• kendilerini bu kadar değersizleştiren inanç sistemine bağlılıkları.
    kadın, ortadoğu dinlerinde erkeğin cinsel ihtiyaçlarını karşılayan varlıktır. cariyedir, köledir, kocasının canını sıkarsa boş ol denilerek kapının önüne konulabilir. hal böyleyken hala inanç özgürlüğü ve kıyafet özgürlüğü adı altında kadınlar kendi içlerine hapsediliyor. bu da kendi seçimiymiş gibi gösteriliyor.
  • kastettiginiz cidden türbanlıdır. ben ve benim gibiler kendilerini "başörtülü" olarak tanımlar. apolitik biri olarak söylüyorum, atatürk sadece size ait bir lider degildir, bizim de atatürk'ümüzdür.

antipati duyuyor olmanıza gelince, (bkz: görmek istemeyen daha mutlu bir hayat için ülke sınırları dışına çıkabilir ). burada defalarca, tüm tesettürlü/başörtülü kadınları genelleyerek yapılan hakaretlere şahit oldum. hakaret demek basit bile kalır; küfür vs..

düşündükçe tuhaf gelir. ben bir müslüman olarak, kendini ateist olarak ifade eden birine hayatımın hiçbir döneminde hakarette bulunmayı bırak, düşüncesini hor görecek herhangi bir söylemde bulunmadım. buna ihtiyaç duymadım çünkü. bana tuhaf gelen şey ise, buna cidden ihtiyaç hissetmek, hissetmeniz. bir insan kendinden farklı olana tahammül edemiyorsa nasıl yasasın ki? üzülüyorum bir bakıma, kimbilir ne kadar mutsuzdur. böyle biri asla olamayacagım sanırım. konuşmak, ifade edebilmek cidden ne büyük nimet. diyeceklerim bu kadar.
    saygılar.
  • iki+ yüzlülüktür.

bahsi açıldığında inancımın gereği olarak başımı kapattım derken inancının gereği olarak;
    - namaz başta olmak üzere diğer ibadetleri önemsemezler.
    - gösterişten uzak olmak yerine şatafatı düstur edinirler.
    -kadın-erkek ilişkilerinde söz konusu başkasıysa haram-helal fetvası verirken , söz konusu kendileri olduğunda başkaları için söylediklerini hatırlamazlar.
    -tesettürün amacını unutmaları.
    tesettür haram olanlara karşı güzelliği gizlemek adına bir örtüyken,
    tesettürlü kadınlar profesyonel makyajlarla yüz hatlarını ortaya çıkarır.
    vücut hatlarını gizlemek yerine kıvrımlarını ortaya çıkaracak kıyafet seçimi yaparlar.
    son zamanlarda çok görür oldum tırnaklarda ojeler var.

kendileri dört dörtlük müminelermiş gibi millete bok atıyorlar.
    ben bu tutarsızlıklar içerisinde kendilerini ciddiye alamadığım gibi antipatik buluyorum.
  • çoğunun atatürk düşmanı olması benim için yeterlidir. adama küfür edip verdiği haklardan yararlanmak da ayrı bir ikiyüzlülük. dinci ikiyüzlülüğü.
  • tanrı’nın “erkek saç teli görürse siki kalkar” demiş olabileceğine inanıyor olmaları.
  • cehalettir.

yıllardır aynı şeyleri söylüyormuşum gibime geliyor fakat yinelemekte bir beis görmüyorum.

insanların dış görünüşlerini, kültür, ekonomik durum, eğitimi vs. gibi bir çok değişken belirler.

insanlar giydikleri ya da giymedikleri kıyafetlere göre pozitif ya da negatif ayrımcılığa tabi tutulamazlar.

insanların görünüşlerine bakarak o insanlara antipati ya da sempati duymak aşırı politize olmanın getirdiği büyük bir problemdir. hiç tanımadığınız bir insana, sadece "türbanlı" diye antipati duyuyorsanız, bu çok büyük bir ham ervahlıktır. tam tersi duyacağınız sempati de sizi yanıltabilir.

konu ile alakasız ama ne güzel söylemiş şair.

