şükela:  tümü | bugün
  • jet motorlarının ilk ve en yalın türüdür.
    hava, hava girişinden içeri girer ve kompresör tarafından emilir. kompresör, havanın basıncını çok yüksek oranda arttırır ve onu yanma odasına gönderir. yanma odasında, hava ve yakıt, kütlece sırasıyla 100/2 oranında karışır (yaklaşık) ve yanma meydana gelir. yüksek hızlı egzost gazı, türbinden geçerek itiş oluşturur.

    ilgili olarak,
    (bkz: turbofan)
  • hong kong ile macau ve shenzen arasında hayvanlar gibi hızlı gemiler işleten bir şirket. filosunda gaz turbini motorlu hydrofoil, gaz türbini motorlu katamaran hydrofoil, gaz türbini motorlu kataramaran ve dizel motorlu katamaran gemiler var. gemilerin hepsinin tahrik sistemi su jeti ve dizel motorlu katamaran hariç bütün gemiler 45 knot hız yapabiliyor. dehşet verici.
  • gelen hava doğrudan kompresöre ve yanma odasına gönderilir. turbofan ile olan farkı en net biçimde şekil üzerinde gösterilebilir. turbofanda karşıdan gelen havanın tamamı kompresöre gönderilmez by pas edilir. bu oran 1'e 5 1'e 6 olarak değişebilir. turbojetlerde ise hava doğrudan kompresöre gönderilir. afterburner'lı olanları da mevcuttur. afterburner ani hızlanmalar için kullanılır. turbofanların itki değerine ulaşılabilmesi için daha fazla yakıt gerektirir fakat turbojetler genelde askeri uçaklarda kullanıldığı için tüketilen yakıt miktarı pek fazla dikkate alınmaz. önemli olan uçağın görevi tamamlamasıdır.
  • artık askeri uçaklarda da turbofan motorları kullanıldığı için ömrünün sonuna gelmiş motor cinsi