şükela:  tümü | bugün
  • tabi ki tüm türbanlılar aynıdır diyemeyiz. genel olarak antipatinin sebebi zihniyetleri. olayın inançla hiç bir ilgisi yok. genel anlamda siyasal islam kodlarını yansıtan bu kesim tarihi yanlış kaynaklardan edinip, atatürk ve cumhuriyet karşıtı tavır ve düşünce içerisinde olmalarıdır.
  • başörtüsüne '' türban'' dendiği için. antipatik bir kere siyaset çağrıştırıyor.
  • (bkz: islamofobi)
  • kendilerini bu kadar değersizleştiren inanç sistemine bağlılıkları.
    kadın, ortadoğu dinlerinde erkeğin cinsel ihtiyaçlarını karşılayan varlıktır. cariyedir, köledir, kocasının canını sıkarsa boş ol denilerek kapının önüne konulabilir. hal böyleyken hala inanç özgürlüğü ve kıyafet özgürlüğü adı altında kadınlar kendi içlerine hapsediliyor. bu da kendi seçimiymiş gibi gösteriliyor.
  • inanç nedeniyle değil, siyasi nedenlerle takmaları
    mesela dini inancına bu kadar bağlı birisinin yabancı erkeklerle konuşmaması gerekli
    gavur icadı teknolojiler kullanmaması gerekli
    topuklu giyip makyaj yapmaması gerekli
    diz üstü etek, daracık kot pantolon, destekli sütyen giyenlerini zaten geçiyorum

özetle dinin işine gelen siyasi kısmını alıp, işine gelmeyen moda kısmını almamaları
    bu nedenden dolayı da ikiyüzlü olmaları

bayağa bayağa kafalarından uydurdukları bir dine islam deyip, onun siyasal izlerini taşıyıp yaşamaları

edit: gelen mesajlar üstüne biraz daha detaylı anlatmak isterim
    islamiyet dogmatik bir dindir ve kesin doğru yanlış yargıları vardır. islamiyet'in bir kısmını alıp diğer kısmına uzaktan bakamazsınız. ya tamamen inanmalısınız, ya da gene islamiyet'e göre müslüman değilsinizdir.
    türbanlı arkadaşlar ( gene islamiyette böyle bir örtünme türü olmamasına rağmen) inançlarının bir kısmını alıp diğer kısmını dışarıda bırakarak kendi içlerinde tutarsızlaşıyorlar.

ek olarak baş örtüsü ayrı, türban ayrı bir şeydir. başörtüsü türk halkına mal olmuş bir şey iken türban birilerinin türkiye'ye özel uydurduğu bir şeydir. eğer türban türkiye'ye özel olmasaydı, burka ya da çarşaf kullanıyor olurduk.
    özetle, inandıkları dogmatik ve kuralcı dinin yarısını alıp diğer yarısını almamaları ve kendi inançları içinde çelişmeleri ve gene islamiyette olmayan bir örtünme türünü tercih etmeleri. o örtünme türünün de bir siyasi kesim tarafından uydurulmuş olması.
    https://odatv.com/…ni-nereden-aldik-0910101200.html
  • gereksiz olan hareketleri yapmaları mesela "türban" takmak.
  • birçok sebebi vardır. başta kendim daha çok tarihselci bir yoruma inandığım için, şu anki koşullar gereği bir insanın saçını kapatmadan da tesettürlü ve dine uygun giyinebileceğine inanıyorum. ama sonra şu denebilir fakat bu bizim uzun yıllardan beri örfümüz ve adetimiz olmuş, eyvallah kardeş belki bundan 30 sene önce bu dediğinin bir anlamı olabilirdi ama şu an allah aşkına başörtüsü hangi örf ve adeti temsil ediyor? evlenmemiş bir kızsa bakire olmayı mı? bu kesinlikle içki içmez bir kadındırı mı? aa başörtülüyse kesin ağzı temizdir terbiyeli konuşuyodur ve dinine de bağlıdırı mı? hani çok hazzetmem ama ismet özel diyor ya başörtüsü takan kız felsefe bilmelidir diye. heh artık başörtüsü takan kızın felsefesi yok. yani karşımızda bir başörtülü varsa biz ona dair herhangi bir teminat alamıyoruz artık. demek ki neymiş örf ve adette de yeri yokmuş.
    ve gelelim işim en kirli yönü olan siyasete erdoğanın iki binlerin en başında kendi de söylediği gibi başörtüsü artık siyasi bir simgedir. yani dinden ziyade veya dinle beraber siyasete de hizmet etmektedir. bu da anlamından tamamen uzaklaştırıldığı anlamına geliyor.
    şimdi muhafazakar bir kafadan şöyle bir soru oluşabilir: ama ben kadının saçından da etkileniyorum. ama kardeş kusura bakma da bu din bi kadına gelmedi sen de gözüne sokulmuyorsa bi zahmet bakmayacaksın.
    yani kölelik cariyelik kalktığına göre, islamda tesettürün anlamı iffet ve namusu korumak demekse ve saçla da iffet ve namus korunuyorsa bu fuzuli eylem evet antipatik geliyor. daha doğrusu dinden gayrı her şeyi düşündürüyor artık.
  • ben kendi antipatimi açıklıyorum.

