şükela:  tümü | bugün
 • benim de konya gençlik tiyatrosundan hocamdı çok kıymetli bir adam ''namus bacak arasında değil kafadadır'' diyen gerçekten çok namuslu adamdır.
 • bir kitap fuarinda tesadufen karsilasip resim cektirme firsati buldugum değerli oyuncudur.

  biz resim cektirebilir miyiz? derken biraz utandik. zira adami taniyorduk fakat ismini bilmiyorduk. ama o gayet mutevazi davrandi. bana cok iyi biri gibi geldi. iyi adam iyi. oyunculuğu da tartisilmaz zaten.

  o gunden sonra adini ögrendim ve hic unutmadim.
 • daha önce de belirtildiği gibi çok çarpıcı bir hayat hikayesine sahip. adam dizilerde, filmlerde oynuyor ama kendi hayatı başlı başına bir senaryo.

  --- spoiler ---

  62 yaşındaki ünlü oyuncu turgay tanülkü’yü çoğu insan kurtlar vadisi’nden tanıyor ama onun hikayesi bir dizi senaryosundan bile daha etkileyici. tanülkü, 18 yaşında cezaevine girip 26 yaşında çıkmış cezaevinden ama aslında ömrünün tamamı cezaevlerinde geçmiş. çünkü o, tiyatroyla mahkumları buluşturmaya adamış yaşamını. bir de çocuklara… öz evladı gibi sevdiği 23 tane çocuğu var ünlü oyuncunun ve bunlardan 14 tanesi cezaevinden!
  ...
  ve şimdi 23 tane çocuğu var ünlü oyuncunun. 11 tanesi üniversitede okuyor; ortaokul ve lise çağında olanlar da var. mesela 45 yaşında bir oğlu var. iki çocuğu, sahne aldığı oyunda rol alıyor… çocuklarının hepsiyle tek tek gurur duyuyor ünlü oyuncu ama merve sultan elgün isimli kızıyla bir başka… çünkü merve okulunu bitirip, savcı olmuş.

  merve’nin babası buca cezaevi’nde kalan mahkum oyunculardan. bir oyun sırasında, küçücük bir kız olan merve gelip tutmuş ünlü oyuncunun elinden ve “turgay baba dedikleri sen misin?”, “biz okumak istiyoruz.” diye girmiş lafa. böylece tanışmışlar.

  cezaevine babasını ziyaret etmek için geldiklerinde, içeri girerlerken bir savcı saçlarını okşamış merve’nin. işte o gün karar vermiş 12 yaşındaki küçük kız “savcı” olmaya. sonrası zaten malum. ünlü oyuncunun desteğiyle çok çalışıp kazanmış sınavları ve sonunda hayallerindeki gibi bir “savcı” olabilmiş.

  turgay tanülkü, merve için çok endişelenmiş zamanında… nedeni ise ünlü oyuncunun şu sözlerinde saklı:
  “çünkü benim çocuklarım geçmişlerinden dolayı hayata bir sıfır yenik başlıyor. kimileri yönetici oluyor, kimi başka pozisyonlarda görev alıyor. çocukların geçmişleri bilindiğinde farklı davranmaya başlanıyor. sultan sınavlara hazırlanırken, saçları ağardı, sarılık geçirdi. çok sıkıntılar yaşadı. o sırada hep aklımdan şu geçiyordu: benden kaynaklı sıkıntı yaşar mı, babasından dolayı sıkıntı yaşar mı? savcı olacak ama her şeyini araştırıyorlar. kendi kendimi yiyordum. ona da belli edemiyorum. sınav bitti, başmüsteşar kenan ipek ‘seninle gurur duyuyoruz’ dedi kızıma. o gün bütün dünya benim oldu. bu çocuklar sıfırdan gelme…”

  turgay tanülkü’nün beş tane evi var, çocuklarına bu evlerde ve halen çalışarak bakıyor. büyüyüp para kazanan çocukları, daha küçük olanlara destek oluyor. böyle böyle geçinip gidiyorlar hep birlikte. karısı da her zaman en büyük destekçisi olmuş yolculuklarında.

  baba mı diyorlar size diye sorulduğunda ise şöyle cevaplıyor ünlü oyuncu bu soruyu: “evet babaağır bir laf!”
  --- spoiler ---
 • hayata değer, anlam, sevgi, dayanışma, güzellik katmış... helal olsun, utandım!
 • esasını varoluşunu bozmadan yaşayabilmişlik hissi uyandırdı bu sabah...
  " o iyi insanlar o güzel atlara binip çekip gittiler. demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. " derken birileri hala burda birileri hala özünde yaşamakta dedirtti..
  (bkz: aslında ben şiir severim)
  (bkz: aslında başkasında yaşadığını bende tekrarlamamandı dileğim)
  (bkz: olmadı)
 • facebook da sağda solda gördüğüm hakkındaki yazıyı biraz önce okudum. tüylerim diken diken. öyle bi işlemiş ki içimize bireysellik düşünüyorum yok yapamam ben böyle bişey. hayatını adamış adam hiç tanımadığı insanlara. yiğenlerim var benim onlar için canımı veririm ama bir başkası. düşünsenize hep ne için uğraşıyoruz evimiz olsun arabamız daha iyi bi işimiz daha iyi kıyafetler ya da bu kadar bile değil biraz daha hayatımızı güvencede hissetmek için biraz birikmiş para. bu adamda bu kaygıların hiç biri yok tek derdi evlat yetiştirmek. biz mi çok kötüyüz hayat mı bize bunu öğretiyor bilmiyorum ama elimden gelen tek şey taktir etmek. helal olsun birsürü evladın olmuş. helal olsun baba
 • zaten oyuncu olarak çok beğenirdim kendisini ama hayat hikayesini okuyunca karakterine ve kişiliğine de hayran kaldığım oyuncu.
  ne güzel bir insanmışsın sen abicim ya...
  rabbim iki cihanda da aziz eylesin inşallah seni.
 • hikayesini yeni öğrendim. çok büyük saygı duyuyorum kendisine. o kadar iyi bir insan ki kendimi sorguladım,sonuçlar yeterince iyi değil. inşallah her iki tarafta da hak ettiği mutluluğu dibine kadar yaşar.
 • hangi görüşten olduğunun, hangi filmde oynadığının hiçbir önemi yok zira böyle güzel insanlar sadece ayakta alkışlanır. insanları sevmek, kıymet vermek nedir göstermiş adeta. okudukça tüylerim diken diken oluyor yüreğinin güzelliğine sağlık be usta.
 • şöyle bir röportajı olan usta.

  "- baba mı der hepsi size ?
  -evet baba... ağır bir laf !"