinde kalan tek değer. dünya üzerinde etkinlik sahibi olan tüm ülkelerin rol almaya çalıştığı petrol sektöründeki son kozumuzu da bile bile kaybediyoruz, yazık.
 • konuyla ilgili "..şirketlerin değeri artmış. gelen yabancı taliplere ‘biz kimseyle evlenmeyiz’ dersek, bekar kalır kukuman kuşu gibi evde otururuz. o zaman kendimiz çalar, kendimiz oynarız. sonra da her tarafımız ağrır. benim bir şirketimin değeri bir bina değeri bile değilken, bugün 4-5 misli oldu. bunları satmam derseniz kimse de almaz ve elde kalır. evde kalmadan kocaya gideceksin” diyor zorlu holding yönetim kurulu başkanı ahmet nazif zorlu. sonra da vestel'le ilgili şunları ekliyor: "vestel için teklifler geldiği doğrudur. kapımızı çalana git demeyiz. işimize geldiği anda ortaklıklara gidebiliriz. ancak ortaklıklarda, çoğunluk hissesine ya da en az yüzde 50 hisseye biz sahip oluruz”. aslında bu beyanatları alt alta okumak bile tüpraş'la ilgili gerçekleri ortaya sermeye yetiyor. ne mi? örneğin geçen sene %67.7'si 1.3 milyar dolarla zorlu grubu tarafından alınmak üzere olan tüpraş ihalesi yargı kararı sonucunda bozuldu. bunun sonucunda ne oldu? türkiye'nin kazandı, çünkü bu sene tüpraş'ın %51'ine biçilen değer minimum 2.5 milyar dolar. geçen seneki rakamı çok iyi diye telaffuz edenleri saygıyla anıyoruz. bir diğer çelişki de 'şirket değerliyken satacaksın, yoksa evde kalır kocaya gidemezsin' diyen birinin şirketi vestel'i yabancılara tamamen satmayıp hakim hisseyi elinde tutmak istemesi. tüpraş yabancılara satılsın ama ben vestel'i yabancılara satmam. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diyesi geliyor insanın.
 • devlet tekelinin, tekel statüsünün kalkması için herhangi bir çabada bulunulmadan özel sektöre nakledilmesi.

  şu ki liberal söylemleri en çok kucaklayan mikro ekonomi teorisi bile özel sektör monopolünün ne kadar tehlikeli olduğundan bahseder, illa olacaksa devlet monopolü tercih edilsin der.

  liberal söylemi bile afedersiniz kübradan anlamış türkiye'nin en büyük (en) sanayi şirketini (en yakın rakibinden 2.35 kat daha fazla ciro) (http://www.iso.org.tr/500buyuk_default.asp) böyle ağzını gözünü ayrı ayrı yamultarak "satarım, onu da satarım, satalım bunu da satalım" diyerek satışa çıkartan zihniyeti kınıyorum, yazıma son veriyorum.
 • saat 16 00 da ekranlarin karsisinda naklen seyredegimiz musabaka bilkent oteli konferans salonunda oynanacak. takimlar karsilasmaya oldukca iyi hazirlanmislar ve heyecanli bekleyis suruyor. tekliflerin verildigi cuma gununden beri kurdesen doken profesyonellerin musabaka sonrasi ankaranin saygin hastanelerinin acil servislerine akin etmesi bekleniyor.

  karsilasmadan sonra milanoya baglanacagiz.
 • sonucu merakla beklenen özelleştirme.alınan duyumlara göre ihaleye katılan bazı şirketlerde canlı yayın toplu olarak seyredilecekmiş.hadi bakalım hayırlısı.
 • su an itibariyle zorlu ve eni'nin elendigi, en yuksek teklifin us$6.3mly sirket degerine denk geldigi ozellestirmedir...
  bir onceki ihalenin us$1.9mly oldugu dusunuldugunde oldukca iyi bir zamanlamayla yapildigina inandigim ihaledir
 • su an itibariyle acik arttirma baslamis durumda her saniye us$20mn artmakta ozellestirme degeri...
 • "yok mu bir delikanlı "beşşşşşşş milyar dolar" diyerek bitirecek şu açık arttırmayı" dedirten açıkarttırma. ebay'da düzenlense daha dinamik olurdu.
 • şu an itibariyle 4.5 milyar dolarlık piyasa değeri olan tüpraş için 7.6 milyar dolarlık tekliflerin ortada döndüğü özelleştirme.