şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çocukken ünlü olan bir piyanist. üniversitede doçentliğe kadar yükselmiş kişi.
 • gazi üniversitesi ögretim üyelerinden, genc yasta büyük basari kazanmis piyanist.
  adının türev olması, babasının matematik hocası olmasından kaynaklanmaktadır.
 • üzerine progressive gece şiiri* yazılması çok kolay olan bir ad ve soyadı ikilisi*.

  bir örnek vermek gerekirse:

  al kendini* bir kez daha
  çık git ve berki*
 • radyo hacettepede klasik müzikle ilgili güzel bir program yapan müzisyen
 • radyo hacettepe'deki programında çok güzel bilgiler veren, eserlerin sembolize ettikleri şeyleri analiz edip, ya da edilmiş analizleri, aktaran, dinleten öğreten ve bilgilendiren, ve fakat tane tane konuşucam diye genelde abuk ve komik bir üslup sahibi olmaktan kaçamayan bir insan.. sesinden çok genç olduğunu düşünmüştüm meğer doçentmiş.. pek güzel..
 • muhteşem bir sakinliği, hayranlık duyulacak bir efendiliği var. gerçi bu izlenimleri bir konserde aldım, aceleci olmak istemem. ama şu var ki klasik türk musikisi'nin tek sesli yapısından ötürü konservatuarlarda ve devletin resmi müzik politikasında tercih edilmeyişini ve yıllarca sürgün olmasını kabul etmediğini ve türk müziğinin müzikal imkanlarının batı müziğinde olmadığını söylemiştir. dahi çocuklardandır.
 • mozart'ı anlatırken tüylerimi diken diken etmiş, sakin sesiyle gülümsetmiş, deli olduğunu düşündüğüm genç müzikolog. saygı duyulası bir kişiliktir. fanusta saklanması gerekir. fen bilimleri alanında master yapmış, 2004 haziranında müzikoloji alanında profesör olmuştur kendileri. .
  (bkz: oha)
 • aynı zamanda çok iyi bir piyanist olmasına rağmen konser piyanistliği yerine akademisyenliği seçen muzisyen.
 • vikipedi'nin 2007 tarihli ilk girdilerinde kendisi hakkında aynen şunlar yazılmış kişi.

  "1970 doğumlu piyano virtüözüdür. henüz 12 yaşında iken uluslararası steinway piyano yarışmasında birinci olmuştur. çok kısa bir zamanda akademik kariyer yaparak profesörlüğe kadar yükselmiş, müzikoloji mezunu olmadığı ve müzikolojik çalışmalar yapmadığı halde ankara devlet konservatuvarı etnomüzikoloji bölüm başkanı olmuştur. önceleri, etnomüzikoloji ana bilim dalı derslerine girmesi için getirttiği ayten kaplan gibi müzikle ve müzik bilimi ile uzaktan yakından ilgisi olmayan eğitmenlerle, bölümün eğitim kalitesini düşürmüş, daha sonraları bununla yetinmeyerek, bölümün 4 yıllık müfredat programını değiştirerek bölümü tamamen etnomüzikoloji olmaktan çıkarıp, yerine tarihsel müzikolojiyi kurma çabası göstermiştir. bölümün yalnızca klasik batı müziğinin öğretildiği konservatuvarın diğer bölümlerinden farksız bir bölüm haline gelmesi gayretini göstermiştir ve bu anlamda başarılı da olmuştur. bu süreçte yine sayısız piyano konseri vermiş olan, klasik batı müziği dışındaki tüm dünya müziklerine basit müzik gözü ile baktığı halde etnomüzikoloji bölüm başkanı olan türev berki, aynı zamanda hür ve kabul edilmiş masonlar büyük locası üyelerinden biridir."

  vikipedi'deki diğer kişiler yanlış bilgi kabul ederek bu yazıyı silmesine ve maddeyi daha ansiklopedik bir formatta bugünkü haline getirmesine rağmen aslında yazılanlar tamamıyla doğru. yazım şeklinin kişisel ve eleştirel olması ve vikipedi'nin formatına uymuyor olması bu yazılanların yanlış olduğu anlamına gelmiyor.