şükela:  tümü | bugün
 • kayserilidir. chpden ayrılıp 1967 de cumhuriyetci guven partisini kurmuştur.
 • 1. mc hükümetinde chp'nin şahin kanadında yer alan siyasetçi
 • "`nabza göre serbet vermek" deyimini siyaset diline sokan kisidir, ögretim üyeligi döneminde siyasal ögrencilerine "her nabza göre şerbet sunan sözde münev­verlerden olmayınız" ögüdü ile. sonrasi için (bkz: benim dedigimi yap yaptigimi yapma).
 • gayserinin yirlisidir. liseyi galatasaray lisesi'nde universiteyi de istanbul universitesi hukuk fakultesinde okumuş, sonra 33 yaşında profesor olarak turkiye için bir rekoru kırmıştır. siyasal bilgiler fakultesi dekanlıgı gibi onemli gorevlerde bulunmus, sonra iktidar tarafından kısıtlanınca chp'den siyasete atılmıştır. sonra guven partisi ile siyasi macerası surmustur.1988'de 66 yaşında vefat etmiştir. turk siyasi tarihinde onemli ve sevilen bir anayasa profesorudur.
 • chp li bir siyasetci idi. sultanbeylide kendi adini tasiyan bir lisesinin(devlet okulu) olmasi ilginctir.
 • uğur mumcu'nun 1970 yılında yazdığı bir yazıda çok sert bir biçimde "uyardığı" politikacı. şöyle yazmış mumcu:

  "feyzioğlu! sen bir halk düşmanısın. sen işçilerin, köylülerin, gençlerin düşmanısın. güvendiğin dağlara kar yağacak ve bir gün bütün bu yaptıklarının hesabını vereceksin!”

  mumcu'nun 1970'li yılların özellikle sonlarına doğru "mevcut düzen"e ve başta demirel olmak üzere siyasetçilere karşı sertleştirdiği üslubun önemli bir örneğidir bu. peki neden sertleştimişti mumcu üslubunu? benim bir fikrim var: (bkz: 9 mart 1971 darbe teşebbüsü/@gofret beyin)

  kaynak: uğur mumcu, "yahya han'ın şerbetçisi", devrim, 22 aralık 1970.
 • kendisine 12 eylül sonrası teklif edilen başbakanlığa en nefis tepki herhalde semra özal'dan gelmiştir:

  "bula bula onu mu bulmuşlar ayol?"
 • aralık 1956'da ankara hukuk fakültesi siyasal bilgiler fakültesi dekanıyken eğitim yılının açış konuşmasında sarfettiği "nabza göre şerbet vermeyiniz" sözleriyle kendisine muhalif olan her kesime karşı baskısını arttırmaya başlamış demokrat parti iktidarı tarafından "siyaset yapmakla" suçlanarak bakanlık emrine alınan eğitimci, siyasetçi.

  daha sonra iktidarın bu hareketine tepki göstermek amacıyla o zamanlar doçent olan muammer aksoy, aydın yalçın ve münci kapani ile asistanlar coşkun kırca ve şerif mardin üniversiteden istifa etmişlerdir. beraberinde ise, mülkiyeli öğrenciler dersleri boykot etmişler ve bu konu meclise taşınarak hararetli tartışmalara yol açmıştır.

  edit:imla