• türk dünyasi kavramını ilk kullanan,
    türk dünyasi araştirmalari vakfi’nın kurucusu,
    hayatını türk dünyasi’na adayan,
    son anına kadar türk dünyasi için yaşayan, çalışan, düşünen,
    yüreği türk dünyasi, türk dünyasi diye çarpan;
    akıl, gönül ve dava adamı,
    türk dünyasi’nın bilicisi,
    türk dünyasi’nın boy boylayıcısı, soy soylayıcısı,
    türk dünyasi’nın ad koyucusu, yaşayan son korkut atası,
    türk dünyasi’nın aksakalı;

gülen hanımefendi’nin sevgili eşi, karahan, korhan ve közhan’ın babası,

hepimizin hocası;
    turan’ın yol göstericisi,
    adı ile müsemma prof. dr. turan yazgan hocamız hakkın rahmetine yürümüştür.

24 kasım 2012 cumartesi günü, fatih camisi’nde ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazından sonra kozlu mezarlığı’ndaki aile kabristanında ebedi istirahatgâhına defnedilecektir.

türk dünyasi’nın başı sağolsun, yattığı yer nurla dolsun, allah rahmet eylesin.
  • "benim babamın okuma yazması yok, ağabeylerimin adı ethem, ihsan, cemal. benim adım turan, babam turan falan bilmez ama her ne hikmetse ve nereden duyduysa bana turan demiş. adım turan bir kere, bu allah'ın lütfu, bana emri"

turan yazgan

emrolunduğu üzere bir hayat sürmüş, ömrünü turan'a vakfetmiş, her zaman hayırla yâd edilecek güzel insan. allah rahmet eylesin. turan dünyasının başı sağolsun.

innâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn
  • profesör doktor.. türk dünyası araştırmaları vakfı kurucusu ve herşeyi.. varını yoğunu isiminin ülküsüne adamış hayatını bu işe vakfetmiş tadir edilesi şahsiyet...
  • profesör. türk dünyası araştırmalar vakfı başkanıdır. milliyetçi entelijasiyanın bilinen isimlerindendir. tipik milliyetçi-sağ entelekütüellerindendir. aydınlar ocağı geleneğine yakın devletçi- türk islamcı akademisyen.

istanbul üniversitesi'nde sosyal güvenlik politikaları konusunda hocaydı en son. hatta 28 şubattan sonra iyice artan kemal alemdaroğlu baskısı yüzünden istifa etmeyi düşünmüş lakin ana bilim dalı başkanı olduğu için ve o bilim dalında başka bir profesör olmadığı için kanunlara göre istifa edememiştir.
    turan yazgan'ın adına, kazakistan miras üniversitesi'nde prof.dr.turan yazgan ekonomi ve ticaret enstitüsü adıyla bir de enstitü açılmıştır.
  • (bkz: aksaçlı)
  • türk dünyası kavramının içini dolduran, bu kavrama ömrünü vakfeden duayen çınar. azıcık türk, türklük, türkiyat konularında işi olan herkesin adını bildiği, bazılarının kendisi ile görüşme, konuşmasından istifade fırsatı yakaladığı ender gönül erlerimizden, son dönemin alperenlerindendi.

allah taksiratını affetsin, mekanını cennet eylesin.

http://www.tdtkb.org/…rof-dr-turan-yazganı-kaybetti
  • büyük şahsiyeti ile tarihe adını altın harflerle yazdırmış büyük bilim insanıdır. ölümünün ardından basının ve insanlarımızın ilgisizliği de memleketimizde insana verilen önemi açık bir şekilde göstermektedir.
  • isparta'nın eğirdir ilçesinde 1938 yılında doğan turan yazgan, ilk ve orta öğreniminin ardından 1959 yılında istanbul üniversitesi iktisat fakültesi'ni tamamladı.

imar ve iskan bakanlığı bölge planlama daire başkanlığı'nda “iktisadi araştırmacı” ve “bölge plancısı” unvanlarıyla beş yıl görev yapan yazgan, 1963 yılında italya'ya, güney italya bölge planlaması konusunda staj yapmak üzere gitti. 1966 yılında iktisat fakültesi'ne asistan olarak girdi. 1967 yılında “şehirleşme açısından türkiye'de iş gücünün demografik ve sosyo-ekonomik bünyesi” adlı tezle doktorasını tamamladı. 1971 yılında “gelir dağılımı açısından sosyal güvenlik” konulu tezi vererek doçent oldu. 1977 ve 1978 yıllarında güneydoğu anadolu bölgesi planının genel koordinatörlüğü görevini üstlendi. bölgede yapılan araştırmaları müteakip ortaya çıkan yedi ciltlik güneydoğu anadolu gelişme planını, başbakanlık tarım ve toprak reformu müsteşarlığı'na sundu. 1979 yılında iktisat fakültesi profesörlüğüne yükseltildi. üniversite senato üyeliği, üniversite yönetim kurulu üyeliği ve anabilim dalı başkanlığı yaptı. 2000 yılında istifa ederek, üniversiteden emekliye ayrılan prof. dr. turan yazgan, 1980 yılında kurduğu türk dünyası araştırmaları vakfı'nın genel başkanlığını yürütüyordu. evli olan yazgan, üç çocuk babasıydı. (aa)

kaynak: http://www.radikal.com.tr/…id=1108900&categoryid=77
  • yaptıklarıyla sonsuza kadar yaşayacak düşünür. çok balbal biriktirdi. durağı uçmag olsun. internette ilk, bu hocanın sitesine girmiştim...
hesabın var mı? giriş yap