şükela:  tümü | bugün
 • ismi turkpetrol ile castrol'un bas harflerinden uretilmis petrol sirketidir. (bkz: turcas petrol a.ş.) 2006 haziran'inda shell turkiye (the shell company of turkey) ile birleserek shell & turcas petrol a.s.'i olusturmustur.
 • süper lig'e adım adım ilerleyen denizlispor'un yeni sponsoru olmuştur.
 • bist de trcas olarak işlem gören şirket.
  kısa tarihçesi
  ----------------------
  31 yılında limited şirket statüsünde, türkiye’nin ilk özel akaryakıt dağıtım firması olarak kurulan türkpetrol ve madeni yağlar t.a.ş., 1936 yılında anonim şirket statüsüne geçmiş, 1988’de ingiliz burmah castrol firması ile ortaklaşa turcas petrolcülük a.ş.’yi kurmuştur. “turcas” adı bu ortak girişimin kurulması dolayısıyla türkpetrol ve castrol’ün ilk üç harflerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuştur. 1992 yılında halka açılan şirket’in çoğunluk hisseleri, 1996’da tabaş petrolcülük a.ş. tarafından satın alınmıştır. 1999 yılında tabaş petrolcülük a.ş. ile turcas petrolcülük a.ş.’nin birleşmesi sonucu şirket “turcas petrol a.ş.” unvanını almıştır.
  -----------------------
  daha sonra da shell ile birleşiyor .
 • reza'nın ifadesinde adı geçmiş olabilir. ilginç bir bilgi de yönetim kurulunda bulunan bir isim: matt bryza. bu ismin varlığı ortalığı karıştırabilir.