şükela:  tümü | bugün
  • ahmet nesin'in bu konu hakkındaki bir yazısına

http://ahmetnesin.wordpress.com/…nacaksin-turbanli/

adresinden ulaşabilirsiniz.
  • güvenlik tehlikesi arz eder. uygun olan seçenek ise türbanlı ve çarşaflıların kenara ayrılarak, sadece kadın güvenlik elemanlarının olduğu özel bir bölümden didik didik aranarak geçirilmeleridir.
  • x-ray'le veya elle yoklamayla (ki böyle bir şey olmadığını biliyoruz) açıklanabilecek bir durum değildir.
    madem türbanlıların hassasiyetlerini dikkate alabilecek kadar hassas güvenlik sistemleri kullanılıyor, havaalanı girişlerinde erkeklerin kemerlerini çıkarttırmaya da gerek yoktur. hem öyle ellemeye veya x-ray'le bakmaya falan da gerek yok. kemer ortada, toka ortada, baksan yeter.
  • bence herkesin örnek alması gereken durumdur.
    türbanlı olup olmamak mesele değil. bence kimse kimseye elletmesin. kendinizi elletmek nedir yahu? bu yüzyılda hâlâ elle yoklayarak anlıyorsan bomba olup olmadığını, zaten ellerken de götürürler seni öteki tarafa.

bu arada, sayın nesin'in "neden biz hâlâ pantolonumuzu-ceketimizi çıkarıyoruz?" diye isyan etmek yerine "o kızlar da soyunsun" demesini akla-mantığa sığdıramıyorum.

ayrıca, türbanlılar grup halinde mi dolaşıyorlar yahu.. "belli ki bir yere gidiyorlar" deyip de 50-60 türbanlıdan bahsetmek ne demek? toplu halde yürüyen başı açık kızları görse de "başları açık 60 kadar kişi gördüm. belli ki toplu olarak bir yere gidiyorlar" der miydi? karpuz mu bunlar? nasıl bir bahsetmedir o öyle?

son söz olarak diyorum ki, türbanlı kızları, başı açık kızları, pantolon giyen erkekleri, donla gezen gençleri, hasılı kimseyi soymayalım. çok istiyorsa sayın nesin toplu olarak başka yerlerde soyunsun.
  • "pardesüyle tehlike oluşturmayan kadınlar varsa ben neden kot pantolon tişörtle geçerken ayakkabımı, kemerimi, (dönem dönem elimdeki ateli) çıkartmak zorunda kaldım hep" diye düşündürmüştür.

güvenlik önlemi denen şey standarttır, ya herkese uygulanır ya kimseye uygulanmaz. bir karar vermek lazım.
  • bana türban takarak soyunmadan güvenlik kontrolünden geçmeyi denetecek olay. inançsa ben de buna inanıyorum arkadaş?!1

not: erkeğim
  • doğru bir konuya, farklı yerlere çekebilecek şekilde değinilmiş bir yazı.

ahmet nesin'in türbana karşı olduğu açık ve bunu dile getirirken kullandığı dil "agresif" ve "yargılayıcı" olarak yorumlanabilir ama parmak bastığı konu çok doğru. eğer güvenlik uygulamalarında türbanlılara imtiyaz sağlarsanız gerçek bir güvenlik zaafiyetine sebep olmuş olursunuz. inancıyla alakası olmadığı halde sadece güvenliği atlatmak için türban takılabilir ve havaalanından içeri bilimum yasak madde sokulabilir. bu kimyasal bir madde de olabilir uyuşturucuda.
  • iyice sinirleri geren olay. havalimanlarında da aynı durum söz konusu hatta tüm islam alemine yayılmış olması muhtemel. turist dahi üzerinin aranmaması için direniyor ve başarıyor da, sorduğundaysa cevabı şu, "müslim!". he amk biz gavuruz da soyunmaya yer arıyoruz zaten.

bir havalimanı çalışanı olarak bir seferde defalarca aranıyorsam, kemerimi saatimi ceketimi gerekirse ayakkabılarımı dahi çıkarıyorsam kimse kusura bakmasın eşitlikse güvenlikte de eşitlik söz konusu olmalı.
  • kemal okuyan'ın geçtiğimiz ay bir yazısına yan-konu olmuş durum.

http://haber.sol.org.tr/…-saldiri-beklentisi-172835