şükela:  tümü | bugün soru sor
 • alman mahkemesi tarafından verilen karar uyarınca türbanla derse girmekten men edilen öğretmendir:

  "berlin iş mahkemesi, bir ilkokul öğretmeninin başörtüsüyle ders verebilmek için berlin eyaleti'ne açtığı davayı reddetti. mahkeme, kararına gerekçe olarak berlin eyaleti'nde 2005 yılında yürürlüğe giren tarafsızlık yasası'nı gösterdi. bu yasa, kamu hizmetinde çalışan öğretmen, polis, yargıç gibi kişilerin dini ve dünya görüşlerini yansıtan semboller taşımasını yasaklıyor.

  mahkemenin hakimi arne boyer, bu yasanın anayasaya aykırı olmadığını belirterek, öğretmenin şikayetini haksız buldu. deutsche welle türkçe’nin haberine göre; hakim boyer, kararı açıklarken "bu mahkeme salonunda haç asılı değil. ilkokul öğrencilerine ders verecek bir öğretmenin başörtüsü takmamasını doğru buluyoruz" şeklinde konuştu. dindar olan herkesin okullarda ders verebileceğini ifade eden boyer, ancak bunun dışarıya yansıtılmaması gerektiğine vurgu yaptı. hakim ayrıca, bu kararın emsal teşkil etmediğine dikkat çekti. mahkeme kararında temyiz yolunu açık bıraktı.

  mahkemeye başvurma gerekçesi

  başörtüsü takan öğretmenin bir ilkokulda çalışmasına izin verilmemiş, yaşı daha büyük öğrencilerin devam ettiği bir meslek okuluna tayin edilmişti. ancak öğretmen, bu tayin nedeniyle din özgürlüğünün ihlal edildiğini savunmuş ve mahkemeye başvurmuştu. meslek okullarında, dini semboller konusunda yasak bulunmuyor.

  annelik izninde bulunan öğretmenin duruşmaya gelmediği, avukatının temyiz konusunda henüz karar vermediklerini söylediği aktarıldı."

  kaynak

  (bkz: eeeeeeey berlin iş mahkemesi)