şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kutsal kitaplarin kaynagi adli kitabin yazari, $imdi olu, (bkz: faili mechul)
 • büyük insandı.
  allah varsa rahmet eylesin, yoksa da problem yok zaten.
 • islamın uygulanışıyla ilgili yanlışlıkları cesurca dile getirebilmiş insan*
 • dindar bir aileden gelmi$, bir donem muftuluk yapmi$, turkiye'de dini en iyi bilen insanlardan biri olmu$tur. yazdigi birbirinden degerli eserlerle dindeki celi$kileri goz onune sermi$tir. her kitabi onlarca kez basilmi$, binlerce adet satilmi$tir. turan dursun, ki$iligiyle, konu$ma tarziyla, hitap $ekliyle, saygili uslubuyla ornek te$kil edecek ozelliklere sahip, buyuk bir aydindir. sanilanin aksine onu kimse unutmami$tir, unutmayacaktir.
 • cogunlukla dine saldiri amacli yazmis, yazar.
 • eleştiri güzel,yararlı birşey bu açık.
  'kutsal' diye birsey kabul etmek ya da etmemek, birincil ayrım burada, siz kutsal,dokunulmaz,erişilmez birşey tanımıyorsanız öyle ya da böyle uygarlık tarafındasınızdır(ya da tam olarak uygarlık karşıtı)
  eğer kutsallık diye birşey tanıyorsanız bunları tartışmamalısınız, kutsal olmanın anlamı budur, kutsal olan tartışılmaz kabullenilir, eğer tanrının varlığı ya da peygamberin günahsızlığı üzerine bir kanıt ortaya sürerseniz kendi kurallarınızı yıkmış ve kutsallığın sınırlarını aşmış olursunuz.
  bu nedenle turan dursun ya da aziz nesin ya da diderot 'ya
  saldırmak, hakaret etmek cok garip geliyor bana. sen zaten onu tartışmıyorsun ki kabulleniyorsun, tartışanlar seni ilgilendirmemeli.
 • turan dursun un kitaplarının ve kitaplarındaki kaynakların inandırıcılığı icin suleyman ates in 'gercek din bu' isimli kitabına bakabilirsiniz
 • fanatiklerin ideologları da ezip geçerek, kraldan çok kralcı olarak körleşmelerini nefis bi şekilde sergileyen başlığın kahramanı.
  turan dursun'un tek bir kitabında, tek bir satırında yorum, müdahale, demogoji yoktur.
  adam yalnızca "burada bu denir; oysa burada da tam aksine bu denir" diyerek ortada büyük bir tenakuz olduğunu iddia etmiştir.
  bu durumu tartışmak, islam inanırının kitlelerüstü korumacılık dürtüsüyle değil, adamın söylediği şeylerin yokluğunu ispatlamaya çalışmakla mümkündür.
  bunun da en güzel yolu; bir dize turan dursun'u, bir dize de sözü geçen kaynakları koyup karşılaştırmaktır.
  bunun için de öncelikle ben şu kur'an mealine ve şu şu hadis kitaplarına inanıyorum demek, hoşa gitmeyen anlarda "ama bu bilgi tartışmalıdır" yoluna gitmemektir.
  bu standardı yaratmak çok tehlikeli olacak, turan dursun'a kişisel hakaretler ve "gerçek din bu" gibi komedi kitaplarından başka bir yanıt gelmemiştir.
  ha gelen de turan dursun'u götürmüştür...
 • kullateyn adli kendi yasamindan izler tasiyan romani ile kara kara dusundurten, baskalarinin dusunmesi islerine gelmeyenler tarafindan oldurulen arastirmaci, yazar.
 • (bkz: k)