şükela:  tümü | bugün
 • selçuklulardan kalma bir savaş taktiğidir, turan ay'ın bir halidir kelime anlamı olarak. özellikle malazgirt meydan muharebesinde uygulanması için sawaş stratejileri tarihine geçmiştir. şekil şudur;

  önden bi kaç tane piyade gönderilir ya da bi tutam asker... rağkip askerler "ahey ahey yedik olm sizi" düşüncesiyle koştururlar bınnarın peşinden, hızlı koşan askerlerden seçilen bu grup, askerleri pusuya çekiyordur oysa... yay [turan] şeklinde bekleyen ordunun büyük bölümü, rağkip askerler ortaya doğru girince, kenarlardan çember yaparak, göbekte kalan rağkibe saldırırlar hatta çökerler... teknikte basit bi taktiktir ama, binlerce zafer kazanılmıştır bununla, sonradan bu tekniği gawurlar da uygulamıştır hatta bak sana söylüyorum, braveheart'da bile wardır bu taktik [ba ba ba ahıah]...
 • ortaasya türk tarihi'nin değişmez geyiği...
  bu taktik selçuklu,hatta osmanlı'da da uygulanmış...
  (türk olmayan) salak düşmanlarımız yüzyıllarca bu taktiği çözememiş ve hep malup olmuştur...
 • sava$larda turk milleti olarak cok i$imize yarayan bu taktik ne yazik ki satranc tarihimizde ayni ba$ariyi gosterememi$tir..
 • deniz savaşlarında kullanılırmış daha çok...
 • islamiyet oncesi ve sonrasi kullanilan savas taktigi..kurt kapani da denir.dusman merkeze hucum eder.merkez dagilirmis gibi yaparak geri cekilir.dusman da takibe baslar bu esnada kanatlar acilarak dusmani cember icine alir ve yok etme islemi baslar. isin ilginc yani bizimkiler asirlar boyu bu taktikle savasmislardir ve hemen hemen her meydan savasinda basarili olmustur . ee ortada bi tuzak var ve dusman her seferinde bunu nasil yedi,sasirtici...
 • kısaca vur kaç stratejisidir.
 • (bkz: sahte ricat)
 • ya insan ister istemez soruyo.. simdi malazgirt savasinda bunu yediniz bizansli kardeslerimiz.. tamam ilk ti bilmediginiz bir taktikti... haklisiniz super orjinal bir taktik... ee 1. kosovada gecmisten hic bi ders almadiniz... tamam bizansti gecmis zamandi falandi filandi... 2. kosova ne oluo?... aynı taktigi ordada yemissiniz... yani bi allahin kulu "ya bi yarrak var koca osmanli kacmaz bole onumuzden" demedimi ya... bu kadar salaksiniz bide ustune "bu osmanliyi balkanlardan atalim biz" diosunuz... sanirim osmanli gavurlarin gol taktigini bulmus bug tan yararlanarak bu taktigi kullanmis yillar sonra... ha ne olmus sonra gavur bas edememis hilalle turanla gitmis mitralyozu bulmus.. osmanli gene girmis hilal yapacam die bu sefer gavur doldurmus mitralyoz unu indirmis kacanlari.. tabii kovalama geregi kalmamis... osmanli gene aynı takdik gene hezimet, tabii ondan sonra gelsin karlofca gelsin paris antlasmasi...
 • kanatların ve orta sahanın kullanımı açısından 4-5-1'e benzer. burada da önemli olan göbektekilerin fizik gücü ve kanatların süratidir. alparslan bu taktikle türkleri anadolu'ya sokmuş, şenol güneş aynı taktikle dünya üçüncüsü yapmıştır.
 • herkes bu taktigi, ilkokul ve ortaokul yillarinda ogretildigi bicimdeki hatali haliylen ogrenmistir. sanariz ki, turan taktigi, basit bir "dusmani kendine cek, sonra cember icine al ve ortada bozguna ugrat" taktigi olarak algilanmistir.

  yanlistir. almanlar'in da kesselschlacht adini verdikleri ve herkes tarafindan kullanilan bir taktiktir aslinda yukarida bahsettigim.

  turan taktigi ise hakikaten turk ve mogollara ozgu bir taktiktir. vur kac dedigimiz olaydir esasen, ama tam anlamiyla gerilla degildir.

  yine dusmani cember icine alma kismi dogrudur, ancak asil olay soyledir;

  atli ve piyade birliklerinden olusan ordu, dusman ordusu ile karsi karsiya durur. dusman ordusu yaklastikca, sagdan ve soldan bir hilal seklinde dusmani saran okcu atli birlikleri (horse archer olarak biliriz bunu bircok oyunda, aok gibi mesela), vur-kac taktigi ile dusmani kanatlardan hafifletirler ve manevra yapabilecekleri alanlari kisitlarlar.

  boylece tek bir merkezi alana yigilmis olan dusman ordusunu daha sonradan ortadan yapilan bir saldiri ile yenmek daha basittir. bu tur saldirilarda halen daha yandaki okcu atlilar (veya atli okcular, ne derseniz diyin) aktif olarak savasirlar ve dusmana yanlardan saldirmaya devam ederler.

  yoksa hicbir ordunun cember taktigi gibi basit bir manevradan ders almamasi gibi bir durum soz konusu degildir. sadece ordularda birtakim askeri birimlere verilen degerin yogunlugu onemlidir burada. bizanslilar'da bu onceleri atli birliklere iken (catapracht olarak biliriz, balkanlar'daki slavlar'a karsi etkiliydiler, ancak turkler'e karsi kullanilmadilar, cunku o doneme gelindiginde asiri pahali olduklarindan kaldirildilar), turk ordularinda onem hicbir zaman piyadelere degil, her zaman atli okcu birliklerine verilmistir.

  osmanli imparatorlugu'nun fetret devri'nden sonra bu taktigin kullanilmasi azalmistir, zira yavas yavas barutlu silahlarin kullaniminin artmasi ile atli okculara verilen onem dusurulmustur.

  daha sonralari barutlu silahlar kullanan atli suvarilerin ve timarli sipahilerin ortaya cikmasi ile, ilk hizli manevra savaslari ortaya ciktigindan, turan taktigi'ne benzer taktikler turemistir ve butun ordular tarafindan benzerleri kullanilmaya baslanmistir.

  birinci dunya savasi ve ikinci dunya savasi sirasinda bile almanlar, fransizlar'a karsi kullanmislardir benzer taktikleri.

  olayin turan taktigi gibi ozel bir isim almasinin tek sebebi, daha onceden de belirttigim gibi, turk ve mogol kavimlerinin atli okcu birliklerine verdikleri onemdir.
hesabın var mı? giriş yap