şükela:  tümü | bugün
 • ekonomik olsun diye dizel uretilmis motorun performansi dusuk bulunup turbo ile guclendirilmis versiyonudur.
  td kisaltmasi ile belirtilir.
 • (bkz: turbo diesel)
 • "hantal dizel" imajının yıkılmasını sağlamış motorlardır. evet artık hiç de hantal değildir dizel araçlar.... (bmw 1.20i vs. 1.20d) enjektör püskürtme basınçları 2000 bar gibi değerlerde olup, büyük hacimli motorlarda (4-5 lt'lik) 1000 nm tork alınabilir.
  düşük devirlerde alınabilen yüksek tork sayesinde benzinli motorlar gibi yüksek devirlere çıkıp yırtınmadan rahatlıkla hızlanırlar. tek problemleri sesleridir. pompa sesi nedeniyle akustik olarak pek hoş değildir bunların sesleri... ama turbonun sesi olayı biraz düzeltir. hatta turbo yeterince büyükse pompa sesini de bastırır ve dadından yinmez.... ses problemi derken, motorun gürültülü çalışması gibi bir problem yoktur... iyi izolasyon sistemleriyle aracın içine rahatsız edici düzeyde ses girmez..... modifiye için de uygundur bu motorlar... basit bir chip-tuning uygulamasıyla torkda %30 a yakın artış edilebilir...
  yakıt tüketimi konusundan bahsetmeye zaten gerek yok....
  bazı dezavantajları da vardır tabii : benzinli motorlara oranla daha titreşimli çalışır bu motorlar. ama alacağınız araba orta-üst segment bir araçsa böyle bir problem olmaz. (vw passat tdi, audi a4 tdi vs.) bir de bu motorlar uzun ömürlü ve dayanıklı olmalarına rağmen, masraf çıkardılar mı tam çıkarırlar.. ama kullandığınız yakıtın kalitesi yüksekse bu konuda da endişelenmeye gerek yok....tabii sadece yakıtın kalitesinin yüksek olması yetmez... öküz gibi kullanılırsa kısa zamanda sorun çıkarırlar... öküz gibi derken : motor daha ısınmadan gaza yüklenmek ve yüksek devirlere çıkmak, zaten yüksek basınçla çalışan ve optimum çalışma sıcaklığına ulaşmamış motora zarar verir. bu olay benzinli araçlar için de geçerli zaten...
 • v tipi motor efekti verirler
 • turbo dizel motorlardan gelen en büyük şikayet, turbo arızasıdır. bu arıza turbo gecikmesi, ses yapması veya tamamen dağılması da olabilir. tabiki de en masrafalı işlerden biridir.

  bu tür arızalaradan aracı korumak için yapılması gereken şey çok basit: uzun süre aracı kullandığınızda veya sürüş esnasında çok yüksek hızlara çıktığınızda aracı stop etmeden durduğunuz yerde 1-2 dk daha çalışır vaziyette bekleyip motoru sonra stop etmenizdir.

  nedenine gelince, siz uzun süre aracı kullandığınızda yada yüksek hızlara çıktığınızda turbo içerisinde basınç ve sıcaklık çok yüksek değerlere çıkacaktır. durur durmaz motoru stop ettiğinizde turbo normale dönmeden çalışmasını kapatmış oluyorsunuz. bu da turbonun ömrünü kısalmasına neden oluyor.

  biraz daha detaya girersek, turbonun motorda çektiği hava egzoz gazıdır. turbo içerisindeki sirkülasyonu tamamlamadan bu gazı tamemen dışarı atmadan motor kapatılırsa, turbo içerisinde kurum birikecek ve ilerleyem km’lerde turbo hacminin azalmasına işlevini yitirmesine neden olacaktır.

  bu tabiki benzinli turbo araçlarda da geçerli fakat dizller bu konuda daha hassas. kontağı kapatmadan 1-2 dk daha çalıştırın motorunuzu.
 • 2 km mesafede yeterince ısınmadığı için göztepeden balçovaya gitmek için önce alsancağa ordan yeşildereyi takip edip gaziemirden çevre yoluna çıkıp balçova çıkışını takip edip gidiyorum.

  böylece arabamın dizel motorunu yeterli sıcaklığa getirip sağlığını koruyorum.