şükela:  tümü | bugün
 • ankara'daki türk tarih kurumu yapısı (http://www.arkitera.com/gununsorusu/2002/03/15.htm) ile 1980'de, bodrum'daki demirevler tatil sitesi (http://www.arkitera.com/gununsorusu/2002/03/13.htm) ile 1992'de aga khan ödülü almış duayen bir mimardır. 1990 yılında da mimarlar odasının 2. ulusal mimarlık sergisi ve ödülleri organizasyonu çerçevesinde "sinan ödülü" kendisine verilmiştir.
  ayrıca, bakınız: http://www.akdn.org/…y/akaa/fifthcycle/turkey2.html
 • sayın cansever'in biyografisi için, http://www.izyayincilik.com/yazar/t5.html adresine göz atılabilir. ya da ingilizce biyografisi http://www.archnet.org/…/one-party.tcl?party_id=445 adresinden bulunabilir.
  mehmet suat'ın sayın cansever'in yazmış olduğu "şehir ve mimari üzerine denemeler" adlı kitabı hakkında bir tanıtım yazısı da,
  http://www.wakeup.org/anadolu/04/3/istanbul.html adresinde yer almakta.
 • yerel malzemeyi ve altın oran kombinasyonunu basari ile uyguladıgı demir tatil sitesi projesiyle1992 yilinda aga khan odülünü kazanmiştır
 • üzerinde yürüdüğümüz beyazıt meydanı'nı taşıt trafiğine kapatıp mevcut haline getiren büyük mimar.
 • istanbul'u anlamakve kubbeyi yere koymamak adlı kitapların sahibi.
 • mimar sinan isminde yeni bir kitabı albaraka turk tarafından yayınlanan mühim insan.
 • kuratorlugunu atilla yucel ve ugur tanyelinin yaptigi garanti galeri ve osmanli bankasi muzesindeki sergilerle *** yaptiklarina daha yakindan bakma firsatina eristigimiz mimar. osmanli bankasi muzesindeki maketlerin arasinda gezerken agzinizin salakca tebessum etmesini engelleyemiyorsunuz.
 • turgut canseverin osmanlı bankasında gerçekleşen 17.04.2007 tarihli konferansından bir alıntı, gelemeyenler için;

  tabi ben ankaraya muhalefet ettiğim için, ankara bana hiç iş vermiyor... genellikle piyasada gel de bana ev yap diyen insanlar yok. varlıklılar kendileri ev projelerini çiziyorlar, sonra, inşaatla alakalı olanlar, müteahhitin emrindeki mimarlara çizdiriyorlar, dışarda durana gel birşey yap diyen pek yok.
  tesadüf eseri bir amerikalı kalktı geldi. benim bir yerde yazdığım yazılar dikkatini çekmiş, onlar amerikan bilimsel araştırmalar merkezi için birşey çizer misin dediler. evvela bir avam proje eskizi, derken ahmet ertegün kalktı geldi, bana ev yapar mısın diye.
  böyle ucu ucuna yaşanan, ama keyifli şeylerle. doğrusu çok da keyifli hakikaten, onu da söylemek isterim.
  herzaman tam yarı tok...
  çok güzel yaşadık.
  hakikaten, az iş yapmanın da avantajı oldu...
  okumak imkanı buldum. yani hem batı dünyasını, avrupayı, hem de amerikayla büyük ölçüde aynı fikirde olmayan anglo sakson bakış açısını, amerikan bakış açısını görmek imkanım oldu. hem de islam bakış açısını görmek imkanım oldu.
  ....
 • hakkında uğur tanyeli ve atilla yücel, turgut cansever* adlı bir kitap hazırlamışlardır.
  kitap birincisi tanyelinin turgut cansever hakkında yazdığı bir değerlendirme, ikincisi canseverin gerçekleşmiş gerçekleşmemiş tüm projeleri ve bir yıllık görüşmeler sonucu oluşmuş bir metin, üçüncüsü ise yücelin hazırladığı bir değerlendirmeyle üç bölümden oluşuyor.
 • "...dünyada kültürel çeşitlilik kaçınılmaz. farklı tarih ve kültürel kökenlerden gelen toplumlar farklı yaklaşımlara sahip. ama insanın vazifesi dünyayı güzelleştirmektir. dünyaya en büyük müdahale yapılarla olduğuna göre mimarların görevi dünyayı güzelleştirmek. amaçların berrak bir şekilde belirtildiği çağlar kayboldu, ahlaki amaçlar unutuldu. bizden sonra yaşayacak insanların da dünya üzerinde hakkı var. basit konfor ve menfaat meselelerimizle gelecek nesilleri bu haklardan mahrum ediyoruz. esas takıldığımız fikrî ve manevi engeller. kuleler insanlığın içine düştüğü gurur, para gibi yanılgıların ürünü..."

  turgut cansever

  (zaman gazetesi 01.01.2006 - jülide karahan röportajı)