şükela:  tümü | bugün
  • belki de en güzel tarafı 2391 tane maç verip 2 tanesi tuttuğunda diğer maçları silip, kazanan maçların yorumlarına wooooonnn <3 diye yazıp şebeklik yapmamasıdır.

güzel analizleri vardır. bütün tahminlerinin tutması elbette abesle iştigaldir. ancak haftanın sonunda(daha doğrusu başında) doğrusuyla yanlışıyla bütün kuponları ortadadır. kendi de söyler zaten şu kadarı tuttu bu kadarı yattı diye. gerisi de bizim -olmayan- şansımıza kalmış*.
  • iticiliğini bir türlü kabullenemeyen, en ufak eleştiride sahte hesaplarıyla yorumların altına küfür yazan cahil cühela, tip fakiri bir youtuber.
  • itici olma gayesiyle yayınlar yapan ve bunda başarılı olan youtuber.bazı videolarını izleyeyim diyorum ama adam o kadar itici ki ilgi duyduğum konudan bile soğutuyor beni.hayatında bişey kazanmadan üretmeden o öyle olmaz, onun doğrusu şöyledir tiplemelerinin basit bir uyarlamasıdır kendisi başka da bişey değil.gelelim neden yazdım bunu belli ki ekşiyi okuyor okusun da nasıl biri olarak göründüğünü anlasın belki düzeltir.
  • dizilerle ilgili çok yorum, teori vs. takip etmezdim son zamanlara kadar. game of thrones 6. sezonunu izlerken merak ettiğim bazı sorulara cevap bulmak için araştırmalarım sonucunda keşfettim bu arkadaşı.

şimdiye kadar bir çok fazla "sıkı takipçi" gördüm. bir oyunun, dizinin, film serisinin arka planındaki hikayesine hakim olup her soruya yanıt verebilen insanlar da tanıdım. amma velakin bu game of thrones gibi cilt cilt hikayesi olan; hakkında milyonların katıldığı tartışma platformları olan bir dizinin her noktasına bu kadar hakim olabilen biri daha görmedim.

belki benim isim hafızam çok iyi olmadığı için biraz fantastik geliyor olabilir ama daha ilk sezondan bir diyaloğu veya kitabın çok sıradan bir satırını dahi aklında tutarak; yeri geldiğinde o cümleyi birebir aktarıp günümüz ile bağdaştırabilen bi arkadaş bu.

youtube'da bir kanal da açmış kendisi. toplu sohbetlerin yetmediği durumlarda kişisel kanalından bilgi takviyesi yapılabilir. ama dikkat edin uzun süre anlatılanları dinledikçe beyninizin hata vermesine ya da ağzınızdan akan salyaya engel olamayabilirsiniz.

edit: 11 eylül 2016 tarihinde youtube kanalında paylaştığı bir videoda şunları söylemiştir; "ekşisözlük'te yazmak aslında tarihe bir not düşmektir"

bu açıdan düşününce, böylesine sevdiğim ve düşüncelerine değer verip takip ettiğim birisinin game of thrones ile ilgili yazılan ilk entry'sine sahip olmak gurur verici.

bu arada ilk defa birinin yazdıklarımı sesli okuduğunu duydum. insan bi tuhaf oluyormuş*
  • kasıntı, her şeyi bilmek zorunda hisseden elemanlardan değil. yaptığı yorumları okurken arada gülüyorum çünkü mizahi bir yaklaşımla yazıyor. yaptığı göndermelerden anladığım kadarıyla entelektüel de bir arkadaş, ki bu da değişik açılardan bakarak yorum yapabilme yeteneğini ve kaybettiği maçları da olgunca paylaşabilmesini açıklıyor.
  • youtube kanalında gittikçe ergenleşen karakter. yorumlardan ona buna verdiği cevaplar bizi ne kadar ilgilendiriyor bilmesi lazım.
  • şöyle saçmasapan bir video yayınlamış adam.

şimdi dalga geçtiği diğer youtube yayıncılarını hiç izlememiştim şu ana kadar lakin kendisinin videosunda isimlerini görünce baktım. benim ilgimi çekmedi lakin şöyle ya da böyle içerik yaratıyorlar. demek ki bu içeriğin alıcı var ki adamlar abone ve dolayısıyla para kazanıyor.

şimdi turgut uç'a gelince maalesef kendisi içerik oluşturmuyor. hayır abicim, kamera karşısında çok fazla anlamadığın ya da aklına gelen konular hakkında konuşmak içerik üretmek değildir. ha got hakkında söylediklerinle yayıncılığına katma değer katıyorsun çünkü bu konuda bilgilisin ama onun dışında kanalında bir şey yok.
    asıl başlangıç noktan oyunculuk sanırım. mesela onun üzerine bir şeyler yapsan, farklı oyunları tanıtsan vs. ya da başka yayıncılarla muhabbet videoları çeksen... yukarda biri fantastik kitaplara ilgili olduğunu söylemiş. mesela bu kitapları tanıtsan... ben kanalına abone olurdum. eminim başka insanlar da olurdu.
    got dışındaki videolarını izledim. maalesef anlamsız şeylerle dolu. özellikle çizgi roman ve filmleri konusundaki görüşlerin. okumadan, bu külliyatı bilmeden bu konular hakkında içerik üretirsen abone kazanamazsın. geekyapar bildiği için abone kazanıyor. umarım derdimi anlatabilmişimdir.

