şükela:  tümü | bugün
 • yeni kurulan bir dernek. dernek turgut özal'in hayatını anlatan film yapmak istiyormuş. başkanlığını emin başer, kurucu üyeliğini vehbi dinçerler gibi siyasetçiler yapıyor.
  zaman gazetesi haberi şu şekilde vermiş :

  "17 nisan 1993’te hayata veda eden turgut özal, aradan geçen yıllara rağmen hiç unutulmadı. gerek bürokratlığı, gerek başbakanlığı, gerekse cumhurbaşkanlığı dönemlerinde ortaya koyduğu fikir, düşünce ve çalışmalar halen tartışılıyor. bu noktadan hareket eden bazı çalışma arkadaşı ile sevenleri, onu fikir ve düşünce bazında yaşatmak için turgut özal düşünce ve hamle derneği’ni kurdu. emin başer’in başkanlık ettiği derneğin kurucuları arasında vehbi dinçerler, alaaddin fırat, ismail karakaya, şahin altıntaş, prof. dr. ramazan yiğitoğlu, doç. dr. fikri ak, dr. erdoğan tüzün, av. murat aktaş ve murat erşekerci gibi isimler bulunuyor. dernek hakkında bilgi veren başkan emin başer, özal’ın yaşadığı dönemde en yakınında bulunan isimleri bir araya getirdiklerini söyledi. türkiye’nin özal’a çok şey borçlu olduğunu ifade eden başer, yaptıklarını unutturmama, ömrü vefa etmemesi sebebiyle yapamadıklarını ise yapma amacında olduklarını kaydetti. özal’ın fikir ve düşüncelerini sempozyum, panel ve yarışmalarla yaşatacaklarını dile getiren başer, onun çok önem verdiği ve hayalini kurduğu son teknoloji ile donatılmış eğitim ve sağlık tesisleri gibi projelerini de faaliyete geçireceklerini anlattı. parti ve siyasetin dışında kalmayı düşündüklerini anlatan başer, üye aidatları ve elde edilecek bağışlarla projelerin hayata geçirileceğini belirtti. başer, özal’ı seven bürokrat, siyasetçi, asker gibi her kesimden insanı da derneğe üye olmaya çağırdı. "

  http://www.zaman.com.tr/…lt=&trh=20060415&hn=276105
 • ilgili haberdeki "... ortaya koyduğu fikir, düşünce ve çalışmalar halen tartışılıyor" kısmını, bir an için "... ortaya koyduğu fikir, düşünce ve çalımlar halen tartışılıyor" şeklinde algıladığım dernek.

  çeksinler, çeksinler, filmini de çeksinler: (bkz: turgut özal/#9656967)
 • alternatif ismi "badem gözlü körler ile sırma saçlı kelleri koruma ve kollama derneği" olan kuruluş.

  bülent arınç adlı zata "demokrasi onur ödülü" vermiş*, bülent arınç kişisi de "kodum mu oturturum" edalı demokratik teşekkür konuşmasında "dindar cumhurbaşkanı seçeceğiz" sözlerini yumurtlayıvermiştir: http://www.milliyet.com.tr/…/04/16/son/sonsiy21.asp
 • bünyeye "bir koyup üç almak" diye bir satranç hamlesi var mıdır diye sordurtan birey öbekleşmesi, baca kurumu.
 • ankara balgat türkocaği caddesi 65.sok. saruhan apt. no: 6-4 'da faaliyet göstermektedir. ahmet taner kışlalı spor salonun hemen yukarısında kalır.

  http://www.turgutozal.org.tr/
 • ankara-kızılay metrosunda sürmekte olan bir resim sergisinde gözüme ilişen ilk resimdeki bir adamı fazlasıyla turgut özal'a benzetip, ardından tüm diğer resimlerde de birer turgut özal olduğunu fark edip "acaba nedir, nedir?" diye düşüncelere dalmışken afişlerini görmemle "tamam, şimdi buldum." modunda tanıştığım ve ismindeki hamleye kafayı fena taktığım dernek. işin ilginci resimler çoğunlukla ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin resimleriydi. nasıl bir hamle izlendi bu çocukların turgut özal'ı türkiye'nin üzerine doğan bir güneş gibi resmetmesinde? gerçekten merak ediyorum.
 • geçen yıl türkiye genelinde ilk öğretim öğrencileri arasında "hayalimdeki tonton dede turgut özal" konulu bir yarışma düzenleyen ve bu yarışmada dereceye giren resimlerin ankara metrosunda sergilenmesine vesile olan dernek. serginin açılışını da milli eğitim bakanı hüseyin çelik yapmıştır. ne hoş bir düşünce, ne hoş bir hamle. pek tontondur resimleri de hakikaten. semra hanım da bir kaset koysaymış fonda iyi gidermiş, neşemizi iyice bulurmuşuz.
 • afişte bilmem kaç puntoyla yazılmış "hamle ve düşünce derneği" gibi gibi bi isim görünce bi an boş bulundum ve derneği satranç derneği sandım, turgut özal ile satranç, hmm, ne alaka yahu? gibi garip düşüncelere gark ettim. gözüme kestirdiğim görevliye "pardon, maçlarda ellediğimizi oynamak zorunda mıyız"* deyü sorular sormaya yaklaşırken fark ettim ki, adamlar ciddi ciddi, "turgut özal" isimli bir düşünce derneği kurmuşlar. tüm olayı satranca endeksleyecek kadar ütopik olan beni dahi afallattı bu durum.

  8 yaşındayken filan, "baba, neden tüm kasapların ismi 'şen kasap', 'bizim aile kasabı' gibi çiçekli böcekli? bu adamlar hayvanı kesmiyor mu yani, kasap değil mi bu adam?" filan demiştim. sonra da kendime söz vermiştim, gün gelecek 'vahşet kasabı' isimli bir dükkan açacağım ve tüm dünyaya gününü göstereceğim. babam, "batarsın 2 güne yavrucuğumcum" demişti de üzülmüştüm, hayallerim yıkılmıştı, fikirlerimi kimse orijinal bulmuyordu..

  baba, haksızmışsın. bu derneğin ismini gördüm ve buna kesin bi şekilde kani oldum.
  baba, hem haksızsın, hem de köşeyi dönmemi engelledin. hayatımla oynadın. kariyerimi yaktın..
  ---
  muğlak olmuş editi: yahu düşünce derneği kuracaksan, ki kuracaksın, isim seçerken azıcık bi düşünürsün. ve düşünmenin akabinde muhtemelen, hayatını hakikaten "düşünce" ile geçirmiş/tüketmiş birilerinin ismini seçersin.
  adam siyasetçi, siyasetçi retorik kasar, düşünce üretmez yahu.
  "vizyon ve misyon sahibi bir liderdi rahmetli" diye milyon defa da söylesen, ki söylüyorsun, adam hala siyasetçi, hala devletlü.