şükela:  tümü | bugün
 • 40'li 50'li yıllarda holiwud'da esmiş, babası annesi çek bir abiymiş... arabian nights'la sewilip bilinen turhan bey abinin, ikinci dünya sawaşı döneminde oynadığı filmler sayesinde universal stüdyosu ayakta kalabilmiş...

  lakin bi ortamda beraber oldugu [ünlü] kadının eski kocası gelince herifi tokatlayarak, "osmanlı" tawrı sergilemiştir, burada da holiwud "anlaşıldı hoca sen bu ortamı kaldıramiycan, halen osmanlı'sın" diyerek onu gözden çıkarmıştır. son dönemlerinde filmlerde çinli-capunlu tipleme olarak görünmüş ve en neticesinde haliwud'u terkedip viyana'da bi fotoğrafçı açmış, oturmuş dükkanın içine...
 • beraber olduğu ünlü kadın lana turner'dır. bir dönem türkiye'ye dönüp türk sinemasını kurtarması umutla beklenmiştir, ancak kimi söylentilere göre türkçe bilmediği için türkiye'ye dönmek istememiştir. aktör olmasına karşın geçmişine ilişkin belgeleri saklamaktan kaçınması ayrıca manidardır. konuyla ilgili nezih erdoğan' ın bir yazısı geceyarısı sinemasında bulunabilir.
 • babası türk annesi çekoslovak olan fred olen ray le bile çalışmış bir zamanların gözdesi kült aktör,ilgili yıllarda her zaman, hiç görmediği türkiyeye gelip orada sinema sanayii kurmak istediğini söylemiş ve lana turner la nişanlanıp türk basının gözdelerinden olmuştur,arabian nights, ali baba and forty thieves gibi filmlerde oynamış olsada turhan bey i turhan bey yapan filmler özellikle boris karloff ve susanna foster la beraber oynadığı the climax, mad ghoul gibi düşük bütçeli kült yapımlardır.
 • esas adi; "turhan gilbert selahattin sahultavy" imis.
 • türk bir diplomat ve varlikli cek bir annenin cocugu olarak 30 mart 1922’de viyana’da dünyaya gözlerini acar.

  nazi postallari avrupa’yi sarstiginda musevi annesi artik bu ülkede
  yasayamayacagini anlar, oglunu yanina alip isvicre ve paris üzerinden amerika’ya göcer (babasinin akibeti bilinmemektedir, daha önce bosanmistir).

  dayilarindan birisi matematikcidir, princeton’da einstein’in yaninda calismaktadir. onun yanina yerlesirler.

  kücük turhan, annesiyle birlikte einstein’in cay sohbetlerine katilir.
  dayisi, yegeninin matematikci olmasini ister, o ise matematige zerre kadar ilgi duymaz.
  annesini daha sicak bir bölge olan california’ya yerlesmeye razi eder, beverly hills’de bir ev (koca bina) kiralarlar. turhan orada ben bard’in „drama-school“una girer. warner brothers tarafaindan kesfedilir, akabinde errol flynn’in oynadigi "footsteps in the dark" filminde rol alir.

  kariyeri baslamistir artik- durdurmak mümkün degil.
  filmlerinde soylu avrupalilari, gizemli dogululari, ajanlari vb. oynar.
  filmography (bu kelimenin türkcesi neydi ki?):
  http://movies2.nytimes.com/…tml?p_id=6039&mod=films veya
  http://www.imdb.com/name/nm0001947/

  18 aylik askerlik ve savasin bitiminden sonra annesi ve anneannesi ile birlikte bir gemiye binip „ver elini avrupa“ der.
  viyana’da kucak acmazlar geldin diye, evleri „aryanlastirilmistir“.
  mülklerini geri almalari uzun sürer, ama alirlar sonunda.
  bir kac sinema satin alir, ara sira amerika’ya gidip gelir (filmlerde oynamak icin), meskeni viyana kalir. fotografciliga merak sarar, güzel kadinlari, güzel manzaralari film karelerinde toplar.

  turhan bey 40’li yillarin amerika’sinda bir "leading man"dir, birlikte oynamadigi
  ünlü yoktur. lana turner ve kathrine hepburn ile mercimegi firina verdigi rivayet edilir.

  turhan bey (dün: http://www.cinefania.com/pics/personas/8/8769.jpg)
  turhan bey (bugün: http://www.andrea-eckert.com/…wnload/turhan_bey.jpg)
 • kendisi babylon 5'da centauri imparatorunu canlandırmıştır. işin asıl ilginç yanı ise imparatorun dizideki adının da turhan olmasıdır.
 • türk asıllı avusturyalı aktör. hollywood'da "türk lokumu" diye tanınırdı. 30 eylül'de 90 yaşında hayatını kaybetmiştir. cenazesi 9 ekim'de yakılmıştır.
 • 1922-2012 yılları arasında yaşamış ve özellikle 1940'larda hollywood'da fırtınalar estiren türk asıllı amerikalı aktör. ince bıyıklı ve egzotik bir yakışıklılığı olan ilginç bir oyuncudur. diplomat olan türk babası nedeniyle viyana'da doğmuştur. annesi ise yahudi bir çek vatandaşıdır. nazi zulmü nedeniyle abd'ye kaçmış ve burada oyunculuk eğitimi alarak, zamanla büyük bir star olmuştur.

  hakkında bir haber - http://www.independent.co.uk/…d-montez-8219719.html

  imdb.com - http://www.imdb.com/name/nm0001947/
 • long island filarmoni orkestrasının indirimli bilet almak isteyen yaşlılara vaktiyle sorduğu sorudaki oyuncu.

  "turhan bey kim?"

  bilirseniz kimliğinizi bile göstermenize gerek olmadan indirimli biletinizi alırdınız.

  hani şu ekşi'deki "şunu bilmeyen liselidir"in ters versiyonu: "turhan bey'i bilen yaşlıdır."