maalesef söylediği şeyler düşündüğü kadar derin ve anlamlı değil.

kendisine tavsiyem millete bulaşacağına ulan bu herifler niye abone kazanıyor da ben kazanamıyorum diye düşünmesi. eğer abone sayısını arttırmak istiyorsa(böyle bi amacım yok diyip kimseyi yemesin) yeni ve kaliteli içerikler üretmesi.

iyi seyirler gençler.
  • youtube kanalını ilk açtığında game of thrones videolarıyla takdir toplamış insan. game of thrones videolarını zevkle takip ediyorum. bu konuda bilgi birikiminin ne kadar iyi olduğunu tekrar tekrar kanıtlamış birisi. muhabbet videoları da bence gayet iyi. içten ve samimi olduğunu düşünüyorum.

fakat kendisinden şöyle bir meramım var. kendisi oyun sektöründe çalıştığını defalarca belirtti. bu konuda ki bilgi ve birikimini insanlara daha çok aktarması bence iyi olur. evet oyun konusunda bir sürü video çeken ve o oyunları oynayan bir sürü insan var. ama bu piyasada profesyonel çalışan bir insan olarak bir de kendi görüşlerini, yorumlarını hatta zamanı yettiğince o oyunlar hakkında gameplay videoları çekmesini kendisi ve izleyiciler için faydalı görüyorum ve bu yolda kendisine başarılar diliyorum.
  • twitch'e ilk adımını atmış, ilk deneme yayınını gerçekleştirmiş şahsiyet. ben twitch'e el atmasını doğru ve anlamlı buluyorum aslında. son videosunda belirttiği şey türkiye'de her alanda olduğu gibi youtube'da da emeğin karşılığını alamamak, kalitesiz ürünlerin daha fazla kâr etmesi ve bunun da kaliteli ürün üreten insanların şevkini kırımasıydı özetle. her ne kadar game of thrones harici konuları ilgi alanımın dışında olsa da, ben videolarını genel haliyle beğeniyorum, hele ki diğer türk yayıncılarla kıyaslayınca emeğinin bir karşılığının da olması gerektiğini düşünüyorum. twitch'te her ne kadar sadece oyun üzerinden yayına izin verilse de yapılan işin karşılığı daha doğru ve adil bir şekilde alınabiliyor. bu nedenle kendisi açısından daha tatmin edici bir platform olabilir, oyun sektörünün içinde olması da kendisine katkı sağlayacaktır. game of thrones devam etsin tabi bir yandan da.

bu arada gameboy sormayın cevap vermiyor, ayıp ediyor.
  • kanalını "game of thrones kanalı" olmaktan başarıyla çıkarmış, süper videolar çeken güzel insan. muhabbet vidyosu koyduğunda çayımı sigaramı hazırlayıp geçiyorum bilgisayar başına. hakikaten muhabbet ediyormuşuz gibi samimi, keyifli. yaptığı film, dizi, kitap incelemeleri de başarılı. sık sık ötekileştirme, birbirimize düşmanlaşma gibi konulara da dikkat çekiyor ki youtube izleyicisinin yaş ortalamasının nispeten düşük olduğunu göz önüne alırsak çok önemli böyle şeyler. gençlere kitap okumayı sevdirmeye çalışması ve kitaplar önermesi gibi konular da buna dahil. aklı fikri güzel, bilgisi güzel, e daha ne olsun. versuslarda biraz ters düştüğümüz oldu, ama olur o kadar. *

umarım yolunda devam ederek daha çok kişiye ulaşabilir. umarım bu işten güzel paralar da kazanabilir. gerçekten zor çünkü bu. yolu açık olsun.

biliyorum okuyorsun burayı. hiç bozma kendini, senin gibi insanları izlemek, dinlemek bir keyif. şunu da ayrıca belirtmem lazım: kingkiller chronicle'ın dünyanın en süperli fantastik serisi olduğu konusunda bana katılan, "höyt, tolkien varken!!?!?" demeyen bir insan daha görmekten ne kadar mutlu oldum anlatamam. sevgiyle kal.

edit: ufak bir eleştiri de yapayım. incelemeler gibi biraz daha "ciddi" videolarında konuşurken biraz fazla kasıyor. güzel konuşayım derken yapay ve zaman zaman hatalı olabiliyor. yazılı bir metin hazırlamanın etkisi belki de bu. "yapacağım, edeceğim" yazıldığında doğru diksiyon "yapıcam, edicem" şeklindedir mesela. kısacası normal muhabbetlerde nasıl konuşuyorsa bunlarda da öyle yapmaya çalışması iyi olur, zaten kendini iyi ifade eden biri. kasılmaya gerek yok.