• ankara dogumlu şair kişidir.
    askeri lise bitirip, yuksek ogrenimini de askeri memurlar okulunda yapmiştır. yani subaydır kendisi...
    göğe bakma durağı kadar hızla gelişecek kalbimiz isimli şiiri de şahanedir..
  • turgut uyar'in bircok kimseler tarafindan "denge" olarak bilinen $iirin asil adi "tel cambazinin tel ustundeki durumunu anlatir $iirdir" dir.
  • 16 yıl önce bugün ölmüştü.
    ferhan şensoy, ferhangi şeyler adlı oyununda "ben ne güzel işerim sabah güneşe karşı" * diye başlayan şarkısında bahseder hatta;
    "ağustos yirmi iki, dediler "ustan ölmüş",
    çok komiksin azrail, turgut uyar ölür mü?"
  • büyük saat isimli (can yayınları, 1984) kitabı kimilerince kişisel kutsal kitap sayılır.
  • ikinci yeni'nin üç atlısından (öbürleri, cemal ve edip) ses tonu en yalvaçsı olanı. dört kutsal kitap üzerine engin bir bilgisi olduğu söylenir. şiirlerindeki görkemli ve puslu ses tonu, böyle bir birikimin ürünü olsa gerek.
  • subayliktan ayrilmadir ve bir siirinde söyle demistir...
    ...ben severim omuzlarimi bir gün
    sirma apoletleri olmasa da... (tesekkürler transall)
  • ben ne güzel işerim sabah güneşe doğru ve ben ne güzel işerim sabah güneşe karşı gibi yanlış anımsamalar olmuştur. suçlusu ferhan şensoy'dur tabi, aklımıza yazmış dizeleri, müzik eşliğinde*

aslı şöyledir şiirin;

ben ne güzel işerim güneşe karşı
    arkamda medrese duvarı önümde çarşı

bir sürekli kaşınmadır yaşadığım
    törelere ve alışkanlığa karşı

geldim gittim geldim bir şey bulamadım
    üzüldüğüme ve yorulduğuma karşı

ah aklıma her şey gelir, her şey gelir
    doğan güne karşı batan güne karşı

sözde kirlettiğimiz bütün her şey duruyor
    bak ne diyorum sana, ele güne karşı

biz duralım bir sürekliyiz duralım
    durukluğa, tüberkiloza ve uranyuma karşı

durduk, ateş besledi, kuşları sürekledi
    arkamız medrese duvarı önümüz çarşı

güneşe güneşe karşı

üstüne yıldızlar yağsın <caps>turgut uyar</caps>, kısmette akşam kayayı delen incir okuyup, ertesi gün senin dizelerini yazmak varmış.
  • ikinci yeni'nin "yalnız tel cambazı".
    nurullah ataç turgut uyar'ın yayımlanan ilk şiir kitabının (türkiyem - 1952) önsözünü şöyle yazmış : "bilmem yanılıyor muyum turgut uyar'ı iyi bir şair saymakla ? hiç sanmıyorum. ne olursa olsun, onun için atıyorum zarımı."

ferhan şensoy'un çok ince bir şekilde hafızalara kazıdığı üzere, büyük şair'in 17. yıldönümü bugün. anısına dünyanın en güzel arabistanı'ndan "kitap falı" yöntemiyle bir şiiri :

kesiksiz övgü

esmer güzeli neclâ'nın baktıkça "bayıldım" dediği gökyüzü
    işte ben bunu mutlak yazmalıyım dedim
    karanlıkta dünyayı bir bir hatırlamak
    ben yeter dedikçe şehirlerin güzelleşmesi
    bir anda kendi kendime bulduğum mutlu gerçek
    bir kadın var beni onun iki eli iki gözü kurtarır yaşamamaktan
    öyle hoşlanırım ki onunla yatmaktan utanırım artık

sabahları acıkmayı ondan öğrendim
hesabın var mı? giriş yap