asude olam dersen eğer gelme cihana
    meydana düşen kurtulamaz seng-i kazadan

(bkz: ziya paşa)
  • zamanında türban türban diye mazlum gibi görünüp sonra neredyse her pisliğin onlar ve onlar gibi olan toplumlardan çıkması yüzünden.
  • gayet medeni bir şekilde açıklayanlar bir yana, saygılı bir şekilde belirtmişler bana da saygı duymak düşer. ama siyasilere ve dincilere olan bütün kinini kusmaya gelenler neyin peşindeler? ben başörtülüyüm ama malum partiden falan değilim. pek de güzel hisler beslediğim söylenemez. biri çıkıp "başörtü siyasi bir simgedir." dedi diye ben neden haketmedigim hakaretleri duyup, saygı gösterilen bir insan olamıyorum? ayrımcılığın da daniskasıdır bu. ne yani benim şimdi bu toplumda yerim yok mu? cahil miyim? pis miyim, kötü mü kokuyorum? konuşmayı, oturup, kalkmayı bilmiyor muyum? hayvanları sevmiyor muyum? neyim ben, insan değil miyim? bu kategorileştirme neden? antipati duyarsınız anlarım. ama yargılayamazsınız, haddinize değil. her gün onlarca başlık açılıyor, yuzlerce entry giriliyor bu konuda. ne başörtüymüş arkadaş. bütün sorunlar çözüldü tek derdimiz bu kaldı. şimdi ben açsam başımı iyi ve saygıdeğer bir insan mı olacağım gözünüzde? ama bu halimle her türlü hakareti, linci hakediyorum öyle mi? oysa ben aynı benim. sizin bile okurken devreleriniz yandı degil mi? o kadar saçma bir durum işte.

türbanlı değil o başörtülü bu bir. antipati duyarsınız, sevmezsiniz ama herkesi aynı kefeye koyamazsınız bu da iki.

son olarak; bana itici gelen, yakışmayan şeylerden bahsedeyim. mesela başını örtüp topuzunu deve hörgücü gibi yapanlar yani kafasında bir kafa daha varmış gibi görünenler çok antipatik. zaten örttüğü örtüye de ters. başını örtüp boya küpüne batmış gibi duranlar, bone takmayıp önden saçlarını gösterenler, başörtüsünü gerdanını açık birakacak şekilde örtenler, daracık kıyafetler giyenler, iç çamaşırı belli olanlar, ağzında kocaman bir sakızla dolaşıp birde patlatanlar, sevgilileriyle elele gözgöze olanlar... daha da çoğaltılabilir. o kadar cok örnek var ki hepsini yazmama imkan yok. ne çekiyorsak yine hemcinsimizden cekiyoruz. yapmayın, etmeyin. o örtüyü takıyorsanız biraz da olsa ona layık olmaya çalışın. ya da çıkarın da rahat edin. insanlardaki şu saçma önyargılar ve genellemeler biraz azalır belki.
  • 28 şubat sürecinde yapılan yoğun propaganda da olabilir. sürekli siyasi simge diye kafamıza işlediler bir giysi parçasını. halbuki gayet de chp'ye oy veren türbanlı kadınlar var. siyasisi falan da kalmamış. akp de siyaset yapan nice türbansızlar var kafaları çoğu türbanlıdan yobaz olan.

ben türbanlılara karşı bir antipati beslemiyorum. bunda akraba çevremin çoğunluğununun onlardan oluşması da bir etkendir belki. sonuçta benim rahmetli annem de başörtülüydü, tesettüre dikkat ederdi. ben çok açık giyinmem mesela sırf nasıl olsa başım açık diye. büyüdüğüm çevreye tam aksi bir yaşam tarzı geliştiremezdim haliyle. ama ne türbanlı ile ne de mini etekli ile sorunum yok. sahilde bikini giyen de benim için normal, haşema giyen de. ikisi de kendi rahatı için kendi kararıyla bir şey yapıyor. yobaz kafalar da birinden birini yerden yere vuruyor.
  • ateist olmam ve bu durumdan dolayı beni öldürmek istemeleri mesela
hesabın var mı? giriş yap