şükela:  tümü | bugün
  • bedri rahmi atölyesinde öğrenim gören, louvre'da goya'nın marquise dela solana adlı tablosunu kopya eden, ünlü türk ressamı. ressamın en sevdiğim tablosu büyük mor ; ankara resim ve heykel müzesi ya da http://www.kultur.gov.tr/…al/images/de/09/809/8.jpg adresinden görülebilir.
  • bazi konulari seriler halinde islemistir; agri dagi, tekne kaburgalari, enginar cicekleri, bodrum, sodra dagi, bozkir va daha baskalari.
    kocaman ornekleri icin (safakta tekne, bozkirda kar, agri dagi) bkz:
    http://www.festival.metu.edu.tr/…ilar/turanerol.htm
  • "(önceleri denize bakar o
    gözler, sonra insanlar kesti
    bakışının yolunu, sonra in-
    sanlardan öte bozkıra bak-
    tı, denize baktı gene, gene
    toprağa, çiçeğe baktı)"

bilge karasu
    kısmet büfesi, "turan erol'un bir gençlik resmi üzerine" metis yayınları, sf.35
  • doğan cansızlar sonrası spk başkanlığına atanan kişi.

turan erol'un özgeçmişi

turan erol, 1961 yılında trabzon'da doğdu. 1979'da akçaabat ticaret lisesini bitiren erol, karadeniz teknik üniversitesi'nden 1985 yılında mezun oldu ve yüksek lisansını orta doğu teknik üniversitesinde yaptı. erol, hollanda'nın erasmus üniversitesi'nde ekonomi doktorasını 1996'da tamamladı. erol, 1986-1990 yılları arasında karadeniz teknik üniversitesinde, 1990-1997 yıllarında erasmus üniversitesinde araştırma görevlisi ve araştırmacı olarak çalıştı. başkent üniversitesinde 1997-1998'de yardımcı doçent, 1998-2003 yılları arasında da doçentlik görevi yapan erol, 2003'te sermaye piyasası kurulu'na üye olarak atandı. erol, 2005 yılından bu yana kurulun ikinci başkanlığı görevini yürütüyordu. ingilizce bilen erol, evli ve 2 çocuk babası*
  • 1951 yılında istanbul devlet güzel sanatlar akademisi, bedri rahmi atölyesinden mezun oldu. 1963 yılına kadar değişik eğitim kurumlarında resim öğretmenliği yapan sanatçı, 1963-1973 yılları arasında gazi eğitim enstitüsü resim iş bölümünde ve basın yayın yüksek okulunda öğretim üyesi olarak çalıştı ve çevrede sanat yazarlığı ile de tanındı. çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı kişisel ve grup sergilerinde eserleri yer alan turan erol'un kazandığı ödüller arasında 1968 devlet resim ve heykel sergisi birincilik ödülü ile 1980 sedat simavi vakfı görsel sanatlar ödülü öne çıkmaktadır. halen çalışmalarını ankara’da sürdüren sanatçı, sanatını açıklarken çevresini ve doğayı yansıtmak kaygısı içinde olmadığını, tam tersine çevresinde ve doğada yapmak istediklerinin bir benzerini, yansımasını aradığını ifade etmektedir.
  • şu an itibariyle ntv canlı yayınında heyecandan konuşamamakta olan ha şimdi gitti ha şimdi gidecek spk başkanı. diksiyon veya diğer deyişle telaffuz harikaları yaratan kişi. bu yeterlilik düzeyinde olan şahsın spk' yı yönetmekte olması insana ağlarkende düşünülebilineceğini farkettirir*
  • krizle ilgili önlemleri ve söyledikleri:
    ihracatçı ülkeler daha kötü durumda ya ihracatçı ülke olsaydık, ama bizim piyasa likit
    stopajı düşürdük, likiditeyi kaybetmedik,
    brokerları azaltmadık likiditeyi kaybetmedik,
    hisse senedine dönüştürülebilir tahvil düzenlemesi yapıyoruz likiditeyi kaybetmedik paris borsası bile işlemlere ara verdi,
    halka arzlarda spk payını azaltırız rus borsası kaç kere kapandı likiditeyi kaybetmedik
    imkb de kotasyon ücretlerini düşürür artık herhalde galiba sanırsam likiditeyi kaybetmedik,
    açığa satışlarda ek düzenlemeye gerek yok likiditeyi kaybetmeyeceğiz,
    imkb de kobi borsası açacağız, likiditeyi kaybetmeyiz.
    maliyenin vergilerde yardımcı olacağını düşünüyorum, likiditeyi kaybetmeyiz
    canımız ciğerimiz ilk hegde fonumuza izin verdik likitiz**
    korkmuyoruz likitiz
    istanbul u da finans merkezi yaptık mı asıl o zaman likitiz*
    ahanda yabancı finans kuruluşlarına büro açmak lazım dedi`***

çıldırmak üzere olan tüllap:
    endeks 1 sente geldi gelecek döviz kurundan bahsetmiyorum bile her tarafın likit olsa kaç damla eder emmoğlu****
  • thy yönetim kuruluna atanmış, yakın gelecekte de icra kurulu başına gelme ihtimali olan eski spk başkanı. nah buraya da yazıyorum.
  • türk resminin duayenlerinden turan erol'a gelmiş birçok mektup gözlerinden öperim adıyla sel yayıncılık tarafından yayımlanmıştır.
  • beyazıyla ünlü ressamımız. ilhan berkin bir şiirinde "milasta bir turan erol beyazı, bir çocuğun yüzünde." diye geçer ismi. ruhi suda da rastladım aynı isme, aynı şekilde: "dillere destandır canım, turan erol beyazıyla bodrum mavisi."