şükela:  tümü | bugün
 • tam 35 kez milli takım forması giymiş. onun dönemine göre çok iyi bir rakam bu. türk futbolunun gelmiş geçmiş en iyi sağ beklerinden biri olarak gösteriliyor çeşitli çevrelerce. ya işin gerçeği kimse tarafından gösterilmiyor, okuduklarımdan edindiğim izlenim bu açıkçası. ayrıca son 25 yılın efsane 11'i seçildi geçtiğimiz aylarda bilindiği gibi. sağ bekte aday gösterilen 4 futbolcudan biriydi.
 • idman yurdu spor kulübünde bir dönem basketbol da oynamış, şenol güneş ve necati özçağlayan ile beraber bir dönem a milli takımının da değişmez üçlüsü olmuş trabzonspor'un efsane sağ bek oyuncusu.
 • trabzonspor' un gelmiş geçmiş en iyi sağ bekidir.
 • 1-0 trabzonspor'un kazandığı 1 nisan 1984 fenerbahce trabzonspor maçında son dakikalarda dobi hasan'ın attığı kafa golünde, sağ kanattan kazanılan serbest vuruşu kullanarak golün asistini yapmış olan oyuncudur.
 • milli takım formasını aralıksız 27 kez giyerek rekor kırdı ve sanırım bu rekoru bugün bile hala elinde bulunduruyor. trabzonspor'un efsane kadrosunun efsane oyuncularından biridir. (bkz: sağ bek)
 • hakkında şöyle bir yazı bulunan trabzonspor efsanesi.

  1977 yılında tomislav kaleperoviç'in fenerbahçe yönetimine verdiği transfer listesinde o'nun da ismi vardır. kulübüyle olan kontratı da bitmiştir üstelik.
  teklif kendisine iletildiğinde, bir başka büyük kulüpten transfer teklifi aldığı için heyecanlanır elbette ama f.bahçe'de oynamak istemez.
  yine de abisi ile birlikte görüşmeye giderler..
  teklif edilen rakam 1 milyon 350 bin liradır.
  offff!
  1977'de deli para!.
  trabzonspor'un vereceği miktar ise bellidir. olsa olsa, bir sezon öncesi iki takım arkadaşının aldığı tavan fiyattır en fazla.
  öyle de olur.
  hiç düşünmez!.
  mukaveleyi imzalamak için kalemi eline aldığında rakam hanesinde 750 bin türk lirası, antet kısmında trabzonspor kulübü, üzerine gururla imza attığı isim kısmında ise turgay semercioğlu yazmaktadır..
  tek kelime pazarlık lâfı etmez.
  "f.bahçe iki katına yakın veriyor" demez.
  "arkadaki 600 bin liralık fark ile 22 adet anahtar teslimi sıfır lüx daire alırım, sülaleme yeter" hesabı da yapmaz.
  o'da diğer arkadaşları gibi bordo-mavi aşk'a çakar imzayı..
  tam 35 yıl herkesten sakladığı f.bahçe görüşmesini, ulusal medyadan bir gazetecinin "futbolculuk yaşamınızda hiç transfer teklifi almadınız mı?" sorusuyla açıklar..
  ve ekler;
  "bu görüşmeyi kimseye söylemedim. suç işlediğimi düşündüğüm için utandım"...
  onlar efsanelerimiz.
  öyle numaradan falan değil, gerçek efsanelerimiz..
  necati ile birlikte bordo-mavi eşofmanlarıyla yaya olarak idmana giderlerken, kaldırımın kenarına oturup "kırmızı kurdele" türküsü eşliğinde amatör takımların idmanlarını izleyerek idman saatini bekleyen efsanelerimiz.
  tekmeye kafa uzatırken düşünmeden, kafasının yarılmasından değil, taraftarların yüreğinin yarılmasından korkan efsanelerimiz..
  bugün trabzonspor dendiğinde yüreği kabaran bizlerin, aklımız kesmese de şükran borçlu olduğumuz efsanelerimiz...