şükela:  tümü | bugün soru sor
  • zamanında malatya'nın en iyi lisesiydi. 12 eylül den sonra tüm yurtta olduğu gibi adı sakıncalı bulunup malatya lisesi adını almıştır. ilerici öğretmen ve öğrencilerin bulunduğu okul o tarihten sonra bilinçli olarak yerini gericiliğe bıraktı. yine de spor salonu, dev bahçesi,laboratuvarları,öğrenci pansiyonu ile çok güzel bir liseydi..biz hala aynı adla anıyoruz...
  • mezunları arasında mehmet ali ağca ve oral çelik de vardır.

hem de o ilerici bir eğitim verdiği söylenen dönemlerde. üstelik daha o yıllarda başlıyorlar faaliyetlere. sonra yoldan çıkacak masum lise talebeleri değiller yani. öğretmen cinayetine kadar pek çok olaya karışıyor adları, daha lise sıralarındayken.

lise o yıllarda çağdaş bir eğitim veriyordu belki ama her lise gibi bu lise de o'cu veya bu'cu liselerden biriydi. her lise veya her kurum gibi. konjonktür gereği de olmalıydı zaten. bitaraf olan bertaraf olur dönemi. polisin bile pol-der ve pol-bir diye ikiye bölündüğü bir dönem. gerçi bugünün birbirine düşman ve aslında birbirinden hiçbir farkı olmayan, dünün kardeş bugünün kan davalısı iki polis grubu düşünüldüğünde, zamanında pol-der diye bir oluşumun olmuş olması bile insana sempatik geliyor ama bu tür kurumlarda bu tür bölünmelerin olması ismi ve düşüncesi ne olursa olsun doğru değil ve tehlikeli.

tekrar liseye dönelim. malatyalı veya o yıllara yetişmiş birisi olmadığımdan dolayı kesin olarak bilmiyorum ama zamanın malatya'sının belki de tek lisesiydi. ya da en fazla iki üç lisesinden biriydi. ilçelerinin ise çoğunda lise yoktu ve lise okuyacaklar bu liselere geliyordu muhtemelen. haliyle homojen bir öğrenci profilinden söz etmek zaten mümkün değil. lisenin neci olduğu gücün kimde olduğuyla ilgiliydi sadece. doğanın kanunu gereği her o'cu olan ortamda filizlenen ve boy atabilen bir bu'cu, çok daha güçlü ve cevval bir bu'cu olarak yetişiyordu. doğal seleksiyon.

yazdıklarımdan okulun bir militan yuvası olduğunu ima ettiğim sonucunu çıkardığınızı sanmıyorum ama eğer aranızda bu sonucu çıkaranlar varsa onlara sadece şunu söylüyorum: lütfen yazdıklarımı bir kere daha okuyun. yok canım, niye kötü bir şey söyleyeyim.

diğer ünlü mezunları liselerin şeref listelerinde falan zaten bulursunuz. ben orada göremeyeceğiniz isimlerden bir ikisini yazmak istedim.

not: çelsiliyim.