şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ayrica (bkz: cin odasi)
 • (bkz: voight kampff)
 • turing imitation game olarak da gecen test'in orjinali soyledir;
  3 tane terminal bulunur, birinde soru soran, digerinde bir bayan kullanici sonuncusunda ise erkek kullanici yer alir. soru soran kisi sirasiyla iki kullaniciyi da sorgular. sorgulayan kisi kimin erkek, kimin kadin oldugunu bulmak zorundadir. oyunun kuralina gore erkek, sorgulayan kisiye kendisinin kadin oldugunu inandirmaya calisacaktir.

  ikinci asamada erkegin yerini ai alir, ve amac gene aynidir, bir kadin gibi gorunmek.

  burda kullanicininbilgisayar mi yoksa insan mi oldugunu anlayabilmek icin sorulacak sorular onemlidir. ornegin sorgulayici zor bir matematik islemini sorup, gelecek cevabin hizina gore karsisindakini teshis etmeye calisabilir. bununla birlikte bilgisayar da cevabini geciktirerek insan taklidi yapabilir.

  sorgulayici insanin duygusal dunyasi ile alakali sorular da yoneltebilir, ornegin kullanicinin kisa bir siir yazmasini veya bir resim yapmasini talep edebilir, bilgisayar da bu dunyayi simule edebilmelidir.

  alan turing, 20. yuzyilin sonu gibi bir makinanin bu testi gecebilecegine inandiysa da, su ana kadar hicbir bilgisayar bu testi gecememistir.
 • düşünebilme yetisinden çok hakem konumundaki kişiye benzer şekilde düşünebilmeyi ölçtüğüne inandığım test. şöyle ki:
  günün birinde bir makinenin bu testi geçtiğini varsayalım. artık bu makineyi düşünebilen ve değerlendirme yapabilen bir "özne" olarak kabul etmek durumundayız. yani bu kişi hakemin yaptığı işi yapmaya uygundur. şimdi hakem masasına makineyi oturtalım. diğer terminalin başına da bir insan koyalım ve kendisinin insan olduğunu ispatlamaya çalışsın. tahminim şudur ki makine kendisini düşünebilen ve insana benzeyen bir varlık olarak düşüneceğinden kendine benzer bir düşünce sistemi ve değerlendirme mantığı olanları insan olarak kabul edecektir. öyleyse ona benzer gelişmiş makineleri düşünebilen özneler olarak kabul etmesi kuvvetle muhtemeldir. daha da ileri giderek diyebilirim ki bu testte kendisinin insan olduğunu ispat edemeyecek adem oğulları olacaktır.
  sonuç olarak diyebilirim ki bu test bir düşünme yetisi değerlendirme testi değil, bir benzerlik ölçme testidir.
 • turinge gore; eger bir insan sordugu sorulara karsi aldigi cevaplarin insandan mi yoksa baska bir ai sisteminden mi geldigini anlayamazsa yapay zeka yaratilmis ve isler hale getirilmis demektir.gerci daha sonra; belli bir zaman dilimi icerisinde,belli sayida dialog olabilecegini ve bunlarin hepsinin bilgisayara kaydedilebilir oldugunu soyleyip turingin tezini bi nevi curutenler cikmistir ama, turingin bu fikri onemini ve ununu korumaktadir.
 • yuzyuze gelinmemiş ki$i aslında birer yapay zeka, birer program mı yoksa gerçek insanlar mı olup olmadığını irdeleyen tırsık test.
  (bkz: turing test)
 • (bkz: jabberwacky)
 • test 2 adet keyboard kullaniyor:biri bir insanoglunun onune konuyor digeri de bilgisayarogluna baglaniyor. bu ikisi birbirlerinden tamamen bagimsiz, izole yerlerde bulunuyorlar. sadece sorulara verdikleri cevaplarin goruldugu bir display bulunuyor. testi yapan kisi aklina gelen herhangi bir konuda soru soruyor. hem insandan hem de bilgisayardan cevaplari aliyor. eger testin sonunda hangi cevaplain kimden geldigini anlayamazsa bilgisayar turing testini gecmis oluyor. bildigim kadariynan 1990'da bu testi gecen bi bilgisayar olmus. ve bilgisayar sahibisi baya okkali miktarda odul kazanmis. ama tabi bazi spesifik konularda hala testi gecen bilgisayar yok.
 • zekanın ne anlama geldiği konusunda bilgimiz arttıkça otoritesini yitiren, yapay zekayı test etmekten oldukça uzak bir test. şöyle ki:

  john searle çin odası argumanıyla gosterdi ki insan davranışının taklit edilmesi zekaya işaret etmez. hiçbir davranış göstermeden bir odada öylece hareketsiz oturduğunuzda da zekisinizdir (edit: acaba???). çin odası argümanında çince cevaplar verebilen adam aslında çince bilmemekte, anlamamaktadır. insan davranışını en ince ayrıntısına kadar taklit edebilen bir androidin zeki olduğu iddiası naif bir iddiadır (edit: mı acaba??).

  turing testinin test ettiği şey yapay zekanın insan davranışına (konuşmasına) ne kadar yaklaşabildiğidir. bir yapay zekanın turing testini geçebilmesi için, insan toplumu ve kültürü hakkında yüklüce bilginin yanında aynı zamanda insan duygularını da bir şekilde taklit edebilmesi gerekir. iğneleyici bir soruya insan tarafından verilen yanıt "sinir" dediğimiz duygu tarafından yoğrularak verilir. eğer yapay zeka bunu başaramıyorsa kendini hemen ele verecektir.

  ancak zeki olmak için bu saydığım özelliklere sahip olmak gerçekten gerekiyor mu? yapay zekanın insan zekasına benzemesi gerektiği/benzeyeceği fikrinin pek de doğru olduğunu düşünmüyorum.

  turing testinin sınadığı şey zeka değil insan davranışının taklit edilebilmesidir.

  öğrendikten sonra gelen edit: hey yavrum hey. turing'in makalesini okumadan coşmuşum, ancak tabii ki turing bu eleştiriyi öngörmüş ve cevabını hazırlamıştır. bakınız ne diyor:

  "the game may perhaps be criticized on the ground that the odds are weighted too heavily against the machine. if the man were to try and pretend to be the machine he would clearly make a very poor showing. he would be given away at once by slowness and inaccuracy in arithmetic. may not machines carry out something which ought to be described as thinking but which is very different from what a man does? this objection is a very strong one, but at least we can say that if, nevertheless, a machine can be constructed to play the imitation game satisfactorily, we need not be troubled by this objection."