şükela:  tümü | bugün
 • tur inancinina sahip kimse.
 • turizm dusuncesine inanmis, tur atmak icin urasan kisi...
 • yerliler tarafından saftorik görülmeye ve kazıklanmaya mahkum insan. daha beteri için (bkz: yabancı turist)
 • abanci dillerin cogundaki tour'dan (gezinti`)tureyen ve "gezen, gezi yapan" anlamina gelen kelime..
 • (bkz: doviz)
 • avrupaya kacak olarak gelen ve is imkani pesinde kosan turklerin kendilerine taktiklari isim..ben kacak olarak geldim demek yerine ben turist olarak geldim cok populer bir laf.
 • (bkz: the tourist)
 • konuyla ilgili guzel bir alinti yapmak istiyorum, kaynak 19 mayis 2002, hurriyet gazetesi:

  ideal turist: ön yargıları yoktur ve amacı gezdiği ülkeyi tam olarak tanımaktır. bilgili, her şeyle ilgili ve üretkendir. katıldığı geziyle ilgili daha önce araştırma yapmıştır. rehberin her dediğini yapan, rehbere zorluk çıkarmayan, şikayet etmeyen, yüklü bahşiş veren böyle bir turist tipi, tüm araştırmalara göre henüz doğmamıştır ve doğacağa da benzemiyor.

  sömüren turist: gezi boyunca herkesi kullanıp sömürmek için hazırdır. parası vardır, ama harcamaz. başkalarının sırtından geçinir. otobüsteki yerinden, oteldeki odasından sızlanır. rehberin her işine karışır, onun yerini almaya çalışır.

  istifçi turist: tutucudur, titiz ve düzenlidir. gereksinim olacağını düşündüğü pek çok şeyi, yiyecek-içecek dahil yanında getirmiştir. gezinin ilk gününden, son gününe kadar hep aynı yerde oturur.

  pazarlamacı turist: gözlerinde dolar işareti vardır. yaklaşım ve ilkeleri ana hatlarıyla fırsatçıdır.

  bilgiç turist: kitap yüklü bir çanta ile dolaşırlar, kan-ter içinde görülmedik tarihi eser bırakmazlar. rehberin anlattıklarını yalanlarlar. rehberin yanından hiç ayrılmaz ve otobüse hiç geç kalmazlar.

  fotoğrafçı turist: bu tipler rehber için sorundur. otobüsten daha iner inmez tarihi harabenin içinde kaybolurlar. fotoğraf çekmeye kendilerini kaptırırlar, otobüs hareket edeceği vakit şoförün klakson sesine koşarlar. omuzlarında çanta, boyunlarında bir kaç fotoğraf makinesiyle iki büklüm otobüse yetişirler.

  dalgın turist: bunlar nereye gitseler orada olay vardır. ya otelde bir şey unuturlar ya otelin havlularını yanlışlıkla valizlerine koyarlar. bir çay molasında, el çantalarını sandalyede asılı unutur, otobüs 100-200 kilometre uzaklaştıktan sonra bunun farkına varırlar.

  şanssız turist: nereye gitseler mutlaka ters bir şey olur. örneğin; yaz ortasında hava bozar, kar yağar. genelde bacaklarını kırarlar veya bağırsaklarını bozarlar. çoğu zaman yankesicilerin gazabına uğrarlar. tatilden bitkin ve mutsuz dönerler.

  mızmız turist: bu tipler, hemen her konuda şikayet edecek bir şeyler bulurlar. ya çorbalarında sinek vardır ya hava çok sıcaktır, ya da gezdikleri ülkenin insanları çok tembeldir.

  müşkülpesent turist: kendi ülkelerinde olmadıklarına bir türlü inanmazlar. özellikle almanlar, herkesin almanca konuşması gerektiğini düşünürler. hindistan’da dana bonfile, arap ülkelerinde içki içmek isterler.

  zoraki turist: aslında tatile çıkmaktan pek hoşnut değildirler. ancak, iş arkadaşları, tanıdıkları ve komşularıyla, seyahatlerine ilişkin ortak bir konuşma ortamı yaratmak için seyahat ederler. evlerinin bodrumunda günlerce saklanarak, sanki seyahate çıkmış gibi seyahat öyküleri anlatanlar da bu gruba dahildirler.

  neşeli turist: genellikle otobüsün en arka koltuklarını işgal etmişlerdir. gençlerinin elinde bir çalgı aleti olabilir. yaptıkları esprilerle grubu gülmekten kırar, geçirirler. genelde ticaretle uğraşan evli erkekler olmalarına rağmen, kendilerini bekar olarak tanıtırlar. yalnız tatil yapmayı tercih ederler. karşılaştıkları her kadını tavlamaya çalışırlar. ancak bu genelde konuşmayla sınırlı kalır. rehber gerekli önlemleri almazsa, bu tipler grup liderliğini ele geçirip, liderliğe soyunabilirler.

  tembel turist: turlara katılmazlar. bütün günlerini kızgın güneşin altında hareketsiz yatarak geçirirler. yalnız yemek ve zorunlugereksinimleri için kalkarlar. sabah erkenden, şemsiye ve şezlongları havlu bırakarak, işgal ederler. yavaş hareketlerle yağlanıp, tatile yeni başlamış beyaz tenlilere alaycı bakışlar fırlatırlar.

  gösterişçi turist: bunlar da turlara katılmazlar. tatile çıkmalarının tek amacı, vücutlarını sergilemektir. plajda veya havuz kenarında yavaş adımlarla bir ileri, bir geri yürürler. bir beden küçük tangalarının herkes tarafından görülmesi için ellerinden geleni yaparlar.
 • yanlışlıkla databasee kaydolmuş, kayıt edilmiş sarışın uzun bacaklı ve türkiye'ye gelme meyilli hatunlar.
 • (bkz: turist omer)