*

şükela:  tümü | bugün
 • icinde genellikle unlu kisilerin veya ermis sayildigina inanilanlarin oldugu mezarlik..
 • daha çok türklerde bulunan bi islam pratiği... devlet büyükleri, nüfuzlu veya zengin kişiler, şeyhler, alimler gibi kişiler bi grup türbeye, veli diye bilinen kişiler de başka bi grup türbeye isim verir. ikincisi halkla daha doğrudan bi bağ teşkil ettiği için evet bunlar ziyaret edilir, dinle ilgisiz pratik diye bişi olmadığı için de türbe bahçesinde yapılan her tür şey dinle ilgili pratiktir.
 • yitik türk kadını:hani!..
 • türkiye öyle renkli ve kutsal olduğuna inanılan topraklara sahiptir ki her adım başında bir türbeye veya yatıra rastlayabilirsiniz hatta yolun ortasında kalıp yolun ona zarar vermemek için etrafından dolaştığına dair bir çok örneğe rastlanabilir..
  bu arada bildiğim kadarı ile türbe`de kurban kesmek uygun bir davranış değildir.. ve kesilmemelidir..
 • dinine bağlı müslümanların, allah'a ettikleri dualarının gerçekle$me ihtimalini yükseltmek için kullandıkları araç. bir nevi dua amplifikatorü.

  zira her ne kadar allah, benle arana hiçbir aracı koyma dediyse de, fazla aracı göz çıkartmaz mantığı ile ba$vurulan mezarlardır. allah'ın dediği lafa itibar etmiyorsan niye ondan yardım istiyorsun orası meçhul..
 • ankara'da "hacı bayram" civarı da bu adla anılır. hatta "türbe'ye gitmek", torbacıdan alış-veriş yapmak manasında kullanılır ki bunlar yurdu demir ağlarla örmüş bir neslin ahfadı olarak hiç tasvip etmediğimiz şeylerdir.
 • mevcut türbelerde hizmet çeşidi çok çok az. ya koca arayabiliyorsun ya da öss ile ilgili net isteğinde bulunabiliyorsun. hadi diğer kalemlerle birlikte en fazla 5 çeşit olsun; ama yetmiyor. yeni alanlar açılmalı, kişiye özel hizmetler sağlanmalı. bireysel bankacılığın ruhani platformda karşılığı gibi olsun, öyle hıncahınç kalabalıklar yerine her hizmete ayrı gün açılsın. böylece türbe türbe diye dünyanın öteki ucundan gelen, duvarlara kurşun kalem süren, kafası karışıp ösym'den hayırlı kısmet, helal süt emmişten 10 tane kimya neti isteyenler de bir rahatlasın. psikolojik baskı oluyor diğer türlü, adam istediği dileğe konsantre olamadan sırası geçiyor.

  küsüratbaba olsun; sayılarla, bilançolarla, ekonomi ile dileği olanlar ona gitsin. elektronik tabelalar sürekli borsayı göstersin, okulunu bitiremeyen matematikçiler, dolara marka yüksek faiz martavalına para kaptıran hırslı yaşlılar sabahtan sıraya girip meramını aktarsın. dekontsuz, kefilsiz, parlak dişli bankacısız nezih bir ortam.

  taşınbaba olsun; bir şehirden diğerine gitmesi gereken ama mecali olmayan miskinler oraya gidip dilekte bulunsun. evden eve mi daha hayırlı yoksa kargo mu, evkurcuya haraç mezat bırakmak mı yoksa internet üzerinden ihtiyacı olanları bulmak mı? bütün bu soruları sorup en hayırlısını diledikten sonra, bu miskin arkadaşlarımızı türbenin servisi evlerine geri bırakabilir. öyle ki, şu an en ihtiyacım olan baba bu. açılmış kolilerin ortasındayım ve sabahtan beri koli izliyorum. kolik oldum. kargocu çağıracağım bir de, kutu içindekilerin ederinin bilmem kaç mislini sayacağım adamların ellerine. mimarlık dergisi toplamışım ki hayvan ölüsü gibi olmuşlar, kolisini ittirerek bile hareket ettiremiyorum.

  kararbaba olsun; kararsızlık fıçısında yuvarlanan ve bu sürede hayatı kaçıran tüm patatesler, bu dertten bir an önce kurtulmak ve aldıkları kararı bir an önce uygulamak için bu türbenin önüne park etsinler fıçılarını. "en kötü karar, kararsızlıktan iyidir" diye mermerden yazı oyulsun hemen girişte. türbenin mimarisi net olsun. küp, iyi bir form olabilir. bütün boyutlar aynı; kararın kesinliğini sembolize etsin. kararsız gelen, yeri titreterek çıksın kapıdan. "ne yapsam ya" diyenler "akşama kadar bu bitecek" kesinliğine kavuşsun. kararsızlığın yavaşlattığı hayatlar biraz ivmelensin de memleketin önü açılsın vre.

  mesaibaba olsun; çalışma saatlerinin acımasız olduğunu düşünenler, cumartesi çalışanlar, akşam kaçta çıktığı belli olmayanlar, tüm gündüzlerini bir yere kiralayıp karşılığını alamayanlar gelsin dilekte bulunsun. cumartesi öğlene kadar çalıştıran ve tüm haftasonunu pic eden kuruluşlara topluca beddua edilsin, cumartesi akşama kadar çalıştıranları ise allah bildiği gibi yapsın, helak etsin plazalarını. kimsenin hakkı kimsede kalmasın, insanlar eşlerine ve çocuklarına da zaman ayırabilsin. okulda ne yaptığını anlatan çocuğuna boş gözlerle bakmasın, onunla oyun oynayabilsin. yuvasının farkında olsun lan adam, çalışmakla ne düzeldi ki?

  dolayısıyla, yeni açılımlara gidilmeli. diğer türlü mahşer yeri simülasyonunun ötesine geçmiyor, yanlış dilekler bir sürü insanın hayatını karartıyor.
 • tanrı ile kul arasına neden girdiği bilinmeyen ama "bugün için bir çeşit topril aracı mı acaba" diye düşündüren yapı...
  (allah, araya kaşıklıbabayı sokarsan duanı kesin kabul eder gibi bişey sanki ...)
 • artık propaganda merkezi haline getirilmiş mekanlardır. ben demiyorum görüntüler diyor. vallahi gir bi bak. hop