şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ne yazıkki çok düşük bir ihtimaldir.
 • don giyen insanın özgürlüğüyle aynı ölçüdedir.

  edit: benim entrimin üstünde yaklaşık 7-8 entri vardı.
  insanların düşüncelerini ifade etmekten artık ne kadar korktuklarının ilginç bir göstergesidir bu.
  yazıyorlar, bir müddet sonra hemen siliyorlar. bunu yapanların sayısı hiç de az değil.
  çok acı.
 • özgürlük tüm dogmalardan arınıp özgür düşünerek hareket etmek ise evet özgür değildir. çünkü inandığı din ona bunu bir farz kılmıştır . ama hangimiz tüm bu dogmalardan arınıp özgür olabiliriz ki. doğup büyüdüğünüz toplum, medya, yakın çevremiz hepsi bizi esnek bir köleliğe itmiyor mu?
 • kendisinin değil beyinin bileceği ihtimaldir.
 • sik beyinli ve amcık ağızlı bunca insan fidesinin tepkilerinden korkmayarak hala o eşarba dolanabildiği için aslında çoğumuzdan özgürdür. düşünsene, sen buradaki entarilerini bile kimliğini gizleyerek giyiyorsun, giydirdiğini zannettiğin cümlelerin aslında klavyene ait. o kadın senden daha cesur ve özgür lan, gittiği her yere cismi ile beraber tepesindekini de taşıyor.

  ay-kû nun yeteceğini bilsem...
 • belki de kendi iradesi ve istegi ile taktigi ortuye takilan ve boyle yorumlar yaparak onu kendi fikirlerine hapseden insanlar oldugu surece ozgurlugunu asla tam anlamiyla yasayamayacaktir hep otekilestirilecektir.
  siz sayin yazar bu kadin belki de basortusu taktiginda kendisini ozgur hissediyordur.
  siz sayin yazar kendinizi cok mu entelektüel cok mu ozgurlukcu zannediyorsunuz?
  siz sayin yazar hala dusuncelerin tutsak olmayacagini dis gorunusun onemsiz oldugunu anlayamadiniz mi?
  birakin artik insanlar istedigi gibi giyinsin konussun yasasin.
 • bi bitmediniz ak47. bir başkasının giydiğine, yediğine içtiğine hoşgörülü olmak bu kadar mı zor. ülke ters yönde 200 km hızla gidiyo hala türban, eşarp, mayo. evet hadi bunları tartışalım yine 350. katrilyonuncu kez. şimdi kafandaki o sikimsonik yargıları yavaşça yere bırak ve siktir git.

  (bkz: ne mutlu sana beynin yok)
 • soyulmuş elmanın özgürlüğüyle eşdeğerdir.
 • türban takmak ya da takmamak aileden görülen şeklin dışına çıkılmadığı sürece özgürlük belirtisi olmayacağı gibi özgür olmamanın da belirtisi olamaz. çevresiyle aynı şekilde davranan bir insanın bunu isteyerek mi istemeden mi yaptığını genellikle bilemeyiz, hatta çoğu zaman kişi kendisi bile bilmez. özgürlük bana göre kişinin çevresine göre farklı/aykırı davranışları ne kadar rahatça yapabildiğidir.
 • sırf başı örtülü diye birinin özgür olamayacağını düşünenden daha özgür olma ihtimalinden çok daha yüksek ihtimaldir.

  bak kereste kafalı, senin sadece başını değil kıçını da açmışlar; fakat sorun orada da değil, sorun senin gibi ahmaklar yüzünden akepe gibi beş para etmez ahlak ve anlayışa sahip insanların ülkeyi ele almış olması. başını bilmeden örten belki bir kişinin veya grubun etkisinde kalıyor; senin gibi kıçı açıktakiler ise yüzlerce farklı kişinin etkisi altında kalıyor. o bakımdan senden daha özgür olduğundan hiç şüphen olmasın. çünkü belki o bilmiyor, fakat sen bilmediğin halde bildiğini iddia ediyorsun.

  sen öyle anlamadın bak anlayacağın şekilde örneklendireyim; başını bilmeden örten kişi belki denizde değil fakat gölde yaşıyordur. sen ise bir akvaryumda yaşıyor ve özgür olduğunu zannediyorsun; böylece özgürlüğün bu olduğuna ikna olduğun için seni akvaryumunla birlikte her yere koyarlar, sana ne verirlerse onu yersin ve en önemlisi, gerçek özgürlüğün peşine düşmezsin. çünkü sana göre özgürsün zaten. yemin ediyorum ahmaklıkta herkesten önde koşuyorsun.