şükela:  tümü | bugün
 • jet motorlarının ilk ve en yalın türüdür.
  hava, hava girişinden içeri girer ve kompresör tarafından emilir. kompresör, havanın basıncını çok yüksek oranda arttırır ve onu yanma odasına gönderir. yanma odasında, hava ve yakıt, kütlece sırasıyla 100/2 oranında karışır (yaklaşık) ve yanma meydana gelir. yüksek hızlı egzost gazı, türbinden geçerek itiş oluşturur.

  ilgili olarak,
  (bkz: turbofan)
 • hong kong ile macau ve shenzen arasında hayvanlar gibi hızlı gemiler işleten bir şirket. filosunda gaz turbini motorlu hydrofoil, gaz türbini motorlu katamaran hydrofoil, gaz türbini motorlu kataramaran ve dizel motorlu katamaran gemiler var. gemilerin hepsinin tahrik sistemi su jeti ve dizel motorlu katamaran hariç bütün gemiler 45 knot hız yapabiliyor. dehşet verici.
 • yüksek hızlara ulaşmak için gerekli olan gaz türbinli motordur. 0.8 mach altı uçaklar için son derece verimsizdir. bir turbofan motorunun ürettiği thrust değeriyle eşit thrust üretebilmesi için çok daha fazla iş yapması lazımdır. oysa turbofan motorlar öyle mi?
 • gelen hava doğrudan kompresöre ve yanma odasına gönderilir. turbofan ile olan farkı en net biçimde şekil üzerinde gösterilebilir. turbofanda karşıdan gelen havanın tamamı kompresöre gönderilmez by pas edilir. bu oran 1'e 5 1'e 6 olarak değişebilir. turbojetlerde ise hava doğrudan kompresöre gönderilir. afterburner'lı olanları da mevcuttur. afterburner ani hızlanmalar için kullanılır. turbofanların itki değerine ulaşılabilmesi için daha fazla yakıt gerektirir fakat turbojetler genelde askeri uçaklarda kullanıldığı için tüketilen yakıt miktarı pek fazla dikkate alınmaz. önemli olan uçağın görevi tamamlamasıdır.
 • artık askeri uçaklarda da turbofan motorları kullanıldığı için ömrünün sonuna gelmiş motor cinsi
 • diffüzör, kompresör, yakıcı (combustor), türbin ve lüle (nozzle)den oluşur. nozzle sonrasında ise opsiyonel olarak afterburner bulunur. afterburner, temelde bir yeniden ısıtma sistemidir, ikinci nozzleda, gazın daha yüksek sıcaklık ve hızlara çıkmasını sağlar, bu sayede daha fazla thrust elde edilir. havanın motordaki işlemleri şu şekilde gerçekleşir:

  öncelikle diffüzörde dışarıdan gelen havanın hızı düşürülüp basıncı artırılır. hızı düşürülen havanın basıncı ideal bir sistemde kompresörde sabit entropide tekrar arttırılır. yakma odasına gelen hava sabit basınçta ısıtılır. bu ısıtma sonucu hava oldukça yüksek sıcaklıklara ulaşır. sıcaklığı arttırılmış hava, türbinlerde sabit entropiyle genişler (expansion). lülede ise hava bu sefer kinetik enerji kazanarak sabit entropide tekrar genişler ve thrust oluşur.
hesabın var mı? giriş yap