şükela:  tümü | bugün
 • benle birlikte ayakta olan yaşlı teyze gözleriyle yer ararken ,önümde boşalan koltuğa ayakta annesinin yanında duran kızımız oturmuştur.ne annesi bir çaba sarfetti ne de kendisi.sözleriyle lafını vermekte gecikmeyen teyzeye içten içe hak verdim.işin ilginci ,kızın annesinin türban üzerinden olayı farklı taraflara çekmesiyle son bulan hadise.tek kelimeyle yazık...
 • akabinde başı açık olan bir genç kız yaşlı teyzeye yer vererek "ey sen türbanlı! senin yer vermen gerekirken bak ben veriyorum" diyerek türbanlı genç kıza ayar vermiş. hayır yani madem otobüste yaşlı teyzeye yer vermeyeceksin, ne diye türbanla geziyosun?
 • türbanlılar ne yapsa veya yapmasa göze batan bir diğer hadise. olayı tenkit etmenin amacı burada bir insanlık dersi vermek mi yoksa bir grup insanı toplumdan dışlaya dışlaya yabancılaştırmak ve kötülemek mi? ha eğer ki yer vermediği kadın kendisinden sağlıklı ise normaldir, ki yaşlı dediği için yer vermesi gerekirdi diye düşünürken bir yandan da bunu türbanla ilişkilendirip, sonra da tüm türbanlılara genellemek bariz art niyetlilik ve riyadır. kim bilir belki de yaşlı teyze cumhuriyetçi laikçi atatürk'ü peygamberi zanneden bir dinazorsa, (günahını almak istemem bu bir varsayım) duygularına hakim olamayıp, azıcık da sen ezil be kadın diyerek kinlenmiştir. ihtimal midir, gayet de evet! *

  ha yaptığı büyük terbiyesizlik bana kalırsa.

  türbanlılarda her türlü yanlış davranışın sergilendiğini öne sürüp, sonra da vay efendim bir türbanlı bunu nasıl yapar, onun dininde bu çok günah değil mi deyip, din yüzünden türbanından uzaklaştırılmaya çalışılan aynı kişinin yine aynı din sebebiyle türbanını maruz görüp de bir insan olduğu için belki de farkında olmadan yaptğı bir hatasını ayıplamak zaten toplumu birbirine yabancılaştıran bu zihniyetin en büyük alışkanlığı değil mi?

  edit: tabii ki imla.
 • türbanlı olduğu için değil ama genç olduğu için yaptığı saygısızlıktan dolayı ayıplanması gereken kızdır.
 • ayıplanması gereken bir harekettir. türbansız kızın yaşlı teyzeye yer vermemesi anlaşılabilir bir durum. türbansız genç erkeğin yaşlı teyzeye değil de amcaya yer vermemesi de anlaşılabilir. türbansız orta yaşlı erkeğin yaşlı teyzeye yer vermemesi kısmen affedilebilir. türbansız ve mini etekli ergen liseli kızın yaşlı teyzeye yer vermemesi -aynı hareketi yaşlı amcalar için de yapıyorsa- yine hoşgörüyle karşılanacak bir durumdur. ama türbanlı genç kızın yaşlı teyzeye yer vermemesi??!! bunu hayatta anlayamam. türbanlı kızın önceden imzaladığı "yaşlılara saygıda kusur etmeme" sözleşmesi oracıkta çıkartılmalı ve kız otobüsün orta yerinde taşlanmalıdır. yoksa soyu bitmez bu türbanlıların. böcek ilacı da sıkılabilir.
 • insanlar ikiye ayrılır; 'insan' olanlar ve diğerleri.
 • ahlakın başörtüsüne bağlı olmamasındandır.
 • ahlaksızlık olarak algılanan hareket harhalde ki, ahlakın başörtüsüne bağlı olmaması gibi vecizler döktürtebiliyor.

  "otobüste büyüklere yer vermeyen ahlaksızdırrrrr!"
 • biz fikirler ile ilgileniriz, insanda fikirlerin yansıması da kendini gösterir, ayakta yolculuk yapmak bir kere kentler için artık kabul edilir bir şey değil, o teyzede otobüs hattına daha fazla otobüs koyulması için çaba harcarsa ayakta kalmaz, yaşlıyım yapamam diyorsa gençken yapsaydı, sorunun sebebini doğru analiz etmek gerekir.
 • otobüste türbanlı kızdan başka yaşlı teyzeye yer verecek adam yok muydu, otobüsteki herkes mi yaşlıydı ve hiç kimse son durağa kadar inmedi mi diye sordurtur.

  güzel hikaye.
  otur, sıfır.