ben bir müslümanım ama kadınların başörtü takmasını doğru bir yaklaşım olarak görmüyorum...

bence kuranda başörtü takmayı farz sayan bir cümle dahi yok... kuranda bu konuyla özet olarak üç aşağı beş yukarı şöyle bir düşünce var..
    ***kadınlara da söyle başörtlerini yakalarına salsınlar, ziynet eşyalarını ve gerdanlarını saklasınlar, tesettüre dikkat etsinler vs.***

1) o zaman ki arap kabilesinde giyiniş tarzı olarak başörtü gibi geleneksel bir aksesuar vardı... yani o başörtüsünü yakalarına uzatsınlar derken, boynunu - ziynet eşyalarını vs. göstermekten sakınsınlar diyor... yani burda saçının teli görünmeyecek gibi bir şey yok... pek ala o zaman ki kadınların saçları da taktıkları geleneksel başörtlerinden gözüküyordur... ama şimdi tek bir saç teli göstermemek için sakınma, saklama aman yarabbi.

2) tesettür olayını saç teli olarak alan bir zihniyet var... başın acık olsa bile tesettüre girebilmiş olursun... vücut hatlarını belli etmeyen bir kıyafetle tesettüre girmiş oluyosun zaten.. tesettür ne demek örtünmek demek... yani bunu da direkt neden saç teli görünmesin diye alıyorsunuz anlamam... saç telini göstermeyen ama vücut hattını gösteren kişi tesettüre mi girmiş oluyor yani şimdi !!

- yani tüm bunlar varken bir kadının başörtü takması bana antipatik geliyor... neden biliyor musunuz? kuranı gerçekten okumadı ya da kendince yorumlamadı diye... hocalardan, şeyhlerden, ailesinden ne gördüyse onu direkt alıyor...

kadın olsa başını terletip başörtüsü takmayacak olan gerici adamların izinden gittikleri için antipatik buluyorum...

yaz günlerinde bile sıcak havada o sıkmabaşlarla gerçekten rahatsız olmuyor musunuz... üstelik sağlıklı da değil bu durum... kafa derin, saçların o bezin altında nasıl terliyordur kimbilir nasıl bakteri yayıyordur.

allah zaten böyle sağlıksız bir şeyi zaten istemez..

bu kadar muğlak bir konuyu tüm hayatına ve yaşayışına entegre ettikleri için antipatik buluyorum.
  • "benden olmayana saygı duymam" kafasızlığının bir ürünüdür. dahası insanların ne giydiğine kadar karışma ahlaksızlığı gösteren kimseler, zurna kendilerine öttüğü zaman, her türlü yaygara çıkarmayı kendilerine beis görür ve "özgürlük" kavramının ne anlam ifade ettiği o zaman fark ederler. konu şu ki, olaylara "bana giren çıkan yok" mantığıyla bakmaya başladığımız gün, bu gereksiz ve boş tartışmalardan arındığımız gün olacaktır.
  • akape sebebiyledir.