şükela:  tümü | bugün
 • ayrica (bkz: cin odasi)
 • henüz hiç bir konuşan makinanın geçemediği ai testi
 • ai botlarla yapılan chatlerde çeşitli yaklaşımlarla karşısındakinin insan olup olmadığını anlama oyunu

  botlar küfüre karşı insandan farklı tepki verirler

  a) karşıdaki bilgisayar
  - hay senin mına koduğumun botu götü
  -- botum götüm seni nasıl ilgilendiriyor?

  b) karşıdaki insan
  - hay senin mına koduğumun botu götü
  -- ben de seninkini ibne!

  (bkz: botla konuşuyor hissine kapılmak)
 • (bkz: voight kampff)
 • turing imitation game olarak da gecen test'in orjinali soyledir;
  3 tane terminal bulunur, birinde soru soran, digerinde bir bayan kullanici sonuncusunda ise erkek kullanici yer alir. soru soran kisi sirasiyla iki kullaniciyi da sorgular. sorgulayan kisi kimin erkek, kimin kadin oldugunu bulmak zorundadir. oyunun kuralina gore erkek, sorgulayan kisiye kendisinin kadin oldugunu inandirmaya calisacaktir.

  ikinci asamada erkegin yerini ai alir, ve amac gene aynidir, bir kadin gibi gorunmek.

  burda kullanicininbilgisayar mi yoksa insan mi oldugunu anlayabilmek icin sorulacak sorular onemlidir. ornegin sorgulayici zor bir matematik islemini sorup, gelecek cevabin hizina gore karsisindakini teshis etmeye calisabilir. bununla birlikte bilgisayar da cevabini geciktirerek insan taklidi yapabilir.

  sorgulayici insanin duygusal dunyasi ile alakali sorular da yoneltebilir, ornegin kullanicinin kisa bir siir yazmasini veya bir resim yapmasini talep edebilir, bilgisayar da bu dunyayi simule edebilmelidir.

  alan turing, 20. yuzyilin sonu gibi bir makinanin bu testi gecebilecegine inandiysa da, su ana kadar hicbir bilgisayar bu testi gecememistir.
 • düşünebilme yetisinden çok hakem konumundaki kişiye benzer şekilde düşünebilmeyi ölçtüğüne inandığım test. şöyle ki:
  günün birinde bir makinenin bu testi geçtiğini varsayalım. artık bu makineyi düşünebilen ve değerlendirme yapabilen bir "özne" olarak kabul etmek durumundayız. yani bu kişi hakemin yaptığı işi yapmaya uygundur. şimdi hakem masasına makineyi oturtalım. diğer terminalin başına da bir insan koyalım ve kendisinin insan olduğunu ispatlamaya çalışsın. tahminim şudur ki makine kendisini düşünebilen ve insana benzeyen bir varlık olarak düşüneceğinden kendine benzer bir düşünce sistemi ve değerlendirme mantığı olanları insan olarak kabul edecektir. öyleyse ona benzer gelişmiş makineleri düşünebilen özneler olarak kabul etmesi kuvvetle muhtemeldir. daha da ileri giderek diyebilirim ki bu testte kendisinin insan olduğunu ispat edemeyecek adem oğulları olacaktır.
  sonuç olarak diyebilirim ki bu test bir düşünme yetisi değerlendirme testi değil, bir benzerlik ölçme testidir.
 • turinge gore; eger bir insan sordugu sorulara karsi aldigi cevaplarin insandan mi yoksa baska bir ai sisteminden mi geldigini anlayamazsa yapay zeka yaratilmis ve isler hale getirilmis demektir.gerci daha sonra; belli bir zaman dilimi icerisinde,belli sayida dialog olabilecegini ve bunlarin hepsinin bilgisayara kaydedilebilir oldugunu soyleyip turingin tezini bi nevi curutenler cikmistir ama, turingin bu fikri onemini ve ununu korumaktadir.
 • yuzyuze gelinmemiş ki$i aslında birer yapay zeka, birer program mı yoksa gerçek insanlar mı olup olmadığını irdeleyen tırsık test.
  (bkz: turing test)
 • (bkz: jabberwacky)
hesabın var mı? giriş yap