şükela:  tümü | bugün
  • türev-intergal konusundan sonra olaydan kopan nesildir. halbuki polinomlar, kümeler, x'li denklemler, hem x'li hem y'yi denklemler ne güzeldi. ne zaman türev ve akabinde integral konusu geldi, olaydan koptuk. bence türev mühendislere falan öğretilmeli. ben futbol bursu kovalıyorum belki, bana ne lan türevden?
  • matematiğin en zevkli konusunda sigara içmeye kaçan nesildir. sözel okusaydınız.
  • ekstremum noktalarının tadını alamamış, ikinci geometrik yorumunun zevkine varamamış nesildir.
  • matematiği hiç bir zaman gerçekten sevmemiş nesildir. ne kümeler ne x li denklemler nede başkaları. türev dersininde ilk dersini kaçırmış sonrada yakalayamamış nesilin ta kendisidir.

halbuki türev kümelerden bile basti olmakla beraber matematiğin ingiliz anahtarıdır. öyleki nereye koysan gider kilidi açar. maymuncuktur. candır.

e türevi kaçıran nesil ne anlar integralden. integralde basittir. ama biraz ezberdir. türev analitik düşünme yeteneği kazandırır. mühendisler kadar sözelcilerinde ihtiyacı var bence.

türev bilmeyen düşünemez derdi bir hocamız. katılıyorum. türev bilmeyen adam kitap yazmasın!
  • matematiği sadece 4 işlem yaparak, günlük harcama miktarını hesaplamak için kullanıyorsa türeve kadar bile çok dayanmış nesildir.

yurdum eğitim sisteminin karışıklığı böyle durumlarda çok daha net anlaşılıyor. hayatı boyunca matematiğe ilgi duymayan, matematikle işi olmayan ya da olmayacak olan insaların, sanki "3. dereceden integral çözemicekse ölsünler" moduyla yetiştirilmesi, onların hayatlarının belki en güzel dönemlerinde derslerden uzak kalmasına neden olan saçma bir tutum. halbuki, geleceğimiz için daha yararlı olabilecek atolye çalışmalarına ya da en azından bedensel gelişim için beden eğitimi derslerine önem verilebilir. bu sayede öğrenci hem okuldan soğutulmaz hem de hayatının belki hiçbir anında kullanmayacağı ağır derslerle beynini yormaz.

ayrıca lisede gördüğümüz matematik eğitimi, kaçımız için üniversitede yeterli olmuşki. bütün mühendislik bölümleri ya da matematik gerektiren bölümler, tekrardan öğrencilerine bilmesi gereken kısımları anlatırlar. hani lisede hep bahsedilen " bunları siz üniversitede de görüceksiniz, o zaman kimse size bir daha anlatmayacak" durumu vardır ya, işte bunlar hep yalan.her üniversite öğrencisine bilmesi gereken herşeyi tekrardan öğretir, öğretmelidir. eğer denildiği gibi öğretmiyorsa zaten oraya gidilmemelidir.
  • polinomlarla vs. vakit harcamış ve asıl tadı kaçırmış nesildir. benzerini fizikte de yaşarlar (bkz: modern fizik)
  • aynı zamanda mühendislik hayalleri kuran, efsanevi nesildir
  • daha 7. sınıftayken matematiği ingilizce görmüş nesilden daha dertli değillerdir. biyoloji, kimya ve fizik de ingilizceydi bu arada.
  • matematikle tanışmadan soğuyan nesil. daha ters laplace alacaktık yahu?
  • integral ile birlikte stockholm sendromuna yakalanip, diferansiyel denklemlerden sonra nirvanaya eren nesildir.