şükela:  tümü | bugün
  • norvecli kopek davranis bilimi uzmani hatun ki$i.
    "calming body signals" uzerine bircok makalesi ve bir de basyapit degerinde kitabi mevcuttur. kopeklerin beden dili uzerine uzun yillar boyu yaptigi arastirmalara dayanarak, yine beden dilimizi kullanarak, son derece basit bir sekilde kopeklerle iletisim kurabilecegimizi, ve onlari anlayabilecegimizi kanitlamistir.

pozitif egitimi, yani her nevi siddetten arindirilmis egitim sistemlerini destekler ve onerileri sasirtici derecede ise yarar. bu demektir ki zavalli kopeginize bos yere bagiriyor cagiriyor, sagina soluna gazeteden burulmus kamcilarla vuruyor, ensesinden filan tutup silkeliyorsunuz. oysa garibim kopeginiz sizin kendisinden ne beklediginizi insan dili konusamadigi icin anlamiyor. turid rugaas ise iste tam o ise yarar birsey ogretiyor insanlara: kopegin dilinden konusabilmeyi ve onu anlamayi.
    benim icin degeri olculemez bir ders.

son zamanlarda sokak kopeklerinin karsisinda tuhaf hareketler yapan ve halinden pek de akli basinda biri olmadigi kanaatine vardiginiz bir kadin gorurseniz, o benim. turid teyzemin teorisini uyguluyorum, ve (hayvanlara kotuluk etmek niyetinde degilseniz) tehlikeli biri degilim.