şükela:  tümü | bugün
  • tam adı tarımsal üretim ve araştırma merkezi olan üretim merkezi;
    istanbul-silivri belediyesinin gümüşyaka mahallesi'nde dönemin ve bugünün de belediye başkanı olan özcan ışıklar ve yönetimi'ndeki silivri belediyesi tarafından 2010 yılında planlanıp ilçe belediyesinin kendi mülkü olan 255.000 m² (yazıyla ikiyüzellibeşbinmetrekare nam-ı diğer ikiyüzellibeşdekar) arazi üzerinde, geleneksel tarımın (buğday, arpa v.b.) yanı sıra alternatif bitki yetiştiriciliğine yönelik araştırmalar yapıp bölge çiftçisinin topraktan daha fazla yararlanma ve emeğin karşılığında daha çok kazanmasını sağlamak için 2011 yılında faaliyete geçirilmiştir.

türam'ın ardından 2017 yılında türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip olan silivri belediyesi özel tarım lisesi hizmete alınmıştır. amacı; kent ve kent çevresi tarımını, köy enstitülerine benzer bir müfredatla yeniden hayata geçirmek olarak belirtilmiş ve tam burslu olarak öğrenci kabul edileceği (bahsekonu burs, sanıyorum ilçe belediye tarafından karşılanacaktır) açıklanmıştır.

son olarak da türam ve bölge üreticilerine de hizmet veren tıbbi ve aromatik bitkiler distilasyon tesisi hizmete alınmıştır.