*

şükela:  tümü | bugün
 • ankara'da zia ur-rahman caddesinin, simon bolivar caddesi ile kesistigi yildiz kavsagindan sonra genisleyerek aldigi isimdir. muhafiz alayinin onunden baslar, or-an sitesine ulasir.
 • oldukca anti-yasam bir mekan olmasına ragmen ankaranın aptal zenginleri burayı mekan tutarlar,ne bulurlar denmesine ragmen o igrenc hız yoluna tutunmus beton blokları ciks yapmaya calısırlar,kah bi bar acarlar,kah bi cinema,ancak gel gorki yoldan gecerken sadece beton apartmanlar ve ivrenc dukkanlar gorursun,fason,sisirmece bir ortamdır.
 • cok kar yaginca kapanan koy yollarindan bir tanesidir aslinda. sehir merkezinde* insanoglu bahari kutlarken, burasi van - ercis karayolunu animsatmaktadir.
 • koy yolu tanımı gayet dogru gider bu caddeye. tek artısı meclis lojmanlarına giden yol olmak olan bu seyde koylerde gorulen altı dukkan , bakkal cakkal vs; ustu ev olayını gorursunuz,gayette ust duzey konutcularıyla. tum gun vızır cızır araba sesleriyle sevinir dururlar aman ne sosyete bi mahalde konaklıyoz die bu sonradan gorme gardesler.halbuki demezlerki bu koylu angarada bile yasanası daha nice mekan bulunmakta at gozlukleriyle bakarlar ve sadece ciks diye konarlar bu tur semtlere.allaa naapmaya sizi bu anti yasanılası mekanda...
 • yaklaşık 25-30 yıl önce yıldızdan itibaren oran'a kadar giden toprak yolun yerine yapılan bulvar. o vakitler yıldızdan sonra oran'a kadar yerleşim de yoktu.
 • milletvekili lojmanlarında milletvekillerinin yaşadığı o sevimli(!) günlerde bu caddedeki pastaneler,yemekçiler onların mekanıydı.etraf cıvıl cıvıldı,insan kaynardı ama artık her biri bir yere dağıldı,ankara değişti,gidecek yer çoğaldı ve turan güneş bulvarı da herhangi bir bulvar oldu gitti.
 • tam merkezdeki göbeciği yaklaşık 1 haftadır trafik ışıkları tarafından terk edilmiştir bu bulvarın. işin garip tarafı ilgili merciler kesinlikle aracı olup da barıştırmak niyetinde görünmüyorlar bu iki sevdiceği. trafiği en yoğun bulvarlardan biri olması sebebiyle, özellikle sabah ve akşamları haliyle işler arap saçına dönmektedir. hayır ben araba kullanmıyorum ama hasbelkader şu vaziyette bu ışıksız göbüşlere girecek olsaydım kesin üç-beş arabayı da beraberimde sürükler, "aman gördün mü çok pis kaza olmuş"a sebebiyet verirdim. bu bulvardan günde kırkbin çeşit şoför geçiyor, acemisi var, delisi var, pimpiriklisi var, umursamazı var, illa kaza mı olması gerekiyor ışıkları tekrar çalışır duruma getirmeleri için anlamadım ki...
 • şu günlerde elindeki pasaportu uzatarak dilenen çocukların cirit attığı;
  üç şeridin iki şeridini park etmiş araçların kapattığı, otobüsün de kalan tek şeritte yolcu alıp indirdiği;
  kaldırımlarında yevmiye usulü çalışan amelelerin bekleştiği;
  dik yokuşunda kışın araçların kaldığı;
  ekonomisini pastane, kebapçı, küçük esnaflı işhanları ve kurumsallıktan uzak ofislerin oluşturduğu;
  ellerinden yaklaşık 10 adet ve baş aşağı sallanan canlı tavuğu satmak üzere bağıran ve hatta bir ara tavukları kaldırama serip kollarını dinlendiren bir adama şahit olduğum;
  ara ara silahların patladığı, kavganın gürültünün sıkça yaşandığı;
  kuralın, düzenin, medeniyetin olmadığı;
  türkiyenin başkenti ankara'nın göbeğinde, cumhurbaşkanlığı köşkü arazisine bağlanan yol... yani "bulvar"
 • vakti zamanında 3 şeritli bir yoldu. ancak bu şeritler tam olarak standart bir şerit niteliği taşımadığı, ancak 3 otomobilin yan yana gidebildiği, şeritlerden birini ağır vasıta işgal ettiğindeyse ciddi bir sığma sorununun yaşandığı şeritlerdi bunlar. hali hazırda yolun tamamı boyunca sağ şeride de park edildiğinden burayı bundan 6 sene önce 2 şerit + 1 emniyet şeridi kıvamına getirdiler, geniş bir banket bıraktılar.

  turan güneş bulvarı'nın yıldız kesimi her daim trafiklidir. 2. sıra park etme olayına sıklıkla rastlanır. orta kısımları biraz daha rahatken en ileride de özellikle cumartesi ve pazar sabahları ormana yürümeye gelenler sağ şeridi otopark olarak kullanılır. vakti zamanında üzerinde kontrolsüz kavşaklar, sık sık araç geçiş noktaları bulunurken şimdilerde sadece 4 adet trafik ışıklı kavşak bulunur. akşamları iş çıkışında çok yoğun bir trafik yaşanır. panora'nın açılması ve incek yönünden gelen trafiğin son yıllarda artmasıyla beraber bu yol da ciddi trafik yaşamaya başlamıştır. yine de ankara'nın en güzel bulvarlarından biridir.
 • harley davidson ankara mağazasını üzerinde bulundurur.